Najlepsze Domy
Jak mądrze wybrać pompę ciepła?

Jak mądrze wybrać pompę ciepła?

Z mojego 11-letniego doświadczenia w sprzedaży pomp ciepła NIBE oraz 6-letniego doświadczenia w użytkowaniu pompy ciepła we własnym domu, wynika że przy zakupie pompy ciepła warto zrobić analizę urządzenia rozpatrując trzy kategorie, a mianowicie: 1) parametry techniczne; 2) wyposażenie i funkcjonalność urządzenia oraz 3) doświadczenie producenta. Poniżej postaram się przybliżyć najważniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę dokonując wyboru pompy ciepła.

Parametry techniczne wynikające z rodzaju zastosowanych komponentów i technologii, na które warto zwrócić uwagę to: współczynnik sprawności COP/SCOP, maksymalna temperatura zasilania systemu grzewczego, ilość czynnika chłodniczego i emisja hałasu. Im wyższy jest współczynnik sprawności pompy ciepła, tym niższe będzie zużycie energii przez pompę ciepła, a co się z tym wiąże rachunki za ogrzewanie. Chcąc rzetelnie porównać COP lub SCOP pomp ciepła, należy odszukać wartości tych współczynników podanych wg tej samej normy i w tych samych warunkach pracy. W przypadku gdy pompa ciepła ma produkować ciepłą wodę użytkową i współpracować z systemem grzejnikowym warto zwrócić uwagę na maksymalną temperaturę zasilania, którą jest w stanie osiągnąć. Większość gruntowych pomp ciepła osiąga 65oC na zasilaniu systemu grzewczego (np. NIBE F1245), co jest w zupełności wystarczające, ale w przypadku powietrznych pomp ciepła, warto wybrać taką która osiąga najwyższą temperaturę w okresie zimowym np. 63 oC, gdy temperatura powietrza spada nawet do -25oC (np. NIBE F2120).

NIBEHOUSE_F2120_2016_CZ.jpg
NIBEHOUSE_F2120_2016_CZ.jpg

W świetle nowych przepisów o tzw. F-gazach, warto wybrać pompę ciepła, która zawiera mniej niż 5t ekwiwalentu CO2, co daje około 3 kg czynnika chłodniczego. Urządzenia takie nie będą wymagały specjalistycznych przeglądów, dostosowania kubatury pomieszczenia, rocznych kontroli szczelności, ani monitoringu i rejestracji.

Dla zachowania komfortu użytkowania, warto też zwrócić uwagę na hałas, który obowiązkowo podawany jest przez producentów na etykietach energetycznych urządzeń. Im niższy poziom natężenia lub mocy emitowanego dźwięku, tym cichsza jest jej praca. Aktualnie najlepsze gruntowe pompy ciepła osiągają nawet 21dB wg EN11203 w odległości 1m (np. NIBE F1255), co sprawia że nie słychać kiedy urządzenie pracuje. Jeszcze bardziej jest to istotne dla pomp powietrznych, które stojąc na zewnątrz budynku mają wpływ na otoczenie.

F2120-16_1.jpg
F2120-16_1.jpg

Wyposażenie i funkcjonalność

Wybierając pompę ciepła warto zadać sobie następujące pytania:

1. Pompa ciepła ze zbiornikiem c.w.u. czy bez?
2. Pompa ciepła z chłodzeniem czy bez?
3. Pompa ciepła z rekuperatorem czy bez?
4. Jaka taryfa elektryczna jest dla mnie optymalna?
5. Czy planuję kilka obiegów grzewczych o różnych temperaturach zasilania?
6. Czy chcę mieć możliwość zdalnego zarządzania, integracji z systemem BMS, systemem fotowoltaicznym?

Przyglądając się budowie pompy ciepła, możemy wyróżnić urządzenia bez i ze zintegrowanym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej. W sytuacji gdy zapotrzebowanie na c.w.u. nie przekracza potrzeb przeciętnej 3-4 osobowej rodziny warto wybrać pompę tzw. kompaktową. Mają one zazwyczaj wbudowany zasobnik wody o pojemności 160-200 l. W przypadku większego zapotrzebowania na wodę (większa rodzina, kilka łazienek, duże wanny) powinniśmy wybrać urządzenie z osobnym zasobnikem c.w.u. o pojemności co najmniej 300 l, przy czym należy pamiętać żeby zbiornik taki zapewniał odpowiedni odbiór ciepła (zbiorniki dwupłaszczowe lub wężownicowe z odpowiednio dobraną powierzchnią wężownicy).

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!