REKLAMA
Najlepsze Domy
Jak dostosować domową łazienkę do potrzeb niepełnosprawnych?

Jak dostosować domową łazienkę do potrzeb niepełnosprawnych?

Życie osoby niepełnosprawnej usłane jest wieloma niedogodnościami. Na każdym kroku spotyka się bariery, które uniemożliwiają jej samodzielne funkcjonowanie. Tylko odpowiednie przyrządy i profesjonalne wyposażenie mogą uniezależnić taką osobę od pomocy opiekuna. Pomieszczeniem, które sprawia najwięcej problemów jest łazienka.

Życie osoby niepełnosprawnej, jak i jej opiekuna nie należy do najłatwiejszych. Zdarza się, że wykonanie najprostszej czynności, jak np. wchodzenie do wanny, wymaga nadludzkiego wysiłku i zaangażowania kilku osób. Na szczęście z pomocą przychodzą nowoczesne technologie.

Postępująca automatyka eliminuje kolejne bariery, ułatwiając codzienne funkcjonowanie potrzebującym. Istnieją też instytucje, które służą wsparciem finansowym przy zakupie takich rozwiązań. W tym celu należy zapoznać się z ofertami firm, jak i programami instytucji państwowych, dzięki czemu przekonamy się, że nie ma przeszkód nie do pokonania.

Łazienka dla niepełnosprawnych wymaga projektu

Na jakiej wysokości umieścić umywalkę? Jak szerokie mają być drzwi? Jakich użyć materiałów? To tylko kilka z wielu pytań, nasuwających się przy projektowaniu łazienki przyjaznej osobom niepełnosprawnym. Przy tworzeniu takiego pomieszczenia niezbędny jest profesjonalny projekt.

Nawet najmniejszy błąd może znacznie utrudnić lub całkowicie uniemożliwić samodzielne korzystanie z łazienki. Wystarczy zapomnieć o kontaktach, czy włącznikach i umieścić je na standardowej wysokości. Ten pozornie błahy błąd może zniweczyć całą pracę włożoną w to, by osoba niepełnosprawna mogła samodzielnie funkcjonować w pomieszczeniu. Dlatego przy tego typu działaniach konieczny jest solidnie przygotowany projekt – przekonuje Adam Marciniak,  ekspert firmy Mobilex.

Dostosować należy również drzwi. Pamiętajmy o tym, aby były odpowiednio szerokie. Niepotrzebną barierę stanowić będzie próg. Ten problem można rozwiązać poprzez zastosowanie specjalnie przygotowanych i prostych w obsłudze ramp progowych.

Kluczowym elementem wyposażenia takiej łazienki są uchwyty, mocowania i poręcze. Przesiadanie się z wózka na sedes i z powrotem na wózek jest bardzo uciążliwe bez odpowiednich uchwytów i poręczy, na których można się wesprzeć.

Kolejnym ułatwieniem może się okazać podwyższająca nakładka na sedes, dzięki której stawy biodrowe i kolanowe poddawane są znacznie mniejszym obciążeniom. Aby zwiększyć komfort korzystania z łazienki, można zamontować pod prysznicem specjalne siedziska, które ułatwią użytkowanie kabiny i poprawią bezpieczeństwo.

Dobrze przygotowana łazienka powinna również posiadać antypoślizgowe podkładki pod prysznicem bądź w wannie oraz łatwo zmywalne ściany.

Dofinansowanie nie dla wszystkich

Władze państwowe rozumieją, jak wiele wysiłku należy włożyć w zapewnienie godnej opieki osobie niepełnosprawnej. W tym celu ustawodawcy przygotowali szereg ulg i przywilejów, z których można korzystać podczas opieki nad potrzebującymi. Niestety pula środków przeznaczonych na ten projekt jest zdecydowanie zbyt niska.

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zdrowotnej i społecznej oraz rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, można ubiegać się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację projektów, zakładających likwidowanie barier architektonicznych w najbliższym otoczeniu osób niepełnosprawnych. Odpowiednie organy mogą zwrócić nawet 80% kosztów budowy takiej infrastruktury.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!