×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Lignoceluloza, czyli nowa jakość przy  ocieplaniu domów

Lignoceluloza, czyli nowa jakość przy ocieplaniu domów

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 14 paź 2016 10:23
Zaktualizowano: 14 paź 2016 10:50

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów służących do izolacji domu. Ich wybór determinowany jest przez szereg czynników. Jednym z nich jest technologia, w jakiej był stawiany oraz rodzaj zastosowanego „budulca”. Jednak i w tym przypadku decyzja nie jest oczywista.

Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego to decyzja na lata. Zastosowanie odpowiedniego produktu pozwoli cieszyć się ciepłym wnętrzem przy niskich kosztach ogrzewania. W przeciwnym razie może znacząco odczuć to nasz portfel.

Okazuje się, że szeroki, dostępny asortyment może przyprawić o ból głowy. Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów materiałów izolacyjnych, które różnią się nie tylko ceną, czy właściwościami, ale przede wszystkim zastosowaniem.

Duża konkurencja na rynku

Na rynku wciąż dużym uznaniem cieszy się wełna mineralna, która przez wielu uznawana jest za najlepszy materiał do ocieplania. Wynika to z faktu, że oprócz dobrej izolacji termicznej ma również bardzo dobrą izolacyjność akustyczną, a dodatkowo jest ognioodporna (wytrzymuje temperaturę nawet do 700°C). Dodatkową zaletą wełny mineralnej jest również paroprzepuszczalność.

Przewagą jej bezpośredniego konkurenta, czyli styropianu jest łatwiejszy montaż płyt z tego materiału oraz niska cena – zarówno samego „budulca”, jak i jej instalacji. W ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się do ocieplania również polistyren ekstrudowany, jednak dla wielu osób barierą jego zakupu jest wysoka cena – jest on mniej więcej dwukrotnie droższy od styropianu.

Mniej standardową metodą, zazwyczaj używaną do ocieplania skomplikowanych budynków, jest pianka poliuretanowa.

Lignoceluloza, czyli nowa jakość

Monopol wyżej wymienionych materiałów złamała w ostatnich latach lingoceluloza. To produkt w pełni ekologiczny, który dzięki swoim właściwościom nie tylko wpływa na zmniejszenie zużycia energii, co pozwala zaoszczędzić wydatki, ale również pozytywnie wpływa na środowisko.

Co ważne, coraz więcej osób kupuje materiały ekologiczne nie tylko dla własnej fanaberii lub jako efekt panującej mody, ale ze względu na ich właściwości – tego typu produkty z powodzeniem konkurują z innymi, dostępnymi na rynku i „bronią się” swoimi walorami.  

Jako przykład mogą posłużyć płyty izolacyjne firmy VestaEco, przygotowane między innymi z włókna lignocelulozowego. Zastosowanie tychże włókien, pochodzących z upraw roślin jednorocznych wraz z dodatkiem przetworzonych włókien celulozowych poprawia spoistość masy włóknistej, co korzystnie wpływa na własności fizyko-mechaniczne uzyskanych płyt.

Są one w całości produktem ekologicznym, w którym wykorzystane surowce są nieszkodliwe i nie wywierają ujemnego wpływu na ludzi oraz środowisko naturalne. Są produktem w całości bio-degradowalnym podlegającym pełnemu recyklingowi materiałowemu lub mogą zostać wykorzystane alternatywnie po skończeniu okresu przydatności i użytkowania jako biopaliwo – tłumaczy mgr inż. Leszek Danecki z Ośrodka Badawczo Rozwojowego Przemysłu Płyt Drewnopochodnych.

Technologia DefibraTech 1.0

Płyty przygotowywane są w oparciu o specjalną technologię DefibraTech 1.0, która pozwala na wykorzystanie biomasy rolniczej do produkcji sucho-formowanych płyt. Te o niskiej gęstości mogą służyć jako materiał izolacyjny, jako zewnętrzne ocieplenie pomieszczeń, zabezpieczając m.in. przed zmianami wywołanymi warunkami atmosferycznymi.

Specyficzne właściwości produktu umożliwiają ochronę budynków przed nadmiernym nagrzaniem latem oraz nadmiernym wychłodzeniem zimą. Warto nadmienić, że pojemność ciepła w przypadku włókien lignocelulozowych jest dużo korzystniejsza niż na przykład w wełnach mineralnych.

Jak przyznaje mgr Danecki – Nowe produkty w postaci płyt izolacyjnych charakteryzują się następującymi podstawowymi cechami funkcjonalnymi: cena – konkurencyjne cenowo do innych materiałów izolacyjnych z włókien naturalnych, biorąc pod uwagę stosunek ceny do wybranych właściwości i cech użytkowych; ekologiczność – są produktem wytworzonym na bazie surowców naturalnych, nie zawierają, ani emitują substancji szkodliwych; właściwości użytkowe – charakteryzują dobrą izolacyjnością cieplną i akustyczną, mają także zwiększoną odpornością na działanie wilgoci, płyty można dowolnie łączyć zarówno na grubość jak i na długość oraz szerokość; dbałość o środowisko naturalne – wytwarzane są z surowców odnawialnych w krótkim cyklu, co nie wpłynie na zwiększenie zużycia surowca drzewnego. Proces produkcyjny płyt nie generuje powstawania odpadów uciążliwych dla środowiska.

Mocną stroną płyt VestaEco jest również ich paroprzepuszczalność oraz wysoka pojemność cieplna. Dzięki zastosowaniu włókien lignocelulozowych są materiałem otwartym dyfuzyjnie, który w naturalny sposób oddaje na zewnątrz nadmiar wilgoci.

To wszystko sprawia, że pomieszczenia są suche, łatwiej je ogrzać, a przede wszystkim zapobiegają rozwojowi grzybów i bakterii, które są przyczyną wielu chorób i alergii. Ma to szczególne znaczenie w takich miejscach, jak kuchnia czy łazienka, ale także w sypialniach, gdzie czyste powietrze jest istotne dla zdrowia mieszkańców.

Wysoka pojemność cieplna oznacza zdolność materiału do magazynowania ciepła bądź chłodu, dzięki czemu budynki zaizolowane płytą VestaEco są bardziej odporne na zmiany temperatury zewnętrznej w czasie.

Szerokie zastosowanie

Co istotne, produkty oparte o włókna lignocelulozowe mają bardzo szerokie zastosowanie. –

Zastosowanie włókien lignocelulozowych, produkowanych przez firmę VestaEco, jest bardzo efektywnym sposobem na izolowanie poddaszy użytkowych w domach murowanych oraz ścian w domach szkieletowych. Bardzo dobrze sprawdzają się również w izolacjach i wygłuszeniach stropów oraz ociepleń podłóg legarowych. Łatwość stosowania i wysoka jakość materiału sprawia, że przegrody są ciepłe, ciche i zdrowe. Materiały produkowane przez firmę VestaEco są w 100% ekologiczne. Połączenie włókien lignocelulozowych i szczelnego wykonania domu przynosi bardzo dobre efekty izolacyjne budynku i wysoki komfort życia dla jego użytkowników. Materiały VestaEco są nowoczesnym spojrzeniem na dobre budownictwo – przyznaje Przemysław Biedrzycki z firmy Domy Biedrzycki, oferującej domy w technologii szkieletowej.

Jesteśmy obecnie świadkami prawdziwej rewolucji technologicznej na rynku produktów do ocieplania domów. Możemy być pewni, że dzięki swoim wyjątkowym zaletom oraz szerokiemu spektrum zastosowania, produkty oparte na surowcu lignocelulozowym będą wypierać inne dostępne na rynku materiały izolacyjne.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także