Najlepsze Domy
Kilka sposobów na przyspieszenie budowy domu

Kilka sposobów na przyspieszenie budowy domu

Dobre Domy_foto_Jak przyspieszyć budowę domu.jpg
Dobre Domy_foto_Jak przyspieszyć budowę domu.jpg
Każdy tydzień lub nawet dzień opóźnienia na budowie może wiązać się dla inwestora ze sporymi stratami finansowymi. Pojedynczy błąd w dotrzymaniu terminowości łatwo pociąga także za sobą kolejne problemy – konieczność przedłużenia współpracy z ekipą budowlaną czy wstrzymanie prac w oczekiwaniu na materiały. Jak uniknąć takich sytuacji i przyspieszyć budowę domu?

Budowa domu jednorodzinnego może trwać od sześciu miesięcy do nawet dwóch lat. Dokładny czas realizacji inwestycji jest uzależniony od wielu czynników – przygotowania właściciela domu, zebranych funduszy czy współpracy z ekipami budowlanymi. Duży wpływ na tempo prac ma także wybór odpowiednich materiałów i rozwiązań.

1. Gotowy projekt domu zamiast indywidualnego projektu

Projekt domu przygotowywany na indywidualne zlecenie pozwala uwzględnić niemal wszystkie oczekiwania, ale jeśli zależy ci na szybkim rozpoczęciu budowy, wybierz gotowy projekt domu. Długi czas przygotowania indywidualnego projektu (nawet rok) oraz wysoka cena (w przypadku domów powyżej 220 m2 to koszt ponad 10 tys. złotych) mogą skutecznie zniechęcić do realizacji inwestycji, a także opóźnić budowę o wiele miesięcy.

Zakup gotowego projektu wyklucza dwa powyższe problemy związanie z rozpoczęciem inwestycji.

- Czas dostarczania projektu – gotowe projekty spełniają wszystkie wymagania techniczne i prawne, dlatego są dostępne od razu. Jedyne na co będziesz musiał poświęcić czas to adaptacja projektu do działki budowlanej. Możesz też wprowadzić niewielkie zmiany w projekcie, które nie będą ingerowały w konstrukcję budynku.

- Koszt zakupu projektu – ceny projektów oscylują w granicach 2–4 tysięcy. Pracownie projektowe organizują też często promocje, które pozwalają wybrać plan idealnego domu po bardzo niskich cenach.

2. Elementy systemowe lub prefabrykowane zamiast stawianych na miejscu

Budowa dachu i fundamentów na miejscu wydłuża czas całej inwestycji. Jeśli chcesz znacznie przyspieszyć cały proces, zastanów się, czy nie zdecydować się na dach prefabrykowany i płyty fundamentowe.

- Płyty fundamentowe

To żelbetowe płyty ze zbrojeniem rozproszonym. Mogą być stawiane nawet w ciągu niecałego tygodnia. Dzięki wylewce płyty fundamentowe stanowią także betonową podłogę parteru. Skracają więc czas przygotowania domu do stanu surowego zamkniętego i wykończonego.

- Dach prefabrykowany

Wiązary dachowe przygotowane i połączone w fabryce, a następnie przywiezione na plac budowy pozwalają znacznie skrócić czas budowy domu. Budowa poddasza, montaż więźby, a następnie ocieplanie tradycyjnego dachu zajmuje często do 1,5 miesiąca. Prefabrykat dachu jest natomiast montowany w ciągu kilku dni.

W trakcie budowy domu możesz także wybrać inne prefabrykaty – schody drewniane, płyty stropowe czy systemy kominowe.

3. Nowoczesne technologie zamiast tradycyjnych rozwiązań

Najpopularniejsze w Polsce są domy murowane, jednak ich budowa jest najbardziej czasochłonna. Szybciej wprowadzisz się do swojego domu, jeśli wybierzesz np. dom o konstrukcji szkieletowej. Dzięki temu możesz postawić cały dom w ciągu trzech lub czterech miesięcy. W przypadku wyboru domów kanadyjskich prefabrykowanych, czas inwestycji skróci się nawet do 8 tygodni!

Najważniejsze przy budowie domów szkieletowych jest:

- sprawdzenie jakości drewna, które musi mieć odpowiednią twardość, elastyczność, odporność na odkształcenia i wilgotność (poniżej 14%),

- ustawienie słupów w odległości wynoszącej około 60 cm,

- użycie materiału izolacyjnego, np. płyt z wełny mineralnej, drzewnej lub styropianu, między palami, który zablokuje uciekające ciepło i zatrzyma hałas z zewnątrz,

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!