×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Komfort w domu. Dużo zależy od powietrza

Komfort w domu. Dużo zależy od powietrza

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 17 marz 2015 08:42
Zaktualizowano: 17 marz 2015 08:59

Zarówno temperatura, jak i jakość powietrza w olbrzymim stopniu wpływają na komfort użytkowania domu. Innowacyjne technologie, tak chętnie wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, umożliwiają pełną kontrolę nad tymi parametrami. Współczesne systemy grzewcze i wentylacja mechaniczna z rekuperacją są w stanie zapewnić nie tylko optymalne, bardzo komfortowe warunki, ale także duże oszczędności energii.

Zarówno temperatura, jak i jakość powietrza w olbrzymim stopniu wpływają na komfort użytkowania domu. Innowacyjne technologie, tak chętnie wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, umożliwiają pełną kontrolę nad tymi parametrami. Współczesne systemy grzewcze i wentylacja mechaniczna z rekuperacją są w stanie zapewnić nie tylko optymalne, bardzo komfortowe warunki, ale także duże oszczędności energii.

To czym oddychamy w domu ma kolosalne znaczenie dla naszego samopoczucia i komfortu. Zarówno temperatura powietrza, jak i jego świeżość mogą negatywnie wpływać na zdrowie mieszkańców. Dlatego tak ważne jest wyposażenie domu w odpowiedni system grzewczy i wentylacyjny. Istotne, aby instalacjami tymi dało się sterować. Tylko systemy pod kontrolą są w stanie zapewnić optymalne i zdrowe warunki we wnętrzu domu oraz wpłynąć na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem. Nieefektywna wentylacja i zbyt niska temperatura może być powodem wielu dolegliwości.

Świeże powietrze pod kontrolą
Gdy mówimy o systemach wentylacji w Polsce to nadal zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem jest wentylacja naturalna, zwana też grawitacyjną. Jej siłą napędową jest różnica gęstości powietrza zimnego (świeżego, na zewnątrz pomieszczeń) i ciepłego (znajdującego się w pomieszczeniach). Aby system wentylacji naturalnej działał prawidłowo wymagane są pionowe przewody kominowe. Doprowadza się je do każdego pomieszczenia, z którego powietrze powinno być usuwane.

Wśród największych zalet systemu wentylacji grawitacyjnej wymienia się niski koszt jej montażu i eksploatacji. Wentylacja taka działa praktycznie za darmo, jest bezawaryjna i nie wymaga dodatkowych urządzeń mechanicznych, które wykorzystują energię elektryczną.

Do największych wad wentylacji grawitacyjnej należy jej niska skuteczność – w dużym stopniu uzależniona od warunków atmosferycznych. Trudno jest także zwiększyć wydajność wentylacji grawitacyjnej. Warto dodać, że w coraz lepiej ocieplonych budynkach wydajność tego systemu spada. W efekcie znacznie pogarsza się jakość powietrza w pomieszczeniach, a przede wszystkim nadmiernie wzrasta wilgotność powietrza sprzyjająca rozwojowi grzybów i pleśni.

Poza tym system grawitacyjny powoduje duże straty ciepła – na wentylację może przypadać od 30 do 60% wszystkich strat.

To właśnie wysokie koszty związane z ogrzaniem budynków wyposażonych w wentylację naturalną oraz brak kontroli nad wydajnością takiej instalacji sprawiły, że zaczęto szukać innych rozwiązań.
Pojawiła się wentylacja mechaniczna, w której wymiana powietrza jest niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych. Wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu jednego lub kilku zasilanych wentylatorów.

Wentylacja mechaniczna ma kilka odmian. W wersji nawiewnej powietrze jest wtłaczane do pomieszczeń za pomocą wentylatorów, a odpływ odbywa się samoczynnie przez nieszczelności.

W wentylacji mechanicznej wywiewnej powietrze usuwane jest z pomieszczenia przez wentylatory wyciągowe, a dopływ powietrza odbywa się samoczynnie przez nieszczelności lub specjalne otwory. Świeże powietrze dociera do domu tak jak w systemie wentylacji grawitacyjnej – przez otwory bądź szczeliny w ścianach zewnętrznych lub oknach.

W systemie nawiewno–wywiewnym dostarczanie i usuwanie powietrza odbywa się w pełni mechanicznie.

Do najskuteczniejszych i najbardziej komfortowych systemów wentylacji mechanicznej, stosowanej w domach energooszczędnych, należy wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Instalacja taka wymaga zastosowania dwóch układów. Przez system nawiewników powietrze dostaje się do pomieszczeń, kanałami wentylacyjnymi rozprowadzane jest po całym mieszkaniu, a za pomocą wywiewników wydostaje się na zewnątrz. Najczęściej jest to system z centralną instalacją (rekuperatorem), w której powietrze wywiewane ogrzewa powietrze świeże.

System ten zapewnia pełną kontrolę nad tym ile powietrza wywiewanego jest z budynku i ile do niego napływa. Dodatkowo wspomaga ogrzewanie pomieszczeń. Niestety wiąże się z wysokimi kosztami instalacji i eksploatacji.

