×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jakie korzyści daje instalacja pomp ciepła?

Jakie korzyści daje instalacja pomp ciepła?

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 10 lut 2015 13:56
Zaktualizowano: 10 lut 2015 15:13

Każdy inwestor planujący budowę domu stoi przed trudnym zadaniem wyboru systemu ogrzewania (dolnego i górnego źródła ciepła). Ważne aby był on sprawny (możliwie bezawaryjny), zapewniał komfort cieplny oraz generował jak najniższe koszty. Planując instalację systemu grzewczego warto zastanowić się nad pompą ciepła.

Każdy inwestor planujący budowę domu stoi przed trudnym zadaniem wyboru systemu ogrzewania (dolnego i górnego źródła ciepła). Ważne aby był on sprawny (możliwie bezawaryjny), zapewniał komfort cieplny oraz generował jak najniższe koszty. Planując instalację systemu grzewczego warto zastanowić się nad pompą ciepła. Urządzenie to uchodzi za najbardziej efektywne, wykazujące
bardzo korzystny współczynnik poboru energii (prądu) do wytworzenia energii cieplnej. Ponadto pompa ciepła, jak wszystkie urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, jest instalacją przyjazną środowisku.

To właśnie te dwa czynniki sprawiają, że pompy ciepła zyskują coraz większe grono zwolenników. Wśród innych zalet tych urządzeń wymienia się niską awaryjność oraz to, że system oparty o
pompę ciepła jest praktycznie bezobsługowy.

Czynnikiem zniechęcającym wielu inwestorów jest wysoki koszt zakupu i instalacji pompy ciepła – dotyczy to zwłaszcza gruntowych pomp ciepła. Należy pamiętać, że w polskich warunkach jedynie gruntowe pompy ciepła potrafią zapewnić wystarczającą ilość ciepła przez cały rok i mogą być instalowane jako jedyne źródło ciepłą w budynku. Domy wyposażone w powietrzne pompy ciepła, których sprawność znacznie spada w niskich temperaturach, zawsze muszą posiadać dodatkowe źródło ciepła, np. kocioł gazowy.

Przed przystąpieniem do montażu
Sam montaż systemu opartego o pompę ciepła nie jest bardzo skomplikowany. Jednak warto, aby zajął się tym specjalista. Jak każdy system, także ten, żeby sprawnie działać wymaga odpowiedniego połączenia składowych elementów. Instalacje różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale też sposobem funkcjonowania. Dlatego warto by montował ją przeszkolony fachowiec, a nie przypadkowy instalator.

Warto również, jeszcze przed rozpoczęciem prac, zastanowić się jakie urządzenie sprawdzi się
najlepiej w naszym budynku.

Dostępne na rynku rozwiązania można zastosować praktycznie w każdym obiekcie, niezależnie od jego wielkości czy położenia. Istotny jest za to odpowiedni dobór urządzeń, aby spełniały prawidłowo swoja rolę. Im więcej informacji mamy o budynku oraz o sposobie jego eksploatacji, tym bardziej dopasowane rozwiązanie możemy wybrać dla danego obiektu.

Nowy budynek daje ten komfort, że od początku możemy wszystkie instalacje przystosować pod wybrane rozwiązanie. Nie oznacza to jednak, że w budynkach już istniejących nie można zastosować tego typu rozwiązań. Czasami wymaga to pewnych zmian i dostosowania instalacji, ale wszystko po to, aby uzyskać później większe oszczędności z eksploatacji.

Ważne jest także wykonanie analizy termicznej przed zamontowaniem instalacji. W przeciwnym razie urządzenie może nie spełnić oczekiwań.

Również konfiguracja parametrów pompy ciepła oraz pierwsze jej uruchomienie jest niezwykle istotne dla dalszego funkcjonowania całego układu. Potrzebne jest też prawidłowe zestawienie informacji znajdujących się w wykonanym uprzednio bilansie cieplnym budynku ze specyfiką urządzeń.

Zadanie pompy ciepła
Zadaniem węzła grzewczego opartego o gruntową pompę ciepła jest to, by zapewniał maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku w ciągu całego roku. Parametry urządzeń dostosowywane są w ten sposób, by nawet przy skrajnie niskich temperaturach nie zachodziła potrzeba korzystania z dodatkowych źródeł energii. Można wykorzystywać pompę tylko do ogrzewania c.w.u., jednak kompleksowy system przyniesie znacznie większe korzyści.
Aby zwiększyć wydajność pompy ciepła, warto, aby urządzenie współpracowało z instalacją grzewczą o niskich temperaturach zasilania, na przykład z ogrzewaniem podłogowym. W takich warunkach pompa ciepła pracuje z największą wydajnością, co przekłada się na najbardziej oszczędną eksploatację.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także