Najlepsze Domy
Jak odpowiednio dobrać pompę ciepła?

Jak odpowiednio dobrać pompę ciepła?

Przemyślany wybór pompy ciepła sprawi, że nowe urządzenie będzie dostosowane do potrzeb domowników i całego budynku. Fot. Vaillant
Przemyślany wybór pompy ciepła sprawi, że nowe urządzenie będzie dostosowane do potrzeb domowników i całego budynku. Fot. Vaillant
Sprawdź dokładnie kilka najważniejszych parametrów istotnych dla domu, dzięki którym zakup energooszczędnego urządzenia grzewczego nie będzie żadnym problemem. Zobacz, jak wybrać odpowiednią pompę ciepła w kliku prostych krokach.

Przemyślany wybór pompy ciepła sprawi, że nowe urządzenie będzie dostosowane do potrzeb domowników i całego budynku. Odpowiednia pompa pozwoli także zapewnić korzystne koszty inwestycji i eksploatacji – bez zbędnego przepłacania. Na co zwrócić uwagę w trakcie przeglądania ofert z pompami ciepła?

Więcej o energooszczędnych rozwiązaniach dla domu będziemy mówić w trakcie 4Buildings, w dniach 15 - 17 listopada 2019 roku w Katowicach. Zapraszamy.

Krok 1: Sprawdź możliwość zastosowania pompy ciepła w swoim budynku

Jeśli przygotowujesz się do budowy domu lub jesteś na jednym z etapów stawiania swojego wymarzonego budynku, możesz od razu rozważyć montaż pompy ciepła. Gdy jednak budynek powstał kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu, najpierw musisz sprawdzić, czy jest on prawidłowo zaizolowany. Stary dom bez prawidłowego ocieplenia będzie bowiem wykazywał bardzo duże straty energii, nawet jeśli zostanie w nim zainstalowana pompa ciepła najnowszej generacji. W takim wypadku pompa musiałaby zużywać bardzo dużo energii w porównaniu do pompy zainstalowanej w domu zmodernizowanym.

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze pompy ciepła, upewnij się, że Twój dom jest dobrze ocieplony. Montaż urządzenia grzewczego to jeden z ostatnich etapów termomodernizacji, który musi zostać poprzedzony dociepleniem przegród zewnętrznych (ścian, stropów, dachów), a także sprawdzenia okien i drzwi.

Krok 2: Określ współczynniki mocy cieplnej w budynku

Jak duża musi być pompa ciepła? Czy może pracować samodzielnie, czy jej praca musi zostać zintegrowana z działaniem np. kotła grzewczego? Na te pytania jesteś w stanie odpowiedzieć, jeśli określisz, ile może wynosić strata ciepła dla domu.

Nowy budynek powinien posiadać dokumentację projektową ze starannie wykonanymi obliczeniami cieplnymi. Zwróć w nich uwagę na dwa współczynniki:

- Htr [W/K] – współczynnik strat mocy cieplnej przez przenikanie przez przegrody zewnętrzne,
- Hv [W/K] – współczynnik strat mocy cieplnej przez wentylację.

Informację o tych współczynnikach opracowują zazwyczaj biura przygotowujące projekty domów i udostępniające charakterystykę energetyczną. Jeśli jednak nie jesteś w stanie znaleźć takiej dokumentacji, to najlepiej jeśli zlecisz wykonanie audytu energetycznego, dzięki któremu określisz straty ciepła w budynku. Pamiętaj, że im wyższy współczynnik strat mocy cieplnej, tym wyższej mocy pompę ciepła trzeba zastosować.

Krok 3: Uwzględnij potrzeby cieplne dla podgrzewania ciepłej wody użytkowej

Czy wiesz, że udział podgrzewania CWU w bilansie całkowitym może w nowych, energooszczędnych budynkach sięgać nawet 30–40%? Dlatego jeśli chcesz, aby pompa mogła skutecznie ogrzewać ciepłą wodę, zwróć uwagę, jak wysokie jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w domu. Przykładowo dla 3-4 osobowej rodziny do ogrzewania budynku i podgrzewania ciepłej wody użytkowej wystarczy pompa ciepła powietrze/woda typu SPLIT z centralą uniTOWER z podgrzewaczem wody 188 litrów. Jeśli jednak 188 litrów wody to za mało bez problemu możesz zastosować dodatkowy zasobnik na wodę i zwiększyć tym samym pojemność podgrzewanej wody nawet do 500 litrów.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!