REKLAMA
Najlepsze Domy
Jak dobrze przygotować się do wiosennego remontu

Jak dobrze przygotować się do wiosennego remontu

Decyzja podjęta – czas na remont. W głowie mnożą się wizje sypialni (czy bardziej przytulny będzie styl skandynawski czy loftowy?), kuchni (najlepiej pełnej pachnących ziół i z wielkim blatem do przygotowywania wegetariańskich smakołyków) i łazienki (koniecznie z dużym lustrem i praktycznym miejscem na kosmetyki). Fot. Fotolia
Decyzja podjęta – czas na remont. W głowie mnożą się wizje sypialni (czy bardziej przytulny będzie styl skandynawski czy loftowy?), kuchni (najlepiej pełnej pachnących ziół i z wielkim blatem do przygotowywania wegetariańskich smakołyków) i łazienki (koniecznie z dużym lustrem i praktycznym miejscem na kosmetyki). Fot. Fotolia
Kolory ścian przytłaczają, zarysowana podłoga przypomina o konieczności wymiany, a przypadkowe meble utrudniają poruszanie się po sypialni? Bez obaw – remont mieszkania to dla kobiet robótki ręczne XXI wieku. Wystarczy pomysł, cierpliwość i trochę wolnego czasu.

Decyzja podjęta – czas na remont. W głowie mnożą się wizje sypialni (czy bardziej przytulny będzie styl skandynawski czy loftowy?), kuchni (najlepiej pełnej pachnących ziół i z wielkim blatem do przygotowywania wegetariańskich smakołyków) i łazienki (koniecznie z dużym lustrem i praktycznym miejscem na kosmetyki).

Zanim jednak obudzimy się we wnętrzu naszych marzeń, warto zmierzyć siły na zamiary i odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania. Co konkretnie wymaga remontu? Jaką pulę pieniędzy można przeznaczyć na odświeżenie mieszkania? Ile dni wolnych potrzeba do przeprowadzenia prac? I ostatnie – z czym, my - kobiety poradzimy sobie same? 

Sypialnia do remontu

Zacznijmy od wyboru pomieszczenia, które chcemy odświeżyć. Niech przykładem będzie sypialnia, najważniejsze miejsce w całym domu. Wzory tapet po przebudzeniu przypominają o modzie sprzed dziesięciu lat, a sufit, że w lecie atakowały nas komary.

Panele są już tak porysowane od kocich pazurów, że nawet najwyższej jakości płyny do polerowania nie przywracają im dawnego blasku. Meble, choć kształtem przyzwoite, bezbarwne, ustawione nieporęcznie, niektóre często zbędne. Zasłony, zamiast dodawać sypialni charakteru, przytłaczają. Do remontu zatem ściany, sufit i podłoga, do renowacji meble, do wymiany firanki i zasłony.

Materiały – gdzie i za ile?

Czas na kosztorys. By oszacować koszt remontu warto spisać najpierw materiały, które będą potrzebne. Do malowania (jeśli rezygnujemy z tapet) niezbędne są farby (biała do sufitu, do ścian wedle uznania), wałek, kij, szpachla, pędzle na wypadek trudno dostępnych miejsc, kuweta, taśmy ochronne służące do oddzielenia jednego koloru ściany od drugiego oraz folia zabezpieczająca meble przed zabrudzeniem.

Do wymiany podłogi posłuży młotek, pilarka lub piła ręczna do przycinania paneli, krzyżyki dystansowe, poziomica oraz pianka izolująca. By odświeżyć półkę lub krzesło wystarczy papier ścierny, szpachla, farba w wybranym kolorze, pędzel i lakier. Wystrój okien to zaledwie wykonanie pomiaru ich wysokości i szerokości.

Przewidywane ceny wybranych produktów można sprawdzić w internecie i potem, za pośrednictwem sieci złożyć zamówienie. Dla kobiet, które wolą tradycyjne zakupy, konieczna jest wyprawa do sklepu stacjonarnego. Przeciętny koszt pomalowania ścian i sufitu białą farbą zaczyna się od ok. 8 zł/m2 (w zależności od jakości).

Farby kolorowe są droższe – od ok. 10 zł/m2. Cena dodatkowych akcesoriów malarskich nie powinna przekroczyć ok. 100 zł. Często, przed pomalowaniem pomieszczenia potrzebne jest też nałożenie gładzi, która pozwala wyrównać wszelkie krzywizny i uwypuklenia ścian. Metr kwadratowy gładzi to ok. 20 zł. By ściana lepiej trzymała kolor, warto zastosować też emulsję gruntującą (5 kg to ok. 25 zł).

Jeśli decydujemy się na panele (ten typ podłogi to dobre rozwiązanie dla pomieszczeń, w których wilgotność nie przekracza 70%, a zatem wszystkich za wyjątkiem łazienki, czasem kuchni), przy wyborze modelu warto zwrócić uwagę na klasę ścieralności. Najtańsze panele (klasa AC2) to wydatek od 19 zł/m2, ale taka deska bardzo szybko się zarysuje (zwłaszcza, gdy właścicielka mieszkania słynie z zamiłowania do szpilek lub na podłodze hamuje rozpędzona kocica).

Za panele  dobrej jakości uważa się te o klasie AC3 i wyższej. Ich ceny zaczynają się od ok. 30 zł/m2. Do desek niezbędne będą listwy przypodłogowe w dopasowanym kolorze (od ok. 10 zł/szt). W montażu pomoże młotek (100 gramowy młotek ślusarski to wydatek ok. 10 zł) oraz piła ręczna (od ok. 70 zł), gilotyna do cięcia paneli (od ok. 180 zł) lub pilarka (ok. 500 zł i więcej).

Ceny firanek i zasłon zależą od wzoru, jakości materiału oraz, a może przede wszystkim, marki firmy. 

  • Morela,

    Całkiem niedawno odświeżałam wystrój sypialni. Zmieniłam kolor ścian, a podłoga została ta sama (jest w całkiem dobrym stanie) lecz dobrałam do niej białą wysoką listwę przypodłogową. Oczywiście drewnianą, frezowaną by stanowiła element ozdoby. Wyszło elegancko. Koszty zmian były niewielkie gdyż listwę zamówiłam bezpośrednio u producenta w Drew-Lux. Mają fajny duży wybór, produkty są wysokiej jakości, a cena niebywale atrakcyjna.