×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jak dbać o ścianę nad kuchennym blatem

Jak dbać o ścianę nad kuchennym blatem

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 03 sie 2017 18:00

Oddając się kulinarnym fantazjom, często narażamy nasze kuchenne ściany na zaplamienia, zarysowania, kontakt z wilgocią oraz wysokimi temperaturami. Aby mieć pewność, że powierzchnia nad blatem przetrwa liczne eksperymenty, powinniśmy pomyśleć o jej właściwym wykończeniu.

Ściana nad blatem kuchennym jest przestrzenią szczególnie narażoną na codzienne zabrudzenia i uszkodzenia. Aby przez wiele lat cieszyć się jej pięknym wyglądem, powinniśmy wykończyć ją tzw. fartuchem kuchennym. 

Kuchenne trendy

Fartuch kuchenny możemy wykonać z wielu materiałów. Do niedawna najpowszechniejszą metodą było wykładanie ścian płytkami ceramicznymi. Pomimo, iż wybór tworzywa tego typu jest bardzo duży, a sama pielęgnacja nie jest uciążliwa, mało estetyczne fugi zniechęcają wiele osób do stosowania tego rozwiązania.

Większą popularnością cieszy się szkło. Jest ono odporne na wysokie temperatury oraz uderzenia. Możemy zdecydować się na przezroczystą taflę lub urozmaicić ją wybraną przez nas grafiką, idealnie dopasowując wygląd fartucha kuchennego do indywidualnego projektu kuchni. Szkło hartowane, ze względu na swój nowoczesny charakter, najefektowniej zaprezentuje się w minimalistycznych stylizacjach. Natomiast w aranżacjach o rustykalnym, sielskim charakterze możemy postawić na cegłę lub drewno.

Materiały te wprowadzają do wnętrza wiele klimatycznego ciepła, jednak posiadają także swoje wady - cegłę ciężko utrzymać w czystości, natomiast drewno wymaga regularnej konserwacji. Warto pamiętać też o tym, że w pomieszczeniach, w których mamy kontakt z wodą, lepiej sprawdzają się gatunki drewna egzotycznego – znacznie odporniejsze na wilgoć niż odmiany rodzime, jednak też dużo droższe. W surowych, przemysłowych stylizacjach coraz częściej z kolei możemy znaleźć fartuchy kuchenne wykonane z betonu architektonicznego. Choć materiał ten świetnie komponuje się z postindustrialnym charakterem wnętrz, jest dosyć ciężki, co uniemożliwia stosowanie go we wszystkich projektach.

Piękno autentycznego kamienia

Niesłabnącym zainteresowaniem w zakresie wykańczania ścian nad blatem cieszy się marmur i granit. Kamienie te nadają aranżacji dostojny charakter, jednak są ciężkie, zimne w dotyku, a ich cena jest bardzo wygórowana, przez co nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup. Alternatywą dla tradycyjnego kamienia okazuje się być konglomerat kwarcytowy Technistone.

Materiał ten dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej i wzorniczej, a przy tym posiada znacznie lepsze właściwości niż większość materiałów dostępnych na rynku. Dzięki wyprodukowaniu go wedle włoskiej technologii Breton wyróżnia się niepodatnością na działanie wody i detergentów, nie plami się, posiada podwyższoną odporność na zarysowania, jest antyseptyczny oraz nie pęka jak na przykład szkło.

Warto wspomnieć również o tym, że konglomerat jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości, więc obłoki gorącej pary, tłuszcze, chlapnięcia soków czy zabrudzenia wynikające z przygotowywania posiłków nie są mu straszne oraz, że posiada certyfikaty dopuszczające go do kontaktu z żywnością. Dostępność płyt w różnych rozmiarach (minimalna grubość okładzin to 12 mm, natomiast maksymalna szerokość to 3 metry) to kolejny atut. 

Jeśli cenimy dobry design i funkcjonalność, powinniśmy pomyśleć o wykonaniu blatu z tego samego materiału co fartuch kuchenny. Tym sposobem uzyskamy bardzo spójny wystój wnętrza oraz wyeliminujemy szczeliny między obiema powierzchniami. Za sprawą bezspoinowego łączenia płyt konglomeratowych, wilgoć, kurz oraz okruchy jedzenia nie dostaną się pomiędzy ścianę a blat.

Czytaj także: Jaki sprzęt AGD warto mieć w kuchni.

 

Miłośnikom rysunku autentycznego kruszcu firma Technistone dedykuje materiały pochodzące z linii Noble, w skład której wchodzą zarówno propozycje utrzymane w jasnych wybarwieniach, takie jak: Areti Bianco, Lusso Champagne, Carrara, jak i w ciemnych: Pietra Grey, Argos Nero czy Silver Notte. W nowoczesnych stylizacjach świetnie zaprezentować mogą się powierzchnie kolekcji Starlight z wtopionymi drobinkami szkła i zwierciadeł, które dodadzą aranżacji blasku. Doskonałą alternatywą dla betonu architektonicznego może z kolei okazać się materiał Noble Concrete Grey, do złudzenia przywodzący swój pierwowzór, jednak posiadający znacznie lepsze właściwości techniczne.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także