×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Kurtyna z ciepłego powietrza. Ogrzewanie kanałowe

Kurtyna z ciepłego powietrza. Ogrzewanie kanałowe

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 22 gru 2014 14:05
Zaktualizowano: 23 gru 2014 10:54

Ogrzewanie kanałowe zalicza się do dyskretnych (niewidocznych) systemów ogrzewania konwekcyjnego. Jedynym widocznym elementem jest w tym przypadku wąska kratka. Cała instalacja zamontowana jest w podłodze na gruncie lub w stropie.

Ogrzewanie kanałowe zalicza się do dyskretnych (niewidocznych) systemów ogrzewania konwekcyjnego. Jedynym widocznym elementem jest w tym przypadku wąska kratka. Cała instalacja zamontowana jest w podłodze na gruncie lub w stropie.

System ogrzewania kanałowego najczęściej instaluje się wzdłuż dużych przeszkleń. Działa on jak kurtyna z ciepłego powietrza, przez co chroni okna przed zaparowaniem i napływem zimnego powietrza do wewnątrz.

Argumenty przemawiające za grzejnikami kanałowymi to przede wszystkim: bardzo mała bezwładność cieplna grzejników oraz szybka reakcja na zmianę temperatury w pomieszczeniu.
Bardzo mała pojemność wodna samych grzejników i układów grzejnych z nimi współpracujących, zapewnia wysoką redukcję kosztów ogrzewania.

Czytaj także: Niskotemperaturowe źródła ciepła

Grzejniki kanałowe mogą ogrzewać pomieszczenia samodzielnie lub pełnić funkcję ogrzewania wspomagającego. Odpowiednie umieszczenie grzejników pozwala też na podzielenie przestrzeni na strefy o różnym stopniu nagrzania.

Instalację kanałowego ogrzewania można zamontować zarówno w posadzce na gruncie, jak i w stropie między kondygnacjami.

Asortyment grzejników kanałowych jest tak duży, że nawet przy niewystarczającej grubości stropu można wybrać urządzenie, które będzie dobrze działać – grzejniki z wentylatorami osiowymi.
Wysokość grzejników bez wentylatorów może sięgać nawet 70 cm. Nie wszędzie możliwe jest zainstalowanie grzejnika o takich gabarytach. Wentylator wspomaga pracę, zwiększa moc oraz zapewnia odpowiednią dynamikę procesu grzania. Dzięki wykorzystaniu wentylatora można zastosować zestawy kanałowe mniejszych rozmiarów – nawet głębokości 7,5 cm.

Układ mieszany
W przypadku, gdy w domu mamy różnego rodzaju posadzki (deski, płytki ceramiczne, dywany) dobrym rozwiązaniem może okazać się układ mieszany, a więc np. ogrzewanie kanałowe i podłogowe
Na ogrzewaniu podłogowym dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju płytki, terakota lub kamień naturalny. Wielu inwestorów obawia się odczucia chłodu pod stopami przy zastosowaniu tego typu materiałów, jednak ogrzewanie podłogowe niweluje ten efekt. Jeśli chodzi o wykończenie podłogi innymi materiałami, należy zachować ostrożność.

Jeśli chodzi o zastosowanie grzejników kanałowych, materiał wykończeniowy podłogi nie stanowi żadnego ograniczenia. Dlatego jeśli na podłodze preferujemy materiał drewniany, chcemy rozłożyć duży dywan lub wykładzinę, ogrzewanie kanałowe sprawdzi się bardzo dobrze.

Grzejniki rozmieszczone zostają wówczas w podłodze wzdłuż okien tarasowych i nie przeszkadzają w ich swobodnym otwieraniu. Grzejnik przykryty jest kratką maskującą, która może być wykonana z różnych odmian drewna, ze stali nierdzewnej lub aluminium. Istnieje możliwość zamówienia kratki z surowego drewna i wykończenia jej razem z podłogą, tak aby idealnie dopasowana była kolorem i rodzajem lakieru do całości parkietu.

Czystość instalacji
Często poruszanym problemem przy ogrzewaniu kanałowym jest czyszczenie instalacji. Latem, kiedy grzejniki kanałowe są wyłączone, można zastąpić kratkę maskującą litą pokrywą i zabezpieczyć grzejnik, tak aby nie zbierały się w nim zabrudzenia. Natomiast zimą, kiedy grzejniki pracują, kratek nie można zakrywać. Nie stawiamy na nich kwiatów ani mebli, osłabia to bowiem wydajność.

W okresie działania grzejników kanałowych należy je co jakiś czas odkurzać i czyścić. Ogrzewanie podłogowe nie wymaga konserwacji dlatego dobrze sprawdza się w miejscach narażonych na częste zabrudzenia.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także