×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak dbać o klinkier?

Jak dbać o klinkier?

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 13 paź 2016 18:53

Elewacja to wizytówka każdego domu, dlatego musi spełniać najwyższe kryteria estetyczne i techniczne, zwłaszcza w obliczu niełatwych, zmiennych warunków atmosferycznych, z którymi przyjdzie jej się mierzyć. Inwestorzy, coraz częściej wybierający ten dekoracyjno – budowlany surowiec, oczekują od wykonawców gwarancji długoletniego, bezproblemowego użytkowania, a tu z pomocą przychodzi doświadczenie profesjonalistów, wysokiej jakości klinkier i odpowiednio dobrana chemia budowlana.

Cegły klinkierowe są naturalnym materiałem powstałym w wyniku wypalania gliny w bardzo wysokiej temperaturze (ponad 1000°). To właśnie proces produkcji zapewnia im wyjątkową trwałość i wytrzymałość. Eksperci budowlani oceniają, że ceglana elewacja to inwestycja nawet na sto lat. Ponadto cegły klinkierowe nie zmieniają barwy, nawet pod wypływem długotrwałego działania promieni słonecznych, są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wykonana z nich elewacja nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych, nie wnika w nią także brud i kurz, a ewentualne zabrudzenia łatwo wyczyścić myjką ciśnieniową.

Ze względu na bardzo niską nasiąkliwość nie straszne im niekorzystne warunki atmosferyczne, nawet najcięższe mrozy. Cegła, poza czynnikami atmosferycznymi, jest odporna również na korozję biologiczną oraz działanie środków chemicznych, m.in. kwasów.

Cegły klinkierowe to materiał wyjątkowo uniwersalny. W ofercie firmy Röben znaleźć można propozycje zarówno dla fanów tradycyjnych, jak i tych bardziej nowoczesnych rozwiązań. Do każdego ze stylów można dobrać odpowiedni rodzaj oraz barwę cegły. Inwestorzy mogą wybrać produkty w odcieniach czerwieni czy żółci, ale też coraz bardziej popularne ciemniejsze i chłodne kolory, np. szarość, czerń, grafit, srebro, a nawet biel. W osiągnięciu zakładanego efektu pomogą także oryginalne wykończenia lica: gładkie, postarzane, ryflowane czy przypominające wykonywane ręcznie cegły – mówi Krzysztof Omilian, ekspert firmy Röben.

Dla wielu inwestorów nie bez znaczenia będzie też fakt, że dom z ceglaną elewacją jest dobrą i długoterminową inwestycją. Choć na początku inwestycji koszt zakupu cegieł jest nieco wyższy niż alternatywnych warstw elewacyjnych, to elewacja wykonana z klinkieru nie wymaga dodatkowych wydatków eksploatacyjnych, w przeciwieństwie do tynku i powłoki malarskiej, które trzeba odświeżać i malować co kilka lat. Jej zastosowanie podnosi wartość materialną całego budynku, co będzie szczególnie istotne w momencie późniejszej odsprzedaży.

Ochrona od podstaw

Murowanie z cegły klinkierowej wymaga szczególnej staranności - od jakości tego etapu pracy zależy bowiem estetyczny wygląd całego budynku. Jak się do niego przygotować?

Uszczelnienie

Pierwszą warstwę zaprawy do murowania klinkieru układa się na wybudowanym wcześniej i odpowiednio uszczelnionym fundamencie. Odpowiednie uszczelnienie podstawy całej konstrukcji zapobiegnie kapilarnemu podciąganiu wody z podłoża i wytworzy nieprzepuszczalną dla wilgoci powłokę, a co za tym idzie „od podstaw” ochroni mur przed nieprzyjaznym wpływem wody na ten materiał.

Murowanie

Podczas murowania bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego rodzaju zaprawy do określonego typu cegieł. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie stosowanie gotowych zapraw o czystym kruszywie z dodatkami uszczelniającymi i wiążącymi wapno wewnątrz zaprawy. Wybór odpowiedniej zaprawy do murowania klinkieru zapewnia ponadto swobodne spływanie wody po murze i szybkie wysychanie po ustaniu deszczu oraz mniejszą podatność całej konstrukcji na zanieczyszczenia i wykwity.

Zaprawy do murowania i fugowania należy dobrać do nasiąkliwości wykorzystywanej cegły. Do cegieł klinkierowych o niskiej nasiąkliwości przeznaczona jest zaprawa Sopro KMT, do cegieł ręcznie formowanych wysokonasiąkliwych – zaprawa Sopro KMT plus – podkreśla Daria Bielska – Muszalik, ekspert Sopro -Tajemnica jakości, a co za tym idzie, gwarancji estetycznego wykończenia elewacji leży w składzie zapraw. Zastosowany w zaprawach Sopro KMT oryginalny tras reński zapobiega wykwitom, uszczelnia konstrukcję i nadaje jej elastyczność. To właśnie głownie dzięki trasowi i jego właściwościom spoina naturalnie broni się przed wszelkiego rodzaju wykwitami wapiennymi i solnymi, a także stanowi barierę dla rozwoju mikroorganizmów – dodaje ekspert.

