REKLAMA
Najlepsze Domy
Kuchnia pełna blasku przed świętami

Kuchnia pełna blasku przed świętami

Podczas świątecznych przygotowań większość czasu spędzamy w kuchni. To prawdziwy warsztat twórczy, w którym powstają różnorodne przysmaki. Zanim jednak rozpoczniemy intensywne kuchenne szaleństwa, wyczyśćmy dokładnie sprzęty AGD tak, by przed samymi świętami zostały nam już tylko drobne porządki po bieżącym gotowaniu. Nasi eksperci radzą, jak przywrócić blask kuchennym urządzeniom, aby w czasie świąt prezentowały się nienagannie.

Wydawać by się mogło, że efektywne sprzątanie możliwe jest tylko przy użyciu zróżnicowanych akcesoriów oraz silnych detergentów. Tymczasem materiały, z których wykonany jest sprzęt AGD, często wymagają delikatnego traktowania.

Dotyczy to zwłaszcza stali nierdzewnej oraz urządzeń o wysokim połysku – ich powierzchnia jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju zarysowania i zacieki.

Doskonałe efekty czyszczenia sprzętu gospodarstwa domowego osiągniemy stosując ściereczkę z mikrofibry, która skutecznie usunie zabrudzenia, nie pozostawiając smug, bez konieczności użycia detergentów. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekonomiczne, ale ekologiczne i bezpieczne dla alergików. Do przywrócenia czystości kuchennym sprzętom wystarczy więc tylko woda, którą ściereczki z mikrofibry bardzo dobrze pochłaniają, nie pozostawiając przy tym nieestetycznych smug. Można więc z ich pomocą wyczyścić i osuszyć także szklane elementy kuchenki mikrofalowej czy piekarnika. Użycie ściereczki z mikrofibry nie spowoduje zarysowania czy zmatowienia powierzchni, dzięki czemu urządzenia zachowają charakterystyczny połysk i efektowny wygląd – wyjaśnia Magdalena Jaklewicz, ekspert marki Vileda, producenta akcesoriów do sprzątania.

Czysta płyta

W kuchni, jak w żadnym innym pomieszczeniu w domu powinna panować nienaganna czystość – w końcu to miejsce gdzie przygotowujemy, a nierzadko też spożywamy posiłki. Wśród kuchennych sprzętów AGD, naszej szczególnej uwagi wymaga płyta grzewcza, używana codziennie.

Skuteczne metody czyszczenia płyty grzewczej zależą w dużej mierze od tego, jakiego jej rodzaju używamy. Ze względu na liczne zakamarki wokół palników, najbardziej kłopotliwa jest gazowa. Kiedy coś wykipi natychmiast trzeba to zasypać solą, która zapobiegnie przypaleniu wykipiałej treści, a po wystudzeniu płyty delikatnie, bez pocierania, usunąć resztki soli wilgotną szmatką.

Co jakiś czas płyta gazowa wymaga jednak dokładniejszego przeglądu i czyszczenia. Czynność tę zaplanujmy właśnie podczas przedświątecznych porządków.

W tym celu odetnijmy dopływ gazu do urządzenia, po czym zdejmijmy ruszty, palniki. Zanurzmy je na kilka godzin w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli zabrudzenia są uciążliwe do usunięcia, brudne elementy zostawmy na noc w wodzie z dużą ilością octu, po czym dokładnie wyczyśćmy szczotką – radzi Tomasz Bytnar, ekspert marki Kernau, producenta sprzętu AGD.

O ile płytę gazową możemy dokładnie wyczyścić domowymi środkami, o tyle płyty indukcyjna i ceramiczna są już bardziej wymagające. Te nie tolerują brudu – czyszczone nieregularnie i nieodpowiednimi sposobami, nie będą pracowały efektywnie i będą narażone na zarysowania.

Trudne do usunięcia zabrudzenia mogą wymagać zastosowania specjalnych środków czyszczących – sugeruje ekspert Kernau. – Dostępny na rynku gotowy do użycia preparat do usuwania tłustych, przypalonych zanieczyszczeń z płyt indukcyjnych, ceramicznych oraz szklanych gazowych nie zawiera ściernych składników. Pozwala za to skuteczniej rozpuścić zanieczyszczenia. Po spłukaniu go wodą nie zostawia zacieków na płycie i sprawia, że zanieczyszczenia trudniej przywierają do jej powierzchni. – dodaje Tomasz Bytnar.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!