Ciepło sterowane
Oprócz wentylacji, wpływ na komfort użytkowania mieszkania ma także system grzewczy. W okresie zimowym jest on odpowiedzialny za największy pobór energii. Aby ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem producenci oferują energooszczędne systemy grzewcze. Dużą rolę odgrywają w nich sterowniki, które optymalizują pracę urządzeń i zapewniają najbardziej ekonomiczne działanie ogrzewania.

Niemal każde urządzenie grzewcze możemy dziś wyposażyć w elektroniczny system sterowania. I choć nie wszyscy widzą w tym sens, uważając, że większość czynności związanych z ustawianiem parametrów grzewczych można wykonać ręcznie, automatyczne sterowniki mogą przynieść wiele korzyści. A im bardziej skomplikowany system grzewczy, tym większy komfort i oszczędności daje elektroniczne zarządzanie.

Automatyczne sterowanie można zainstalować nawet na najprostszych i najpopularniejszych grzejnikach konwekcyjnych. Wystarczy, że cieczową głowicę termostatyczną wyposażymy w sterownik elektroniczny. Główną zaletą takiego rozwiązania jest szybsza, niż w wersji bez sterownika, reakcja na zmianę temperatury i możliwość zaprogramowania pracy grzejnika – ustawienie go w zależności od pory dnia i temperatury na zewnątrz.

Dodatkową zaletą elektronicznego sterownika w grzejniku konwekcyjnym jest to, iż automatycznie włącza i wyłącza on grzejnik, tak aby w pomieszczeniu zawsze panowała ustawiona temperatura.

Nieco inaczej wygląda sterowanie ogrzewaniem płaszczyznowym – podłogowym, ściennym i sufitowym. W przypadku tych rozwiązań stosuje się sterowniki bimetaliczne lub elektroniczne.
W obu przypadkach polega to na otwieraniu lub zamykaniu poszczególnych obwodów ogrzewania.

Zmiany parametrów ogrzewania płaszczyznowego dokonuje się na termostacie umieszczonym w dogodnym miejscu na ścianie. W zależności od stopnia zaawansowania termostatu dysponujemy różnymi funkcjami. Od najprostszego sterownika ze zwykłym pokrętłem po elektroniczne, z dużą ilością opcji do zaprogramowania. Możemy np. podzielić cykl grzewczy na kilka okresów w ciągu doby, na dni tygodnia. Są też programy ekonomiczne, urlopowe.

Dzięki elektronicznym systemom zarządzania ogrzewaniem możemy też oddzielnie regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu. Umożliwiają to zawory termostatyczne z siłownikami umieszczone w rozdzielaczach obwodów grzewczych – regulacja miejscowa.

Najlepszy efekt dla komfortu i oszczędności energii daje połączenie regulacji miejscowej z centralną, reagującą na temperaturę zewnętrzną.

Co ważne automatyczne sterowanie ogrzewaniem uwzględnia także inne źródła ciepła, np. promienie słoneczne. Gdy pomieszczenie zostanie nagrzane energią słoneczną system grzewczy automatycznie albo się wyłączy albo zmniejszy temperaturę grzania, tak by wewnątrz panowała ustawiona temperatura. Takie działanie systemu generuje spore oszczędności, zwłaszcza w słoneczne, ale chłodne dni.

Również pompy ciepła i kolektory słoneczne, jako elementy systemu grzewczego, wyposażone są w sterowniki, które zapewniają automatyczne ustawianie parametrów, w zależności od temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Praktycznie każda pompa ciepła posiada automatykę, która działa w systemie zależnym od pogody. Czyli im zimniej jest na zewnątrz tym urządzenie dostarcza cieplejszą wodę do systemu grzewczego. Sterownik dba o to, aby proces ten przebiegał prawidłowo i optymalnie (najoszczędniej).

W przypadku kolektorów słonecznych głównym zadaniem sterownika jest zabezpieczenie kolektora przed przegrzaniem i kontrola przebiegu napełniania zbiornika c.w.u.

Ważną rolą elektronicznych sterowników systemów grzewczych jest informowanie o nieprawidłowościach w pracy urządzeń. Im bardziej zaawansowana automatyka tym potrafi wskazać więcej awarii. W zależności od ilości czujników możemy wykryć różne błędy, np. związane z odczytem temperatury czy ciśnienia.

E-ogrzewanie
Do najbardziej zaawansowanych systemów sterowania ogrzewaniem zalicza się zdalne sterowanie zintegrowane w ramach inteligentnego budynku. Pozwala ono na ustawienie w prosty sposób najbardziej skomplikowanych funkcji grzewczych. Oprócz ustawienia dowolnej temperatury w każdym pomieszczeniu możliwe jest uruchomienie jednego z kilku zaprogramowanych trybów, np. ulubionej temperatury mieszkańców, temperatury, gdy nikogo nie ma w domu czy temperatury nocnej, gdy wszyscy śpią.

Każdy z trybów można uruchomić za pomocą jednego przycisku, np. razem z włączeniem lub wyłączeniem światła. Gdy wychodzimy z domu uruchamiamy alarm i przełączamy tryb ogrzewania na oszczędny.

Dzięki aplikacjom internetowym możliwe jest sterowanie ogrzewaniem z dowolnego miejsca na świecie, za pomocą laptopa lub smartfona. Dodatkowo umożliwia to stały podgląd pracy urządzeń grzewczych i w razie awarii dostajemy informację, co się zepsuło.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także