×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jak skutecznie i oszczędnie oświetlić salon?

Jak skutecznie i oszczędnie oświetlić salon?

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 24 sie 2016 10:18
Zaktualizowano: 24 sie 2016 11:11

O tym, jaki typ oświetlenia najlepiej sprawdzi się w salonie, w jakich miejscach najlepiej zamontować lampy oraz czym charakteryzuje się oświetlenie LED mówi Jerzy Jarzynowski, dyrektor działu oświetlenia ART.

Jaki typ oświetlenia jest najbardziej odpowiedni do salonu?

Salon jest nie tylko pomieszczeniem dziennym. Często służy również za jadalnię czy miejsce wieczornego relaksu. Jedna, centralna lampa zupełnie się tu nie sprawdzi. Już na etapie projektowania, powinniśmy założyć co najmniej kilka punktów o różnym natężeniu światła, włączanych niezależnie. Dzięki temu w łatwy sposób będziemy mogli sterować atmosferą.

W jakich punktach salonu warto umieścić lampy?

Standardem jest dodatkowe oświetlenie stołu. W wysokich pomieszczeniach świetnie sprawdzają się żyrandole. Warto pamiętać o lampie stojącej obok fotela lub sofy, która zapewni światło do czytania. Modnym dodatkiem są również paski LED pod sufitem, subtelnie wydzielające strefę relaksu. Ponadto, można oświetlić nimi ścianę, na której znajduje się telewizor. To prosty zabieg, dzięki któremu zmniejszamy kontrast pomiędzy telewizorem a jego bliskim otoczeniem, co w efekcie pozwala odpocząć oczom.

Jakie źródło światła poleciłby pan do salonu?

Sugeruję przede wszystkim energooszczędne rozwiązania LED. Głownie ze względu na to, że w salonie oświetlenia jest po prostu dużo, a zatem już w początkowej fazie warto pomyśleć o przyszłych rachunkach za prąd. Szeroka gama dostępnych na rynku lamp LED pozwala też na wybranie odpowiedniego kąta świecenia jak i barwy światła, zależnie od wystroju wnętrza i nastroju, jaki chcemy zbudować. W salonie najlepiej sprawdzi się oświetlenie o ciepłej barwie - wnętrze stanie się bardziej przytulne i sprzyjające wypoczynkowi.

Warto dodać, że w miejscach, w których chcielibyśmy stworzyć kącik do czytania lub oświetlić tylko konkretny punkt, np. obraz czy rzeźbę, możemy zamontować żarówkę o niewielkim kącie świecenia.

Czym jeszcze charakteryzuje się oświetlenie wykonane w technologii LED?

Obok energooszczędności, warto wspomnieć o ich trwałości, która wielokrotnie przewyższa żywotność tradycyjnych żarówek. Nie szkodzą im wstrząsy, wibracje ani częste włączanie oraz wyłączanie. Będą przepalać się dużo rzadziej, niż żarówki innych typów.

Budowa diod LED wpływa również na niewielkie rozmiary urządzeń. Dzięki temu stają się one szczególnie atrakcyjne podczas prac wykończeniowych. Tam, gdzie montaż zwykłych żarówek był mocno utrudniony, z łatwością umieścimy pasek z rozmieszczonych szeregowo diod. Paski LED mają zwykle zwiększoną odporność na kurz, a niektóre mogą zostać zamontowane nawet w miejscach narażonych na zachlapanie wodą.

Warto odnotować, że w ciągu ostatnich kilku lat ceny oświetlenia LED znacząco spadły. Najprostsze żarówki o mocy 200 lumenów można kupić za ok. 10 złotych. Ceny pasków LED zaczynają się od ok. 25 złotych. Zważając na długą żywotność i niewielki pobór energii, diody to doskonałe źródło światła. Nie tylko do salonu.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także