Najlepsze Domy
Komfort cieplny we wnętrzu domu

Komfort cieplny we wnętrzu domu

Komfort cieplny to stan, w którym samopoczucie cieplne człowieka jest dobre. Fot. Caparol
Komfort cieplny to stan, w którym samopoczucie cieplne człowieka jest dobre. Fot. Caparol
Komfort cieplny to stan, w którym samopoczucie cieplne człowieka jest dobre. Nie odczuwamy wówczas zbytniego wychłodzenia ani przegrzania organizmu (temperatura ciała pozostaje na poziomie 36,6°C). Wahania komfortu cieplnego są najbardziej odczuwalne w okresie zimowym – szczególnie wtedy, kiedy dom nie jest odpowiednio ocieplony i dochodzi do utraty ciepła z wnętrza budynku.

Aż 40% ciepła ucieka przez elewację budynku, kolejne 20% przez dach, a 15% przez okno – stratom można jednak skutecznie zapobiec dzięki termomodernizacji budynku. Korzyści tych działań są widoczne przede wszystkim we wzroście komfortu cieplnego mieszkańców oraz zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie. Natomiast wybór odpowiedniego systemu ociepleń daje właścicielom budynków gwarancję trwałości i atrakcyjności elewacji.

Aby sprawdzić, jak z wnętrza domu ucieka ciepło, warto użyć kamery termowizyjnej, która wskaże newralgiczne miejsca w budynku. Kiedy będziesz już wiedział, którędy ucieka ciepło, możesz wykonać odpowiednie prace termomodernizacyjne, aby zminimalizować straty, a tym samym zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Zwiększ komfort przebywania w domu

Skuteczna instalacja grzewcza, która jest efektywnym źródłem ciepła, oraz odpowiednie ocieplenie budynku i izolacja mostków cieplnych to gwarancja wysokiego komfortu cieplnego. Aby to osiągnąć, niektóre budynki trzeba poddać termomodernizacji, czyli działaniom mającym na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię. W ramach termomodernizacji najczęściej wykonuje się:

- ocieplenie ścian zewnętrznych oraz fundamentów,
- wymianę okien, drzwi lub izolacje szczelin między szybą a ramą okna,
- ocieplenie dachu lub stropodachu,
- ocieplenie stropu nad nieogrzewanymi piwnicami oraz podłóg na gruncie.

Ostatnim krokiem powinno być sprawdzenie instalacji grzewczej lub jej wymiana na efektywniejsze źródło energii. Pamiętaj przy tym, by do prac termomodernizacji budynku podejść całościowo – najpierw zlikwidować miejsca, przez które dochodzi do strat ciepła, a następnie wprowadzić rozwiązania wpływające na skuteczniejsze ogrzanie budynku przy niskich kosztach.

Termoizolacja, trwałość i atrakcyjność elewacji

Skoro niemal połowa ciepła z budynku ucieka przez ściany, to właśnie na ich ocieplenie warto zwrócić szczególną uwagę. Za skuteczną ochronę budynku odpowiadają poszczególne warstwy systemu ociepleń – zaczynając od kleju aż na tynku elewacyjnym kończąc. W przypadku zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego największe znaczenie ma materiał termoizolujący – to on sprawia, że ciepło zimą nie ucieka z budynku, a latem nie przedostaje się do jego wnętrza. Natomiast warstwa zbrojona decyduje o wytrzymałości i trwałości całej elewacji.

Aby system ociepleń gwarantował najlepsze efekty, należy dobrać go do potrzeb budynku i jego mieszkańców. Dlatego marka Caparol ma w swojej ofercie 3 systemy ociepleń budynków:

1. Capatect Carbon – o najwyższej odporności na uderzenia mechaniczne,
2. Capatect Longlife – umożliwiający użycie intensywnych kolorów na elewacji,
3. Capatect Classic – gwarantujący szerokie zastosowanie atrakcyjnych dekoracji na fasadzie.

Źródło: Caparol 

Czytaj także: Program Czyste Powietrze - eksperci apelują.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!