×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jak skutecznie zabezpieczyć dom przed włamaniem

Jak skutecznie zabezpieczyć dom przed włamaniem

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 21 cze 2017 17:37

Rozpoczynający się sezon urlopów to przede wszystkim czas wypoczynku, zabaw na świeżym powietrzu i niekończących się podróży. Jednak dłuższa nieobecność i pobyt poza domem wiąże się jednocześnie z pewnymi obawami. Najczęściej sprowadzają się one do kradzieży oraz zniszczenia mienia pod naszą nieobecność. Aby zapewnić sobie wypoczynek pozbawiony jakichkolwiek trosk, warto zastanowić się nad wprowadzeniem udogodnień, które choć sprawiają wrażenie niepozornych, diametralnie podnoszą stopień zabezpieczenia domu przed włamaniem i kradzieżą.

Zaawansowane systemy monitoringu mają niestety swoją cenę, jednak o skuteczną ochronę przeciwwłamaniową można zadbać także na etapie budowy i wykończenia domu.

Jedyna droga do domu prowadzi przez drzwi lub okno, dlatego ich wybór powinien być poprzedzony dokładnym sprawdzeniem dostępnych na rynku opcji i udogodnień.

Na cztery spusty

Najważniejszą barierą pomiędzy wnętrzem domu, a jego otoczeniem, są drzwi. W ostatnich latach standardowym rozwiązaniem jest wykorzystywanie modeli wyposażonych w system zamków antywłamaniowych. Jednak warto sprawdzić, czy oprócz solidnych zamków posiadają też dodatkowe wzmocnienia, takie jak okucia antywyważeniowe.

Wybierając drzwi zewnętrzne koniecznie zwróćmy uwagę na ich klasę (1-6). Produkt powinien cechować się minimum 3 klasą, aby zaliczał się do grona antywłamaniowych. Klasy ustalane są na podstawie norm krajowych i europejskich, które precyzyjnie definiują czas konieczny do sforsowania danych drzwi oraz maksymalne dopuszczalne odkształcenia, powstałe wskutek użycia poszczególnych narzędzi.

Najnowsze technologie pozwalają na produkcję drzwi, które mimo swoich wysokich parametrów bezpieczeństwa nie przypominają bynajmniej wejścia do skarbca. Doskonałym przykładem są szklane wypełnienia o bardzo wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne (np. T-Glass).

Sprytne choć niewidoczne

Elementami przeciwdziałającym kradzieżom, które są najczęściej wykorzystywane w przypadku okien, są kontaktrony.

Są to nieduże czujniki, montowane po wewnętrznej stronie ramy na obwodzie okucia, które przekazują impuls do systemu alarmowego w momencie otwarcia okna. Co bardzo istotne, wykorzystując kontaktrony sygnał ostrzegawczy uruchomiony zostanie jeszcze przed wejściem złodzieja do domu, co w skuteczny sposób uniemożliwia kradzież. Rozwiązanie to może być z powodzeniem użyte także w przypadku drzwi zewnętrznych lub balkonowych. Kolejnym bardzo istotnym elementem wzmocnienia okien są okucia o wysokiej klasie antywyważeniowej. Przy oknach fasadowych do obowiązkowych okuć należą zaczepy i rolki grzybkowe, które zakotwiczają się i wzmacniając zamknięcie okna. Podobnie działają wielopunktowe zasuwnice, umieszczone w pionowym profilu od strony zamknięcia. Dodatkowymi akcesoriami są blaszki przeciw-przewierceniowe, montowane tuż przy klamce oraz szyby z folią ochronną, która nawet w momencie rozbicia okna utrzyma taflę w całości, skutecznie utrudniając włamanie – wyjaśnia Karolina Trzcińska, ekspert firmy Budvar. Rolę zewnętrznego zabezpieczenia okna pełnią również rolety, wyposażone w automatyczne rygle.

Dodatkowa ochrona

Jeśli solidne drzwi antywłamaniowe oraz doposażone okna to za mało, zawsze możemy zdecydować się na wykorzystanie jednej z dodatkowych technologii. Bardzo skutecznym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju czujniki, przede wszystkim reagujące na ruch.

Część z nich, poza wykryciem obecności osób niepożądanych w domu, zaalarmuje właścicieli także w momencie zalania lub zadymienia pomieszczeń. Czujniki wykorzystywane są także jako dopełnienie systemu monitoringu, który uruchamia się dopiero w momencie zarejestrowania ruchu.

Obok wszelkiego rodzaju zabezpieczeń najlepszą ochroną jest również przezorność. Przed każdą dłuższą planowaną nieobecnością koniecznie sprawdźmy, czy wszystkie urządzenia elektryczne zostały wyłączone, zakręćmy zawory z wodą oraz szczelnie pozamykajmy wszystkie drzwi i okna. Najcenniejsze przedmioty możemy umieścić w domowym sejfie, jeśli takim dysponujemy.

Większy spokój zyskamy także informując o naszym wyjeździe sąsiadów lub zaufaną osobę, która będzie trzymała rękę na pulsie oraz zaopiekuje się domem, w bardzo dużym stopniu zmniejszając ryzyko zaistnienia nieszczęśliwych wypadków losowych.

Dowiedz się więcej jak możesz jeszcze lepiej zabezpieczyć swój dom przed złodziejami.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Zobacz także