×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jak dbać o zlew i baterię?

Jak dbać o zlew i baterię?

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 14 lis 2017 18:00

Choć w większości domów na dobre zagościły już zmywarki, to jednak zlewozmywak nadal spełnia istotną rolę, a strefa zmywania jest jednym z najbardziej obleganych miejsc w kuchni. Poza zmywaniem naczyń, często wykorzystujemy go do mycia i obierania warzyw oraz owoców, odcedzania czy innych prac kuchennych. Poznajmy kilka wskazówek, dzięki którym nawet intensywna eksploatacja nie spowoduje uszkodzeń.

Wybierając zlewozmywak do kuchni, zwracamy uwagę przede wszystkim na funkcjonalność oraz walory estetyczne. Jednak w trakcie użytkowania często okazuje się, że nie wiemy dokładnie, jak o niego dbać. Zależy to przede wszystkim od materiału wykonania – inaczej powinniśmy pielęgnować zlew i baterię ze stali czy kompozytu, a inaczej z granitu. Jak je odpowiednio czyścić i o czym pamiętać, aby na długo pozostały piękne i nie straciły pierwotnego blasku?

Profesjonalne i domowymi metodami

Najbardziej wytrzymałe są zlewy i baterie wykonane z granitu. To gwarancja odporności na wysokie temperatury oraz zarysowania. Jego naturalna, porowata powierzchnia wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki niej unikniemy przebarwień i trudnych do usunięcia plam.

Do codziennego czyszczenia zlewu i baterii możemy stosować zwykły płyn do naczyń, ale najodpowiedniejsze będzie uniwersalne mleczko, dostępne w sklepach ze sprzętem AGD. To delikatny środek, który skutecznie usunie nie tylko brud, osady i tłuszcz, ale także odbarwienia i matowy nalot z wapienia. Świetnie radzi sobie również z kamieniem na powierzchni chromowanej czy ceramicznej. Ważne, aby po wyczyszczeniu zlewu, dokładnie go spłukać i wytrzeć do sucha. Wykluczone jest stosowanie wszelkich wybielaczy, proszków, środków z granulatem ścierającym oraz gąbek drucianych, ponieważ spowodują one trwałe uszkodzenia. Z domowych sposobów najlepsza do czyszczenia będzie woda z sodą lub kwasek cytrynowy – mówi Tomasz Bytnar, ekspert marki Kernau.

Ekologia i funkcjonalne akcesoria

Nadal często wybieramy tradycyjne zlewozmywaki i baterie ze stali nierdzewnej – mają przystępną cenę, są lekkie i łatwo utrzymać je w czystości. To uniwersalne modele, który dobrze wytrzymują zmiany temperatur, są odporne na powstawanie plam i przebarwień, jednak najczęstszym problemem jest kamień i zarysowania. Ważne jest zatem ich regularne czyszczenie.

Czytaj także: 5 powodów, dla których warto mieć zmywarkę. 

Do zlewów stalowych możemy używać specjalnych środków do stali nierdzewnej lub tego samego mleczka, jak w przypadku powierzchni z granitu. Domowym, ekologicznym sposobem będzie użycie soku z cytryny, po którym najlepiej dokładnie spłukać powierzchnię i przetrzeć suchą szmatką. Co jakiś czas warto też delikatnie natłuścić powierzchnię zwykłym olejem jadalnym. Aby uniknąć zarysowań np. ostrzem noża – warto zaopatrzyć się w gumową matę, wkładaną na dno oraz specjalne ociekacze do sztućców. Praktyczne będą także, dopasowane do komory zlewu, koszyki do mycia i odsączania produktów spożywczych – dodaje ekspert.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także