Działanie trasu dodatkowo wspomaga najwyższej jakości pigment barwiący, charakteryzujący się odpornością na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, dzięki któremu zaprawa nie blaknie i zachowuje trwały kolor przez lata.

Czyszczenie

Po wyschnięciu zaprawy, tj. po upływie ok. 5-6 godzin, należy wyczyścić powierzchnię muru z niezwiązanych części zaprawy, używając do tego celu suchego pędzla. Właściwości Sopro KMT powodują, że produkt ten jest bardzo prosty w formowaniu i nie brudzi cegły, jednak w przypadku konieczności wyczyszczenia muru z drobnych pozostałości zaprawy, po kilku dniach należy użyć preparatu Sopro ZEA 703 w rozcieńczeniu. Preparat nakłada się pędzlem lub szmatką, ale nie należy zwilżać nim spoin.

Impregnacja

Po upływie minimum 7 dni od zakończenia murowania, eksperci Sopro rekomendują zastosowanie preparatu impregnującego, np. FAD 712. Jest to szczególnie wskazane dla cokołów budynków, murów ogrodzeniowych oraz innych miejsc narażonych na intensywne zabrudzenia. Należy pamiętać, że elewacja pozbawiona impregnacji szybko wchłania wodę wraz z ewentualnymi zabrudzeniami, co z czasem prowadzi do destrukcji muru i utraty estetycznego wyglądu.

Jak się nie bać… wykwitów?

Staranne przeprowadzenie poszczególnych etapów wykonawczych chroni klinkierową elewację przed tym, czego najbardziej boją się inwestorzy…

Największym problemem pojawiającym się w kontekście elewacji z cegieł klinkierowych są wykwity obniżające estetykę przestrzeni wokół domu, ale też właściwości termoizolacyjne czy stabilność całego budynku – podkreśla Daria Bielska – Muszalik.

Skąd się biorą?

Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z wykwitami wapiennymi czy solnymi, zawsze bezpośrednią przyczyną problemów jest woda i temperatura, których działanie może skutkować pojawieniem się na konstrukcji wycieków w postaci twardych, grubych osadów, cienkich, pylących nalotów czy wysoleń wykrystalizowanych soli rozpuszczalnych. Tym nieestetycznym zmianom sprzyja również użycie zbyt rozwodnionej, nieprawidłowo zagęszczonej lub słabej jakości zaprawy, która w znacznym stopniu ułatwia migrację wody i wapnia; fugowanie po opadach deszczu przed wyschnięciem podłoża czy zbyt szybkie wysychanie zapraw cementowych - podkreśla ekspert.

Kluczem do sukcesu jest zatem przestrzeganie kilku prostych zasad sztuki budowlanej, które zmniejszą podatność całej konstrukcji na zanieczyszczenia i wykwity i pozwolą cieszyć się pięknem wymarzonej elewacji przez długie lata.

Po pierwsze: cegły klinkierowe należy chronić przed wilgocią i wodą opadową, dlatego jeszcze przed zakupem upewnijmy się czy były przechowywane z należytą starannością, zaś na budowie pamiętajmy o składowaniu materiału na paletach pod przykryciem z folii. Zbyt duża wilgotność cegieł w znacznym stopniu utrudnia wznoszenie muru, obniża siłę wiązania zaprawy i przyczynia się do zwiększenia ryzyka powstawiania nieestetycznych wykwitów i przebarwień.

Po drugie, zarówno klinkier, jak i dobrana do niego zaprawa nie lubią nagłych zmian temperatur. W przypadku deszczu należy natychmiast przerwać pracę, zabezpieczając powstałą konstrukcję, zaś nadmierne nasłonecznienie może doprowadzić do przyspieszonego wiązania zaprawy, co skutkuje obniżeniem siły wiązania, prowadzącym do powstawania rys i spękań.

Po trzecie, świeży mur należy chronić przed słońcem i deszczem, najlepiej zabezpieczając go folią. W zależności od temperatury i wilgotności powietrza, odsłonięcie powinno nastąpić po około 3-4 dniach od zakończenia murowania.

I po czwarte, nie zapominajmy o odpowiedniej impregnacji klinkierowej fasady, która ochroni ją przed powstawianiem zacieków, nalotów i wykwitów.

Szeroki wachlarz kolorów i faktur cegieł pozwala na tworzenie dowolnych kreacji architektonicznych, sprawiając, że fasada z eleganckiego i nowoczesnego klinkieru to niezwykły element aranżacyjny strefy okołodomowej. Dbając o niego już na etapie projektowym i wykonawczym odwdzięczy się nie tylko estetycznym, zachwycającym wyglądem, ale ponadczasową trwałością, która idealnie dopełni zarówno śmiałe, jak i klasyczne oblicze wizje wymagającego inwestora.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także