Najlepsze Domy
Kuchnia - z czego blat?

Kuchnia - z czego blat?

Wybór odpowiedniego blatu kuchennego to ważna decyzja. Dokonując wyboru zależy nam, by powierzchnia była stylowa, ale przede wszystkim funkcjonalna i co ważne, aby służyła nam przez lata. Fot. TechniStone Absolute White
Wybór odpowiedniego blatu kuchennego to ważna decyzja. Dokonując wyboru zależy nam, by powierzchnia była stylowa, ale przede wszystkim funkcjonalna i co ważne, aby służyła nam przez lata. Fot. TechniStone Absolute White
Wybór blatu kuchennego to niełatwa sztuka. Oprócz walorów estetycznych produkt powinien charakteryzować się trwałością i łatwością w utrzymaniu w czystości powierzchni. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o najpopularniejszych materiałach, z których powstają blaty.

Wybór odpowiedniego blatu kuchennego to ważna decyzja. Dokonując wyboru zależy nam, by powierzchnia była stylowa, ale przede wszystkim funkcjonalna i co ważne, aby służyła nam przez lata. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, z których najpopularniejsze są blaty kamienne, te z konglomeratu kwarcytowego lub wykonane ze „spieków kwarcowych". Czym różnią się od siebie?

Jak powstają materiały na blaty kuchenne?

Blaty kamienne to elementy powstałe w wyniku cięcia i obróbki naturalnych skał takich jak granit, bazalt czy marmur. Bloki skalne przerabiane są na płyty, które to następnie poddaje się procesowi przetwarzania ich na płyty o grubościach 20 lub 30 mm, a w końcowej fazie - obróbce ich powierzchni. Blaty z kamienia mogą mieć szeroką gamę powierzchni oraz faktur i kolorów.

Czytaj także: Kuchnia spod znaku IQ.

Blaty z konglomeratu kwarcytowego są wykonane ze zmielonego naturalnego kwarcu, jednego z najtwardszych minerałów występujących na Ziemi. Kruszywo kwarcowe mieszane jest z żywicą polimerową oraz barwnikami a także drobinkami naturalnego kamienia czy szkła. Płyty są dostępne w różnorodnych kolorach i stylach, a także w różnych rozmiarach. Ponadto, możemy wybrać blat z połyskiem lub matowy, w zależności od upodobania. Płyty konglomeratowe mają grubość 12, 20 i 30 mm.

Kolejnym materiałem stosowanym od pewnego czasu na blaty kuchenne są tzw. "spieki ceramiczne". Ten produkt to wielkoformatowa płytka ceramiczna wypalana w piecach, na której powierzchni „nadrukowywana" jest faktura kamienia naturalnego lub pozostawiana jest jednolita barwa kolorystyczna. Tu również można uzyskać faktury powierzchni jak poler czy mat. Płyty ceramiczne są cienkie, lekkie a co za tym idzie delikatne - ich standardowe grubości to 4, 6 lub 12 mm.

Wytrzymałość i trwałość

Jeśli chodzi o utrzymanie blatu kuchennego, w tym przypadku z pewnością kamień ustępuje konglomeratowi kwarcytowemu czy ceramice. Naturalny kamień jest bardziej wymagający, gdyż jest on niezwykle podatny na przebarwienia i zabrudzenia.

Blat z konglomeratu kwarcytowego doskonale sprawdzi się w miejscach, gdzie chcemy zachować czystość i zależy nam na trwałości przez lata oraz estetycznym wyglądzie. Jest to materiał nieporowaty, co zapobiega rozmnażaniu się bakterii. Wszelkie zabrudzenia można usunąć zwykłą wodą z mydłem, natomiast przy bardziej zaawansowanych plamach, wystarczy użyć specjalnego środka czyszczącego, który bez problemu upora się z odbarwieniem. 

Łatwość w utrzymaniu

Jeśli chodzi o utrzymanie blatu kuchennego, w tym przypadku z pewnością kamień ustępuje konglomeratowi kwarcytowemu. Naturalny kamień jest bardziej wymagający, gdyż jest on niezwykle podatny na przebarwienia i zabrudzenia. Kawałek cytryny może spowodować nieodwracalne plamy na naszym kamiennym blacie.

Blat z konglomeratu kwarcytowego doskonale sprawdzi się w miejscach, gdzie chcesz zachować czystość i zależy ci na trwałości przez lata i nie chcesz w żaden sposób rezygnować z estetycznego wyglądu. Jest to materiał nieporowaty, co zapobiega rozmnażaniu się bakterii. Wszelkie zabrudzenia można usunąć zwykłą wodą z mydłem, natomiast przy bardziej zaawansowanych plamach, wystarczy użyć specjalnego środka czyszczącego, który bez problemu upora się z odbarwieniem.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!