REKLAMA
Najlepsze Domy
Jak zapewnić dobre warunki w sypialni?

Jak zapewnić dobre warunki w sypialni?

Na komfort snu człowieka ma wpływ wiele czynników, a bez wątpienia najważniejszym z nich jest odpowiednie łóżko z wygodnym materacem. Liczy się też optymalna temperatura w pomieszczeniu i przepływ świeżego powietrza. Jeśli zadbamy o „podstawy”, będziemy mogli w pełni korzystać z funkcji, jakie powinna pełnić sypialnia. Wyspani i gotowi do działania, będziemy mogli wychodzić naprzeciw wyzwaniom, jakie stawia przed nami każdy nowy dzień.

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Od jej urządzenia i wyposażenia zależy komfort naszego snu. Gdy spokojnie prześpimy całą noc, jesteśmy pełni energii i gotowi do działania. Warto więc zainwestować w nowoczesne rozwiązania, które poprawią wygodę przebywania w tym pomieszczeniu. Jednym z nich są markizy do okien pionowych – absorbując promieniowanie słoneczne przed szybą, chronią one wnętrze przed upałem. To ważne zwłaszcza latem.

Łóżko i optymalna temperatura

Najistotniejszym meblem w sypialni jest łóżko – to na nim spędzamy najważniejszy dla organizmu czas w ciągu doby. Kluczowe jest odpowiednie dobranie materaca. Będąc w punkcie sprzedaży przetestujmy, czy jest dobrej miękkości i czy wygodnie nam się na nim leży. Dobry materac sprawi, że będziemy wypoczęci i zrelaksowani, pozwoli też uniknąć zwyrodnień kręgosłupa. Jeśli wybierzemy ten idealny, każdy poranek będzie dla nas początkiem miłego dnia.

Ale miejsce do spania, to dopiero początek – żeby sen był naprawdę komfortowy, powinniśmy też zadbać o optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Trudno o nią latem, gdy za oknem mamy trzydziestostopniowe upały. Z tego powodu należy często wietrzyć mieszkanie, a najlepiej „odgrodzić” je od słońca. Idealnie sprawdzą się tutaj markizy.

Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że dzięki markizom zewnętrznym 96 procent promieniowania słonecznego nie dociera do okna. Absorbowane jest ono przed szybą, a ciepło emitowane jest na zewnątrz – mówi Wojciech Chronowski, menedżer produktu w firmie Fakro.

Temperatura w sypialni będzie więc optymalna zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, co pozytywnie wpłynie na harmonię snu.

Cyrkulacja powietrza i owady

W lato pamiętajmy też o stałej cyrkulacji powietrza, zwłaszcza nocą. Dopływ tlenu, jaki zapewnia uchylone okno, zmniejsza ryzyko migren oraz nawracających bólów głowy. Ma także wpływ na stan mieszkania – panującą w nim wilgoć oraz ewentualne pojawianie się niebezpiecznych wykwitów na ścianach. W sezonie zimowym większość z nas wietrzy mieszkanie przez kilka, kilkanaście minut, co nie pozwala na całkowite usunięcie wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Dlatego w ciepłe dni powinniśmy maksymalnie wykorzystywać pod tym względem sprzyjającą pogodę. Niestety, otwarte okno latem może też być źródłem… problemów.

Czytaj także: Styl skandynawski na poddaszu.

Położenie geograficzne Polski powoduje, że od wiosny do jesieni zmagamy się z komarami, meszkami i innymi owadami, które nie tylko mogą nas ukąsić, ale też potrafią być bardzo irytujące. Przed owadami ochronią nas moskitiery. Taką funkcję spełniają również markizy zewnętrzne.

Prywatność

W sypialni dobrze jest również pomyśleć o prywatności – w tak intymnym miejscu, to niezwykle ważne. Choć sąsiad nie zagląda nam bezpośrednio do okien, czujemy lekki dyskomfort wiedząc, że może nam pomachać ze swojego balkonu. Trudno uniknąć tego, mieszkając na wielorodzinnym osiedlu – okna możemy przysłonić ciężkimi zasłonkami lub roletami, jednak taką korzyść przyniesie nam także montaż markiz.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!