REKLAMA
Najlepsze Domy
Kołki uniwersalne to patent na udany montaż

Kołki uniwersalne to patent na udany montaż

Spośród szerokiej gamy kołków rozporowych jednym z najbardziej znanych modeli są kołki uniwersalne. Dzięki prostocie montażu i wszechstronnym zastosowaniu w wielu przypadkach zastępują mocowania specjalistyczne. Co jeszcze przemawia za tym, by mieć je w domowym warsztacie?

Producenci systemów zamocowań coraz chętniej stawiają na kołki uniwersalne. Ten rodzaj łączników pozwala rozwiązać większość dobrze znanych kłopotów z mocowaniami, tj. zbyt skomplikowany montaż, ograniczona nośność w trudnych podłożach czy dobra znajomość budowy ścian, w których mocujemy.

Za pomocą kołków do każdego podłoża szybko i wygodnie zamontujemy typowe obciążenia lekkie, jak karnisze, półki, szafki, lampy czy uchwyty RTV. 

Uniwersalna zasada działania, czyli więcej niż zwykły rozpór

Kołki uniwersalne są projektowane w sposób, który pozwala im jak najściślej zespolić się z danym podłożem. W chwili wkręcania wkręta lub śruby w koszulkę w materiałach pełnych, jak beton, kołki będą się rozpierać, a w pustych przestrzeniach odkształcać lub rozkładać.

Ta wielofunkcyjność sprawia, że możemy bezpiecznie mocować w większości popularnych podłoży – cegle dziurawce, pustaku, gazobetonie czy silikatach. Ich zachowanie wyraźnie różni się więc od standardowych kołków rozporowych czy szybkiego montażu. Dyble z przeznaczeniem do wszystkich materiałów najczęściej posiadają dodatkowe funkcje koszulki.

Może to być jednoczesny rozpór w kilku kierunkach naraz, kilka stref rozporowych na całej długości, rozpierające się ząbki lub dwuskładnikowa budowa jak w przypadku naszych sztandarowych mocowań z linii Duopower. Te cechy pozwalają kołkom na dopasowanie się do każdego podłoża z zachowaniem ponadprzeciętnej nośności – wyjaśnia Monika Jagiełło, ekspert z fischerpolska.

Kołki uniwersalne posiadają też szereg udogodnień, które mają za zadanie maksymalnie ułatwić montaż. Odpowiednie nacięcia i kształt tulejki sprawiają, że kołek pewniej się osadza, a wkręt daje się stabilniej prowadzić. Co ważne, gniazda kołków uniwersalnych pasują do większości dostępnych na rynku wkrętów, haków i śrub dwugwintowych.

Kołki uniwersalne – do jakich montaży są najlepsze?

Przeznaczeniem kołków uniwersalnych jest jak najszerszy zakres zastosowań przy zachowaniu wysokiej nośności – również w materiałach tradycyjnie uważanych za problematyczne (np. płyty g-k, OSB czy pustaki ceramiczne).

Możemy więc za ich pomocą zamocować typowe elementy wykończenia wnętrz, które nie są narażone na przeciętne obciążenia. Będą to m.in. akcesoria łazienkowe, listwy ścienne, lustra, oświetlenie, czujniki ruchu, wsporniki, regały, skrzynki na listy, okapy kuchenne, rolety.

Kołki uniwersalne są pierwszym wyborem w przypadku wielu codziennych mocowań w domu. Są wygodne w montażu i nie wymagają użycia dodatkowych narzędzi. Dodatkowo są dostępne w podręcznych zestawach DIY w wielu rozmiarach oraz w kompletach z wkrętami do drewna lub oczkowymi. Są tańsze od mocowań specjalistycznych, a często równie skuteczne, dlatego poza okazjonalnymi majsterkowiczami równie chętnie z kołków uniwersalnych korzystają np. ekipy remontowe – dodaje Monika Jagiełło.

Czytaj także: Schody w nowoczesnych wnętrzach

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!