Najlepsze Domy
Kominek w domu energooszczędnym

Kominek w domu energooszczędnym

Fot. Jawar
Fot. Jawar
Czy istnieje rozwiązanie umożliwiające posiadanie kominka w budynku energooszczędnym?

Posiadanie kominka w domu to marzenie niejednej osoby. Zapewnia on nie tylko kojące ciepło w mroźne dni, ale jest również doskonałym elementem dekoracyjnym. Ze względu na obowiązujące przepisy budowlane, nie w każdym domu można zastosować to rozwiązanie. Mowa tutaj o domach energooszczędnych i pasywnych, w których ogrzewanie jest tematem złożonym. W tego typu budynkach nie może występować wentylacja grawitacyjna, jak i niemożliwe jest doprowadzenie powietrza do spalania z powodu strat ciepła, jakie te elementy generują. To z kolei eliminuje możliwość wyposażenia swoich czterech kątów w kominek.

Czy istnieje zatem rozwiązanie dla tego typu budownictwa, które pozwoli cieszyć się żywym ogniem, i co istotne zapewni nam bezpieczeństwo?

W większości domów największe straty ciepła spowodowane są niewłaściwą wentylacją. Dawniej, kiedy tworzono w domach jedynie paleniska otwarte, powietrze było zasysane z pomieszczenia, w którym znajdował się kominek. Tamtejsze domy nie były całkowicie szczelne, z tego względu okna i drzwi zapewniały swobodny dopływ powietrza do kominka. Obecnie, budowane domy są szczelne, co powoduje powstanie podciśnienia, a w przypadku braku doprowadzenia powietrza do spalania powietrze zostaje zassane przez kanały wentylacyjne. Zastosowanie zaś wentylacji mechanicznej przekłada się na powstanie w pomieszczeniu podciśnienia, które z kolei może spowodować zassanie spalin do pomieszczenia. Dlatego stosowanie tej technologii jest nie tylko niebezpieczne dla domowników, ale również prawnie zabronione. Planując zatem budowę domu energooszczędnego i pasywnego należy wyposażyć go w wentylację mechaniczną sprzężoną z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła z odprowadzanego powietrza. Niestety ta wentylacja również uniemożliwia współpracę z kominkiem i piecem.

Czy istnieje rozwiązanie umożliwiające posiadanie kominka w tego typu budownictwie? Do tej pory było to możliwe tylko wyłącznie za pośrednictwem kominków eco lub elektrycznych, imitujących żywy ogień. Firmy z branży kominowej próbowały wyjść naprzeciw oczekiwaniom Klientów, tak by móc im zapewnić optymalne rozwiązanie dla domu. Jedną z nich jest firma Jawar, która opracowała systemy kominowe powietrzno-spalinowe dla paliw stałych. Takie kominy wraz z urządzeniem grzewczym wyposażone są w specjalny krócieć, który umożliwia doprowadzenie powietrza poprzez komin, tworząc w ten sposób niezależny układ grzewczy. Co istotne, na jego prace nie wpływa wentylacja mechaniczna. Tego typu układy to idealne rozwiązanie dla nowoczesnego budownictwa. Montując na przewodzie doprowadzającym powietrze do spalania specjalną przepustnicę, możemy w bardzo precyzyjny sposób sterować temperaturą kominka. Zapewnia to nie tylko komfort cieplny, ale również pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Nowoczesne urządzenia mogą współpracować z zintegrowanym programem ogrzewającym dom np. podczas pracy kominka możliwe jest wyłączenie ogrzewania w poszczególnych pomieszczeniach.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!