Najlepsze Domy
Jak działa wentylacja z odzyskiem ciepła?

Jak działa wentylacja z odzyskiem ciepła?

Wentylacja z rekuperacją działa przez cały rok na zasadach podobnych do wentylacji mechanicznej. Układ instalacyjny jest jednak rozbudowany o rekuperator – urządzenie, dzięki któremu można najpierw odzyskać zużytą energię termiczną, a następnie ponownie ją wykorzystać. Fot. Depositphotos
Wentylacja z rekuperacją działa przez cały rok na zasadach podobnych do wentylacji mechanicznej. Układ instalacyjny jest jednak rozbudowany o rekuperator – urządzenie, dzięki któremu można najpierw odzyskać zużytą energię termiczną, a następnie ponownie ją wykorzystać. Fot. Depositphotos
Projekt domu energooszczędnego zakłada wprowadzenie szeregu rozwiązań wpływających na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na ciepło. Jednym z nich jest przemyślany system wentylacji. Alternatywą dla tradycyjnych form cyrkulacji powietrza, które powodują spore straty energii, jest wentylacja z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła.

Budowanie domów o niskim zapotrzebowaniu energetycznym staje się popularniejsze ze względu na coraz wyższe koszty eksploatacyjne standardowych rozwiązań oraz ekologię. Jednym z rozwiązań dedykowanych budownictwu energooszczędnemu jest wentylacja z odzyskiem ciepła.

Tego rodzaju system jest w stanie nie tylko zapewnić sprawną wymianę powietrza, ale też efektywnie wykorzystać zużyte ciepło. Zachowuje więc równowagę pomiędzy energochłonnością budynku a komfortem cieplnym jego mieszkańców.

Jak działa rekuperator?

Wentylacja z rekuperacją działa przez cały rok na zasadach podobnych do wentylacji mechanicznej. Układ instalacyjny jest jednak rozbudowany o rekuperator – urządzenie, dzięki któremu można najpierw odzyskać zużytą energię termiczną, a następnie ponownie ją wykorzystać.

Całość instalacji obsługują zwykle dwa układy, przez które przepływa powietrze. Pierwszy z nich składa się z systemu kanałów wentylacyjnych i nawiewników odpowiedzialnych za doprowadzenie do środka świeżego powietrza.

Więcej o rozwiązaniach przeznaczonych do domów energooszczędnych będziemy mówić w trakcie 4Buildings w dniach 15 - 17 listopada 2019 roku w Katowicach. Zapraszamy

Z kolei zużyte powietrze innymi kanałami wraca do centrali z rekuperatorem i wentylatorem. W tym miejscu napotyka świeże powietrze (doprowadzane z zewnątrz przez układ czerpny) i poprzez wymiennik rekuperacyjny (bez mieszania się strumieni powietrza) ogrzewa je, zanim zostanie rozprowadzone do poszczególnych pomieszczeń.

Przepływ powietrza przez rekuperator w uproszczeniu polega na ogrzewaniu nawiewanego zimnego powietrza poprzez ciepłe wywiewane powietrze. Zaletą wentylacji z rekuperatorem jest nie tylko kontrolowana wymiana powietrza, ale też oszczędność energii - system niweluje straty ciepła na wentylację nawet do 70% w ciągu całego roku przy dobrej termoizolacji budynku. Pamiętajmy jednak, że wentylacja z rekuperacją w domu energooszczędnym nie zastąpi sprawnego ogrzewania. Co innego w przypadku budynków pasywnych, których zapotrzebowanie na energię użytkową wynosi zaledwie 15 kWh/m3. Wtedy rzeczywiście dla utrzymania komfortu cieplnego wystarczy dogrzewanie powietrza wentylacyjnego np. z wykorzystaniem pompy ciepła – mówi Dawid Kozyra, ekspert z firmy CentroClima.

Aby wentylacja z rekuperatorem spełniała swoje zadanie, niezbędny jest profesjonalny projekt uwzględniający właściwy dobór urządzeń.

Czytaj także: OZE - sposób na dom bez rachunków. 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!