×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jak zapewnić dobry ciąg w kominie?

Jak zapewnić dobry ciąg w kominie?

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 13 sty 2016 13:16
Zaktualizowano: 14 sty 2016 08:22

Jeśli kominek ledwie grzeje, a dym wlatuje nam do salonu, przyczyną może być zbyt słaby ciąg kominowy. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze powody tego zjawiska, jak je rozpoznać i skutecznie się z nimi rozprawić.

Jeśli kominek ledwie grzeje, a dym wlatuje nam do salonu, przyczyną może być zbyt słaby ciąg kominowy. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze powody tego zjawiska, jak je rozpoznać i skutecznie się z nimi rozprawić. 

Słaby ciąg w kominie bywa przyczyną niepełnego spalania paliw, a nawet przerwania pracy kotła. 

Kiedy warto zaprosić kominiarza?

Jeżeli dotychczas ciąg kominowy był dobry i komin pracował bez zastrzeżeń, a po kilku miesiącach stał się słaby, to z pewnością należy zgłosić się do kominiarza, by wyczyścił przewód.

Gdy na ściankach komina o średnicy 15 cm osadzi się dwucentymetrowa warstwa sadzy, to średnica w świetle komina wyniesie zaledwie 11 cm, zaś pole powierzchni czynnego przekroju komina zmniejszy się aż o około 46% - informuje mistrz kominiarski Piotr Pacyna.

W skrajnym przypadku, w takim nieczyszczonym kominie, może dojść do pożaru sadzy. Jest to bardzo groźne zjawisko, bowiem temperatura palącej się sadzy przekracza 1000 stopni Celsjusza!

Inne przyczyny

Powodów słabego ciągu może być jednak znacznie więcej. Trudno uzyskać prawidłowy ciąg w kominie, który jest zbyt niski lub w pobliżu jego wylotu są przeszkody, takie jak kalenica, wyższe budynki czy drzewa. Wówczas, w zależności od przyczyny, należy podwyższyć komin lub zastosować odpowiednią dla podłączonego urządzenia nasadę kominową.

Żeby system działał prawidłowo oferujemy naszym klientom dobór średnicy, sprawdzając m.in. właśnie ciąg kominowy - informuje Marek Lis, koordynator ds. inwestycji marki MK Systemy Kominowe.

Nasady kominowe

Zdarza się często tak, że rozwiązaniem problemu słabego ciągu jest instalacja nasady kominowej - urządzenia przeznaczonego do montażu na szczycie komina.

Nasady obrotowe i samonastawne dynamicznie wykorzystują siłę wiatru. Nasady obrotowe cechuje wysoka wydajność, trwałość i cicha praca. Są przeznaczone do montażu na wylotach kominowych wentylacji grawitacyjnej. Natomiast te samonastawne dzięki swojej unikalnej budowie ustawiają się zawsze w kierunku wiejącego wiatru, osłaniając przewód kominowy i wspomagając jego ciąg, a niektóre ich wersje mogą być wykorzystane do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych – mówi Marek Lis.

Montaż wkładu kominowego ze stali nierdzewnej

Kolejną przyczyną braku ciągu jest nieszczelność komina. Zanim jednak wpadniemy w histerię, powierzmy sprawdzenie szczelności naszego przewodu wykwalifikowanemu kominiarzowi.

Jednym ze sposobów, który wykorzystujemy na co dzień w swojej pracy, by wykluczyć nieszczelność jest inspekcja wnętrza komina specjalną kamerą kominową – mówi Piotr Pacyna. 
Jeśli rzeczywiście w toku badania wykryjemy nieprawidłowości, zalecamy uszczelnienie komina za pomocą wkładu ze stali nierdzewnej. Ścianki wkładu kominowego bardzo szybko się nagrzewają, a przez to ciąg kominowy jest lepszy. Komin ceramiczny dużo dłużej się nagrzewa i osiągnięcie optymalnego ciągu w kominie następuję później. Producenci oferują szereg rozwiązań ze stali nierdzewnej do wszystkich rodzajów kotłów i paliw – dodaje.

A może to nie komin?

Przyczyn złego ciągu kominowego nie należy poszukiwać wyłącznie w kominie. Dla uzyskania prawidłowego ciągu konieczne jest doprowadzenie do paleniska odpowiedniej ilości powietrza do spalania. Ten warunek jest często niedoceniany.

Jest przysłowie mówiące, że z pustego i Salomon nie naleje. Podobnie ma się z ciągiem kominowym. Jeżeli nie zostanie doprowadzona odpowiednia ilość powietrza do spalania, to nie ma możliwości uzyskania prawidłowego ciągu kominowego – mówi Piotr Pacyna. Ten problem można rozwiązać montując dopływ powietrza do paleniska kanałem nawiewnym z czerpnią powietrza, którą również oferują czołowi producentów systemów kominowych – pointuje.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także