REKLAMA
Najlepsze Domy
Jakie drewno wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Jakie drewno wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Właściwy dobór podłogi jest natomiast gwarancją, że drewniane deski i parkiety będą służyć nam przez lata. Niewłaściwy materiał na ogrzewaniu podłogowym może sprawić, że posadzka szybko się zniszczy. Fot. Jawor Parkiet
Właściwy dobór podłogi jest natomiast gwarancją, że drewniane deski i parkiety będą służyć nam przez lata. Niewłaściwy materiał na ogrzewaniu podłogowym może sprawić, że posadzka szybko się zniszczy. Fot. Jawor Parkiet
Właściwy dobór podłogi jest natomiast gwarancją, że drewniane deski i parkiety będą służyć nam przez lata. Niewłaściwy materiał na ogrzewaniu podłogowym może sprawić, że posadzka szybko się zniszczy.

Naturalna podłoga to znaczny wydatek, dlatego powinniśmy decydować się na rozwiązania, które pozwolą nam cieszyć się nie tylko jej pięknem, lecz także funkcjonalnością przez długie lata.

Elektryczne czy wodne? 

Przy ogrzewaniu podłogowym mamy do wyboru dwa warianty – elektryczny lub wodny. Decydując się na ogrzewanie elektryczne, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę właściwości drewnianego pokrycia – jego grubość oraz podaną przez producenta maksymalną temperaturę roboczą.

Powinno się także uwzględnić moc instalowaną. Zależy ona od podłoża, na którym będziemy układać system grzewczy (np. legary, wylewka betonowa, stara podłoga drewniana). Ten typ ogrzewania sprawdzi się w przypadku drewnianej podłogi tylko wtedy, gdy do regulacji temperatury zastosujemy automatykę. Wykorzystuje się do tego termostat z ogranicznikiem nagrzewania posadzki regulowanym w zakresie 20–60°C i czujnik temperatury montowany między przewodami.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór ogrzewania wodnego. Jest ono sterowane automatycznie, co zabezpiecza przed zbyt wysoką temperaturą wody w instalacji. Ważne są równomiernie rozłożone elementy grzewcze, bez stref brzegowych. Pozwala to uniknąć niekorzystnych różnic w temperaturze podłogi.

Decydując się na montaż ogrzewania podłogowego, należy zwrócić szczególną uwagę na specyfikę drewna. Od gatunku surowca zależy bowiem to, jak podłoga poradzi sobie z wysoką temperaturą i niską wilgotnością. Jednak są to dwa aspekty, o które przy ogrzewaniu podłogowym należy zawsze szczególnie dbać.

Jakie deski i parkiety na podłogówkę?

Drewno to materiał higroskopijny, tzn. wchłaniający parę wodną z powietrza i oddający ją, gdy wilgotność w pomieszczeniu spada.

Ta naturalna regulacja mikroklimatu powoduje pęcznienie oraz skurcz drewna – wyjaśnia Jacek Dąbrowski, country sales manager w firmie Jawor-Parkiet – Bardzo istotny jest więc czas osiągania przez surowiec równowagi higroskopijnej – inaczej mówiąc, czas jego reakcji na zmianę wilgotności. Im dłużej drewno się przystosowuje, tym lepiej będzie współpracować z ogrzewaniem podłogowym – uzupełnia.

Na ogrzewanie podłogowe powinno się zatem wybierać te gatunki, które cechują się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła i niskim współczynnikiem skurczu.

Jaką podłogę zatem wybrać? Najlepiej stosować gotowe deski dwuwarstwowe, takie jak np. FertigDeska czy FertigParkiet. Są one o kilka milimetrów cieńsze od podłóg litych (mają 11 lub 14 mm) i składają się z dwóch warstw – szlachetnej, 4- lub 6-milimetrowej warstwy wierzchniej, wykonanej z drewna dębu, jesionu lub egzotycznego oraz warstwy spodniej z drewna liściastego lub iglastego.

Ta dwuwarstwowa technologia ułatwia cyrkulację powietrza. Warstwa przeciwprężna ponadto skutecznie zapobiega rozsychaniu się drewna i ograniczając tym samym jego naturalną pracę.

Dobry wybór gwarancją oszczędności

Ogrzewanie podłogowe to nie tylko komfort codziennego użytkowania, lecz także gwarancja oszczędności w eksploatacji budynku.

Odpowiedni dobór systemu ogrzewania oraz właściwe dopasowanie surowca podłogowego to pierwszy krok do realnych oszczędności – wyjaśnia Dąbrowski. – Jeśli systematycznie będziemy kontrolować sprawność i wydajność instalacji oraz zwracać uwagę na regulację temperatury, nasze rachunki za prąd mogą być niższe – podsumowuje.

Czytaj także: Co na podłogę?

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!