REKLAMA
Najlepsze Domy
Majsterkujesz? Podpowiadamy jak dbać o domowe elektronarzędzia

Majsterkujesz? Podpowiadamy jak dbać o domowe elektronarzędzia

Fot. Lange Łukaszuk
Fot. Lange Łukaszuk
Co zrobić, aby nasza wiertarka, wkrętarka, szlifierka działały latami? Nawet intensywnie użytkowane elektronarzędzia mogą pracować, jak nowe.  Kluczem do podwyższenia ich żywotności jest odpowiednia konserwacja.

By możliwe długo cieszyć się prawidłowo funkcjonującymi elektronarzędziami warto nie zapominać o podstawach – jak dokładne wczytanie się we wskazówki umieszczone przez producenta w instrukcji czy na opakowaniu.

Znajdziemy tu cenne informacje np. o dopuszczalnej wielkości tarcz czy średnicy wiertła. Większe niż dopuszczalne mogą prowadzić do przegrzania silnika i uszkodzenia sprzętu – podobnie jak używanie nadmiernej siły, co jest szczególnie groźne w przypadku szlifierek kątowych i oscylacyjnych. 

Zgodnie z przeznaczeniem

Jednym z podstawowych narzędzi, czy to w profesjonalnym zakładzie, czy w statystycznym domu, jest wiertarka. Wydawać by się mogło, że jej przeznaczenie jest oczywiste – okazuje się jednak, że wciąż zdarzają się domorośli „fachowcy”, którzy używają jej również do szlifowania czy mieszania, co znacznie skraca jej żywotność.

Wiertarki są też podatne na uszkodzenia wynikające z wyboru nieodpowiedniego osprzętu – jak choćby wierteł niskiej jakości czy też wyboru wiertła nieodpowiedniego do powierzchni, na której się operuje (np. wiercenie metalu wiertłem przystosowanym do pracy z drewnem).

Podczas wiercenia należy unikać nadmiernego nacisku na narzędzie a także skrzywienia wiertła, co prowadzi do utraty osiowości i drgań, a w konsekwencji do obciążenia i uszkodzenia łożyska w przekładni i całego urządzenia – mówi Jacek Sztorc, menedżer produktu Lange Łukaszuk. – To dotyczy nawet najlepszych marek narzędziowych, takich jak Panasonic, Kress, Proxxon, czy Scheppach – dodaje.

Należy też pamiętać, by wykorzystywane wiertło było w dobrym stanie – praca tępym narzędziem jest mniej efektywna, trwa dłużej i wymaga użycia większej siły. To wszystko może prowadzić do  przegrzewania się podzespołów (wirnika, stojana, obudowy), a finalnie do przeciążenia wiertarki.

Czyszczenie elektronarzędzi

Niezwykle istotną kwestią w przypadku elektronarzędzi jest zachowanie czystości sprzętu – ten należy czyścić po każdym jego użyciu. Na uszkodzenia wynikające z zabrudzeń podatne są m.in. wrzeciona wiertarek, wiertarko-wkrętarek czy młotów udarowych pracujących w strefie wylotu pyłu

Ten ostatni potrafi zablokować szczęki uchwytu lub go skutecznie unieruchomić. By się tego ustrzec, warto pamiętać o regularnym odsysaniu pyłu w czasie pracy na przykład przez wykorzystanie odkurzaczy współpracujących z elektronarzędziami – tłumaczy Jacek Sztorc.

Regularne odciąganie urobku (drobinek i pyłu) jest niezwykle istotne także w przypadku szlifierek do drewna. Równie ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu smarowania głowicy i przekładni.

Podczas pracy smary wytapiają się od temperatury. Gdy narzędzie z czasem zaczyna słabnąć lub tracić udar, może to oznaczać brak smarowania wewnątrz sprzętu – mówi Jacek Sztorc.

I jak dodaje, tę czynność najlepiej wykonać w autoryzowanym serwisie. Dodatkową ochronę zapewnią także środki czyszcząco-smarujące w spreju do czyszczenia wrzecion i współpracujących ze sobą elementów przekładni.

Sprzęt należy ustawić wrzecionem do dołu, wprowadzić końcówkę aerozolu, a następnie wpuścić do środka sprężone powietrze, które wymywa wypływające dołem zanieczyszczenia.

Niebezpieczny pył

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!