Najlepsze Domy
Komfortowo i bezpiecznie. Wybór bramy garażowej

Komfortowo i bezpiecznie. Wybór bramy garażowej

Wybór bramy garażowej tylko z pozoru wydaje się łatwy. O tym, który rodzaj wybierzemy decyduje szereg czynników. Zaczynając od ilości wolnego miejsca wewnątrz i przed garażem, a kończąc na budżecie, jaki chcemy przeznaczyć na inwestycję.

Wybór bramy garażowej tylko z pozoru wydaje się łatwy. O tym, który rodzaj wybierzemy decyduje szereg czynników. Zaczynając od ilości wolnego miejsca wewnątrz i przed garażem, a kończąc na budżecie, jaki chcemy przeznaczyć na inwestycję. Bez względu na to, jaki rodzaj wybierzemy decyzję najlepiej podjąć już na etapie projektowania garażu.

Przed podjęciem decyzji o tym, jaki rodzaj bramy garażowej (rozwierna, uchylna, segmentowa, rolowana) wybrać należy rozważyć kilka podstawowych czynników. Przede wszystkim ilość wolnego miejsca przed garażem oraz w jego wnętrzu. Ma to decydujący wpływ na wybór sposobu otwierania bramy. Gdy mamy ograniczoną ilość miejsca przed garażem, warto rozważyć zakup bramy roletowej lub segmentowej. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj nie wymagają wolnego miejsca przed wjazdem. Mają też tę zaletę, że są bezpieczne (unoszą się pionowo) i umożliwiają parkowanie samochodu w dowolnej odległości od wjazdu do garażu.

W przypadku bramy rozwiernej wymagane jest wolne miejsce, przed wjazdem do garażu, o szerokości minimum takiej jak szerokość skrzydła. Brama uchylna również wymaga miejsca przed garażem – około 1 m.

Czytaj także: Rodzaje bram garażowych

Jeżeli chodzi o miejsce wewnątrz garażu, najkorzystniej wypadają bramy rozwierne i rolowane. Nie wymagają one żadnego miejsca. W przypadku modeli uchylnych i segmentowych nie jest już tak dobrze i konieczne jest zaplanowanie powierzchni w środku garażu. Prowadnice tych bram zamocowane są pod sufitem lub na ścianie bocznej i zajmują sporo miejsca. Niekiedy potrafią obniżyć lub zwęzić garaż nawet o 40 cm. Może to przysporzyć kłopotów, np. spowodować, że do garażu wjazd będzie możliwy jedynie ze złożonymi lusterkami. Problemy mogą również pojawić się przy aranżacji wnętrza, zwłaszcza zaplanowania oświetlenia. Warto zatem pamiętać, że o wyborze rodzaju bramy mogą decydować wręcz centymetry.

Brama musi pasować
Chociaż brzmi to niezbyt logicznie, warto rodzaj bramy i sposób jej otwierania zaplanować już na etapie projektowania domu. Wiąże się to z konkretnymi oszczędnościami. Przede wszystkim bramy standardowe (o typowych wymiarach) są tańsze niż te robione na indywidualne zamówienie. Ponadto, już w fazie projektu istnieje możliwość wyboru najlepszego rozwiązania i ewentualnego skorygowania projektu pod kątem wybranego modelu.

Oprócz właściwego projektu garażu i bramy równie ważne jest odpowiednie i fachowe wykonanie otworu wjazdowego, w którym zamontowana będzie brama. Oprócz zgodności wysokości i szerokości otworu z wymiarami zamówionej bramy należy zadbać o to, by ściany i nadproża wykonane były z materiałów umożliwiających stabilny montaż, a otwór był starannie wypoziomowany wzdłuż całego obwodu. Jakiekolwiek krzywizny lub nierówności posadzki, nadproża czy węgarków mogą spowodować nieszczelność bramy. Mogą też uniemożliwić jej osadzenie.

Przed montażem należy także upewnić się, że tynki są suche, a całe pomieszczenie jest czyste, bez pyłów i innych zanieczyszczeń.

Z napędem czy bez?
Wielu inwestorów planujących, czy to instalację bramy do nowego garażu czy też wymianę starej, rozważa wyposażenie jej w napęd, automatycznie i zdalnie otwierający wjazd. Pod tym względem nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Automatyczny napęd otwierający i zamykający można zastosować w każdym rodzaju bramy – modele roletowe wyposażone są w taki napęd standardowo. Problemem może być instalacja napędu w bramach rozwieralnych, ale i w przypadku tego modelu jest to możliwe.

Automatyczne otwieranie i zamykanie wjazdu do garażu znacznie poprawia komfort użytkowania. Wiedzą o tym ci, którzy zmuszeni byli ręcznie otwierać garaż w czasie deszczu, zimna lub silnego wiatru. Zdalne sterowanie bramą garażową wpływa także na bezpieczeństwo. W znacznym stopniu chroni ono przed atakiem potencjalnego złodzieja. W tym momencie warto również wspomnieć o tym, że wybierając bramę należy zwrócić uwagę na sposób jej zabezpieczenia przed ewentualnym włamaniem.

W ofercie producentów napędów do bram garażowych znaleźć można wiele modeli różniących się od siebie siłą ciągu, prędkością otwierania i zamykania, wzornictwem oraz dodatkowymi funkcjami, np. możliwością włączenia wewnątrz i na zewnątrz domu. Istnieje także możliwość wyboru opcji sterowania napędem – od standardowego przycisku czy pilota radiowego poprzez klawiatury kodowe aż po rozwiązania pozwalające odczytać układ linii papilarnych użytkownika.

  • Henryk,

    Ja mam brame segmentowa od verdoor. Indywidualnie i profesjonalnie doradzili jaka brama bedzie najlepsza do mojego domu i faktycznie sie nie zawiodlem. Przy doswiadczeniach moich znajomych z innymi firmami to verdoor spisal sie wzorowo.