Najlepsze Domy
Jak kupować okna?

Jak kupować okna?

 O co trzeba zapytać sprzedawcę, aby mieć pewność, że nowe okno będzie wieloletnią i zarazem trafioną inwestycją? Fot. Budvar Centrum
O co trzeba zapytać sprzedawcę, aby mieć pewność, że nowe okno będzie wieloletnią i zarazem trafioną inwestycją? Fot. Budvar Centrum
Przygotowując się do zakupu okien, warto zwrócić uwagę nie tylko na pozytywny efekt wizualny, który nowe okna powinny wnieść do przestrzeni domowej, ale i przyjrzeć się parametrom technicznym, o które trzeba zapytać sprzedawcę.

Kupno okna wymaga przygotowania i niezbędnej dawki wiedzy. O co trzeba zapytać sprzedawcę, aby mieć pewność, że nowe okno będzie wieloletnią i zarazem trafioną inwestycją? Ekspert firmy Budvar Centrum, Sebastian Leporowski, zwraca uwagę na kilka aspektów, o które warto zapytać sprzedawcę.

Z jakiego materiału?

Materiały, które mogą tworzyć ramę okna to: PVC, drewno lub aluminium (te ostatnie najczęściej spotykane są w budownictwie biurowym). W Polsce największą popularnością cieszą się okna wykonane z PVC, a ich zakup jest zazwyczaj najatrakcyjniejszy cenowo i gwarantuje łatwą konserwację. Interesując się oknami wykonanymi z PVC, warto zapytać o pochodzenie użytego komponentu i mieć pewność, że jest PVC jest pełnowartościowe, a nie odpadowe. Wybierając okno z PVC warto zapytać o certyfikaty, potwierdzające jakość wybranego produktu. Firma Budvar Centrum oferuje okna, które posiadają certyfikaty gwarantujące brak metali ciężkich, w tym ołowiu oraz klasę S, czyli potwierdzenie odporności okna na skrajnie ciężkie warunki atmosferyczne. Produkcja profili odbywa się w oparciu o Titanium Technology, która zapewnia doskonałe parametry techniczne. Z kolei okna drewniane, droższe niż okna z PVC, wybierane są z powodów estetycznych – głównie naturalnego, „ciepłego w odbiorze” tworzywa, jakim jest drewno sosnowe czy dębowe. Są też bardzo wymagające w konserwacji oraz cięższe ze względu na litą konstrukcję ram. Okna drewniane, zaaranżowane w bogato przeszklone fasady budynków, wyglądają stylowo i bardzo nowocześnie.

Profile i komory okna

Okna PVC zbudowane są z plastikowych profili okiennych, które w swojej wewnętrznej budowie podzielone są na komory. Profile pełnią ważną funkcję – ich zadaniem jest nie tylko stabilizacja okna, ale i termoizolacja. Najczęściej spotykane profile PVC to te, o pięciu lub sześciu komorach. Im więcej komór, tym lepsze parametry termoizolacyjne będzie posiadało okno. Warto zwrócić uwagę również na szerokość profilu. Jeżeli rama okna pozostanie grubsza, to utrzyma cięższy pakiet szybowy, który zagwarantuje jeszcze lepsze parametry.

Jaką szybę wybrać?

Ten wybór powinien być uzależniony od lokalizacji i rodzaju domu lub mieszkania. Warto zastanowić się, czy do mieszkania nie przedostają się wyraźnie słyszalne hałasy ulicy. W takim przypadku warto rozważyć zakup okien ze specjalnymi dźwiękoszczelnymi szybami, które zagwarantują lepszą izolację pomieszczeń. W zwiększeniu bezpieczeństwa domowników pomocne będą natomiast szyby antywłamaniowe, wyjątkowo odporne na uderzenia i rozbicie. Przy wyborze okna do łazienki lub toalety, warto zainteresować się oknem z szybą ornamentową, która zapewni intymność. Sprzedawca z pewnością wspomni o pakietach szybowych, które mogą być dwuszybowe, trzyszybowe, a nawet czteroszybowe. Standardowo wybierane pakiety są dwuszybowe, które instaluje się w klasycznym budownictwie z konwencjonalnym ogrzewaniem i częstą potrzebą uchylania okien latem. Domy pasywne oraz lokalizacja budownictwa w strefie klimatycznej, charakteryzującej się ciężkimi warunkami atmosferycznymi, wymagają montażu okien trzyszybowych, które zapewniają więcej ciepła i ograniczają koszty ogrzewania.

Uszczelki dla ciepła, ciszy i przeciw kurzowi

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!