×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak stworzyć spiżarnię?

Jak stworzyć spiżarnię?

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 27 lis 2018 14:00

Spiżarnia to niewielkie pomieszczenie, które idealnie sprawdza się jako „domowa lodówka” i schowek na produkty o długiej dacie przydatności. Zaaranżowanie najprostszej i spełniającej wszystkie podstawowe zadania spiżarki nie wymaga wielkiego budżetu. Takie specjalne pomieszczenie można zrobić w każdym domu.

Każdy kiedyś marzył o własnej spiżarni w domu. Wiele osób myśli, że w ich przypadku jest to nierealne. Nieprawda! Stworzenie takiego pomieszczenia nie wymaga ani wielkich nakładów finansowych, ani… dużej ilości wolnego miejsca. 

Mamy piękną jesień, więc konfitury i grzyby z własnej spiżarni będą jeszcze lepiej smakowały. Najlepiej przechowywać je w miejscu suchym, przewiewnym i czystym.

Kluczowe w urządzaniu własnej spiżarni jest miejsce, najlepiej słabo przepuszczające promienie słoneczne i znajdujące się w piwnicy lub pobliżu garażu, dzięki czemu będzie łatwiej utrzymać właściwą temperaturę. Optymalna temperatura w spiżarni to od 4 do 8 stopni Celsjusza. Jeżeli przechowujemy więcej kwaszonek, to temperatura powinna być nieco niższa. W nieco wyższej temperaturze można natomiast przechowywać przetwory z dodatkiem cukru.

Jakie meble do spiżarni?

Pomieszczenie nie musi być duże, może mieć nawet 3 m kw., ale wtedy powinniśmy odpowiednio ustawić regały i szafki. Dzięki temu funkcjonalność takiego magazynku będzie odpowiednia i będziemy czuli się w nim komfortowo.

Można kierować się takimi zasadami, jak przy planowaniu strefy przechowywania w kuchni. Chcemy sięgać po potrzebne przedmioty w sposób komfortowy. Dlatego warto, by meble w spiżarni miały fronty, które zabezpieczą przed kurzeniem się żywności, a wyposażone w odpowiednie okucia ułatwią nam korzystanie ze spiżarni – mówi Michał Kichler, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele. – Mowa o zawiasach z hamulcem, lekkich w użyciu podnośnikach frontów i systemach szuflad z domykiem, takich jak Metalla, Free flap czy Moovit MX, które wytrzymają lata użytkowania w spiżarni.

Jaki układ zastosować?

Dolne szafki i szuflady możemy wykorzystać na cięższe przedmioty, np. słoiki. Warto przyjąć zasadę, że im wyżej, tym lżejsze rzeczy przechowujemy w meblach. W przypadku kątów pomieszczeń pełne ich zagospodarowanie umożliwi użycie wysuwnych półek narożnych. Natomiast wąskie przestrzenie warto zabudować z wykorzystaniem wysuwnego cargo, które świetnie pomieści wszelkie butelki i inne wąskie opakowania.

Jak poradzić sobie z ciężarem przetworów w przypadku, kiedy do dyspozycji mamy szafki wiszące?

W takich szafkach trzeba wybrać odpowiednie zawieszki. Głównie dlatego, że obficie wyposażona spiżarnia dźwiga spore ciężary i wykorzystanie takich rozwiązań, jak np. Camar zapewniających udźwig nawet 100 kilogramów, zwiększa trwałość mebla i bezpieczeństwo domowników – tłumaczy Michał Kichler.

Ekspert dodaje, że spiżarniane meble, podobnie jak te kuchenne, muszą być dobrze wypoziomowane. Pozwoli to na składowanie opakowań i produktów jedno na drugim bez ryzyka ich przechylenia i finalnie wypadania z mebla przy otwieraniu.

Jak dbać o spiżarnię?

Każda gospodyni i każdy gospodarz wie, że produkty najlepiej układać razem, kategoriami, żeby później nie tracić czasu na ich poszukiwania. Warto też co jakiś czas sprawdzać, czy któryś się nie psuje. Jeżeli tak, trzeba koniecznie go ze spiżarni usunąć, żeby nie „zaraził” innych przetworów. Warto pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, żeby zapewnić odpowiedni mikroklimat. Do zagospodarowania przestrzeni można również użyć mebli wentylowanych, wyposażonych w plecy z otworami lub pozbawionych tylnej płyty. Jeżeli spiżarnia znajduje się w domu, to pomieszczenie, w którym będziemy przechowywać przetwory, dobrze wyposażyć w niewielkie okno. Pozwoli nam ono utrzymywać odpowiednią cyrkulację powietrza oraz temperaturę. Pamiętać należy również o oświetleniu – koniecznie trzeba postawić na dobre, energooszczędne LED-y.

Dlaczego warto mieć własną spiżarnię? Odpowiedź jest bardzo prosta. Nasze przetwory, konfitury i inne smakołyki zasługują na specjalne miejsce w domu. W końcu są nasze.

 

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także