Najlepsze Domy
Jakie zalety ma dom bez komina?

Jakie zalety ma dom bez komina?

otw.jpg
otw.jpg
W naszych wyobrażeniach o domach mieszkalnych najczęściej pojawia się budynek z kominem – myślenie to bardzo mocno zakorzeniło się w świadomości Polaków, którzy często nie wyobrażają sobie rezygnacji z tej części domu. To nastawienie się zmienia, szczególnie teraz, kiedy coraz więcej mówi się o energooszczędnych domach ogrzewanych za pomocą ekologicznych źródeł, dzięki którym można całkowicie zrezygnować z komina. W jaki sposób ogrzewa się dom bez komina i jakie korzyści przynosi to domownikom i środowisku?

Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Jedną z przyczyn nadmiaru smogu w naszym kraju jest sposób ogrzewania domów: za pomocą pieców o niskich standardach emisyjnych czy palenia w nich słabej jakości węglem. Rozwiązaniem może być rezygnacja z ogrzewania domu piecem węglowym, a zamiast tego korzystanie z rozwiązań OZE, lub wymiana starego pieca na nowy kondensacyjny. Dzięki temu możliwa jest także budowa domu bez komina.

Jak zbudować dom bez komina?

Budowa domu bez komina jest możliwa bez większych przeszkód czy ograniczeń. Wystarczy zdecydować się na określone urządzenie grzewcze, które nie wymaga przewodu kominowego do odprowadzania spalin. Do wyboru:

kocioł kondensacyjny – w przypadku urządzenia o mocy nie większej niż 21 kW (w przypadku wyrzutu poziomego, przy wyrzucie pionowym moc może być wyższa) wystarczy zamontować przewód powietrzno-spalinowy (zamiast komina), aby zapewnić domownikom komfort cieplny w domu i odpowiednią ilość ciepłej wody.

pompa ciepła – ogrzeje budynek w zimie, a także ochłodzi go latem. To również opcja najbardziej ekologiczna – wykorzystuje odnawialne źródła energii.

Aby jednak zagwarantować w domu optymalną wymianę powietrza, dobrze jest zamontować również wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną. Instalacja odzyska ciepło z usuwanego powietrza i ogrzeje nim zasysane do domu z zewnątrz świeże powietrze.

Na dachu domu, zamiast komina, warto, aby pojawiły się panele fotowoltaiczne. Pozyskiwana w ten sposób energia elektryczna może zasilać instalację grzewczą i wentylacyjną oraz inne urządzenia domowe. Połączenie odpowiedniego systemu grzewczego i paneli fotowoltaicznych to też dobry krok w kierunku stworzenia domu o zerowym rocznym bilansie energii elektrycznej.

W przypadku takiego budynku wydatki na ciepło i energię elektryczną są bliskie zeru (w przeciwieństwie do standardowych kosztów ciepła i energii w domu tradycyjnym, których koszt waha się między 2–4 tys. złotych rocznie). Jedyne ponoszone koszty związane będą z opłatami stałymi (składnik stały opłaty sieciowej, opłata abonamentowa zależna od odczytu licznika oraz opłata przejściowa – powyższe koszty zależą od taryfy i stawek dystrybutorów). Na przykład wysokość rocznych rachunków w przypadku taryfy podstawowej 1-strefowej G11 dla instalacji 3-fazowej nie powinna przekraczać 200/250 złotych.

Dom bez komina – jakie są korzyści?

Rezygnacja z komina to dodatkowa oszczędność pieniędzy i czasu już na etapie projektowania i budowy. Koszt zakupu i montażu jednego komina to wartość rzędu nawet 3,5 tys. złotych. Co ważne, w domach tradycyjnych często inwestowano w więcej niż jeden komin.

Brak komina oznacza także brak przeglądów kominiarskich oraz niższe koszty konserwacji i naprawy dachu. Każda ingerencja w pokrycie może wpływać negatywnie na izolację termiczną dachu i tworzyć niepotrzebne źródła przecieków. W przyszłości może to generować dodatkowe koszty związane ze zwiększeniem rachunków za ogrzewanie. Co jeszcze można zyskać dzięki rezygnacji z komina?

1. Nowoczesny wygląd budynku oraz większą powierzchnię użytkową domu.

2. Zwiększenie szczelności powietrznej budynku.

3. Brak emisji zanieczyszczeń i pozytywny wpływ na środowisko.

4. Lepsze warunki na zamontowanie np. paneli fotowoltaicznych.

Na korzyść budowy domu bez komina wpływa również wprowadzony w tym roku rządowy program „Czyste powietrze”. Inicjatywa termomodernizacji ma objąć aż 3 miliony budynków (istniejących już domów jednorodzinnych oraz tych nowo budowanych). Z programu mogą skorzystać wszyscy, którzy chcą zaopatrzyć się w przyjazne środowisku urządzenia grzewcze.

Czytaj także: Ogrzewaj mądrze - skorzystaj z dofinansowania.

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!