Najlepsze Domy
Łazienka dobrze wentylowana

Łazienka dobrze wentylowana

Po gorącej kąpieli wielu z nas zauważa, że szyby i lustra pokrywają się parą. Jeżeli nie zostaje ona w prawidłowy sposób usunięta z pomieszczenia, osiada na wyposażeniu, wnika w ściany oraz sufit, powodując puchnięcie mebli czy odpryskiwanie farby. Długotrwałe zawilgocenie sprzyja rozwojowi różnego rodzaju zanieczyszczeń, których efektem mogą być nasilające się alergie, bóle głowy oraz złe samopoczucie lokatorów. Jak więc zadbać o zdrowy mikroklimat w łazience i ustrzec się takich problemów?

Łazienka to jedno z najbardziej narażonych na wilgoć miejsc w domu. Zanim w kącie ściany lub na suficie odkryjemy rozwijające się grzyby lub pleśnie, warto wcześniej zadbać o sprawną wentylację. Właściwa instalacja odprowadzi z pomieszczenia skraplającą się parę wodną oraz zapewni sprawną wymianę powietrza. 

Wentylacja grawitacyjna to absolutne minimum

W przypadku mniejszych pomieszczeń łazienkowych (do 6,5 m³) wystarczająca będzie wentylacja grawitacyjna, którą najczęściej spotykamy w blokach z wielkiej płyty oraz starszych domach. Jeżeli wentylacja w całym budynku pracuje sprawnie, możemy zamontować klasyczną kratkę wentylacyjną.

Żeby samodzielnie sprawdzić, czy w kominie jest odpowiedni ciąg, wykorzystajmy zwykłą kartkę papieru oraz stwórzmy przeciąg kontrolowany. Do kratki wentylacyjnej znajdującej się w łazience przyłóżmy skrawek papieru, a w innym pokoju otwórzmy okno. Jeżeli kartka „przyklei” się do wlotu, oznacza to, że wywiew działa dobrze i kanał jest drożny. W innym przypadku należy wezwać kominiarza, który zlokalizuje przyczynę niedrożności przewodów – radzi Jarosław Hrehorowicz, dyrektor techniczny w firmie CentroClima. 

Aby wspomóc cyrkulację powietrza w tzw. ciemnej łazience (bez okna), możemy zastosować wentylator mechaniczny. Pracuje on nieustannie lub tylko wtedy, gdy włączymy światło w łazience. Nowoczesne modele wentylatorów wyposaża się w automatyczne czujniki wilgotności w pomieszczeniu, czujniki ruchu czy światła, dzięki czemu wentylator załącza się samodzielnie. Aby zamontować urządzenie, należy poprowadzić od najbliższej puszki instalacyjnej kabel zasilający, który będzie dostarczał prąd potrzebny do pracy.

Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

1. Dostarczaj świeże powietrze.
Aby zapewnić przyjemny mikroklimat w łazience, należy regularnie wietrzyć pomieszczenie. W ten sposób pozbędziemy się z niego wszelkich zanieczyszczeń oraz odprowadzimy parę wodną, która w nadmiarze może niszczyć akcesoria łazienkowe oraz powodować powstawanie pleśni i grzybów.

2. Montuj wentylator z daleka od drzwi.
Kratki wentylacyjne oraz wentylatory należy montować jak najdalej od drzwi wejściowych do pomieszczenia. Dzięki temu strumień będzie przepływał przez całą łazienkę. Ponadto wentylator najlepiej umieścić w bezpośrednim miejscu powstawania pary wodnej, czyli w kabinie prysznicowej. Jednak, aby był on bezpiecznie użytkowany, musi mieć szczelną obudowę, która ochroni urządzenie przed dostaniem się wody do środka.

3. Dokonuj regularnych przeglądów.
Żeby wentylacja działała poprawnie nie tylko w łazience, ale także w całym mieszkaniu należy dokonywać regularnych przeglądów, wykonywanych przez uprawnionego mistrza kominiarskiego. Sprawdzi on drożność przewodów wentylacyjnych oraz ciąg w kominie, a także pomoże zlokalizować przyczyny ewentualnych słabych punktów wentylacji. Jednak po stronie użytkowników leży regularne dbanie o czystość kratki wentylacyjnej we wszystkich pomieszczeniach. Czyszczenie obudowy oraz pozostałych elementów z zalegającego kurzu oraz zanieczyszczeń jest obowiązkowe, jeżeli chcemy cieszyć się zdrowym powietrzem wewnątrz.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!