Najlepsze Domy
Jak przetrwać upał? Oto kilka wskazówek

Jak przetrwać upał? Oto kilka wskazówek

Gdy wysokie temperatury utrzymują się przez cały sezon, a nas czeka kolejna noc w dusznym mieszkaniu – szybko pragniemy powrotu chłodniejszych dni. Upał szczególnie doskwiera w trakcie pracy w nieklimatyzowanych pomieszczeniach oraz podczas przebywania na zewnątrz. Sprawdź skuteczne triki, które pomogą przetrwać gorący, wakacyjny czas.

Wysokie temperatury w sezonie letnim nikogo nie dziwią. Kiedy jednak słupek rtęci przekracza 30°C, warunki stają się trudne do zniesienia. Upał obniża zdolność koncentracji, organizm się przegrzewa, a nam brakuje energii. Jak więc skutecznie przetrwać okres afrykańskich temperatur i w pełni korzystać z uroków lata?

Zatroszcz się o swoje zdrowie

Najważniejsze podczas upalnej aury jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Podczas fali wysokich temperatur powinniśmy przyjmować od 2 do 3 litrów płynów dziennie. Upał wzmaga naszą potliwość, przez co należy podwójnie uzupełniać poziom wody i substancji mineralnych. Na ten czas ograniczmy spożywanie alkoholu i kofeiny, które prowadzą do podwyższenia ciśnienia, co działa moczopędnie, powodując wydalanie cennych pierwiastków m.in. potasu i magnezu.

Zrezygnujmy również ze słodkich napojów. Gaszą one pragnienie tylko na chwilę, a poprzez słabe wchłanianie nie nawadniają organizmu w odpowiedni sposób. W trakcie najintensywniejszego słońca nie powinniśmy wychodzić z mieszkania lub schłodzonych pomieszczeń na zewnątrz. Jeśli jednak nie mamy możliwości zrobienia sobie przerwy w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 12 a 14, pamiętajmy o odpowiednim ubraniu oraz obowiązkowym nakryciu głowy. Wybierajmy jasne oraz przewiewne tkaniny wykonane z naturalnych materiałów, w których będziemy czuć się swobodnie. Koniecznie pamiętajmy o kremach z filtrem UVA i UVB. Zabezpieczą one naszą skórę przed intensywnymi promieniami oraz zmniejszą ryzyko wystąpienia poparzeń, szczególnie u osób z jasną karnacją.

Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?

Nawet odpowiednie nawadnianie organizmu może nie poprawić naszego samopoczucia, kiedy przebywamy w dusznym i parnym pomieszczeniu. Nie każdy z nas może pozwolić sobie na montaż klimatyzacji w domu, dlatego szukamy innych alternatyw na ochłodzenie domowej przestrzeni. Najtańszym rozwiązaniem będzie stworzenie tzw. przeciągu kontrolowanego. Wybierzmy okna po dwóch przeciwnych stronach mieszkania i zostawmy je otwarte na jakiś czas. Najlepiej zabezpieczyć wszystkie lekkie przedmioty znajdujące się w zasięgu przeciągu oraz starajmy się przebywać jak najmniej w tak wietrzonych pomieszczeniach, ponieważ zbyt intensywne powiewy mogą wpędzić nas w chorobę lub przeziębienie. Przeciąg „pod kontrolą” zapewni sprawniejszy obieg powietrza, ale będzie to korzystny zabieg tylko wtedy, kiedy temperatura na dworze nie będzie wyższa niż 25°C.

Najskuteczniej będzie przewietrzyć mieszkanie po zachodzie słońca i w nocy, między 4 a 6 godziną, kiedy temperatura znacznie spada.

Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z wysoką temperaturą w mieszkaniu będzie montaż rolet. W trakcie upalnego dnia należy cały czas trzymać je opuszczone, tak żeby promienie słoneczne nie dostały się do środka. Warto wybierać te o jasnych kolorach odbijających światło. Ochroni to przedmioty we wnętrzu przed zbyt dużym nagrzaniem. Wyłączmy również wszystkie zbędne urządzenia elektroniczne, które generują dodatkowe ciepło.

Profesjonalne sposoby schładzania przestrzeni

Jeżeli żadne z domowych sposobów nie radzą sobie ze zbyt wysoką temperaturą w domu, która będzie najbardziej odczuwalna na wyższych kondygnacjach oraz na poddaszach, można rozważyć zakup specjalistycznych urządzeń. Do wyboru mamy tradycyjne wiatraki, zwykłe wentylatory lub klimatyzatory przenośne. Aby wyeliminować suchość powietrza, warto wyposażyć sypialnię lub salon w nawilżacze powietrza.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!