REKLAMA
Najlepsze Domy
Jak czyścić klimatyzację, aby działała bez zarzutu

Jak czyścić klimatyzację, aby działała bez zarzutu

Klimatyzatory podobnie jak inne urządzenia wymagają konserwacji i czyszczenia. Regularne przeglądy wpływają na wydajność klimatyzacji, a pośrednio też na nasze zdrowe. Podpowiadamy, jakie czynności możemy wykonać samodzielnie, a co lepiej powierzyć specjalistom.

Klimatyzacja w domu to ulga nie tylko w upalne dni. Jednak, aby urządzenia służyły nam przez wiele lat i należycie spełniały swoje funkcje, należy o nie dbać – czyścić oraz pilnować terminów przeglądów konserwacyjnych. Skutki nieczyszczonej klimatyzacji mogą bowiem odbić się nie tylko na domowym budżecie, ale też na naszym zdrowiu.

Dlaczego trzeba systematycznie czyścić klimatyzację?

W każdym klimatyzatorze nieustannie dochodzi do wymiany powietrza. Wraz z jego przepływem wszystkie zanieczyszczenia osadzają się m.in. na wewnętrznych filtrach.

Jeśli zapomnimy o ich czyszczeniu lub wymianie, zamiast oddychać świeżym powietrzem, wprowadzimy do środka niezdrowy mikroklimat. Zaniedbane urządzenia nie będą już w stanie dokładnie oczyścić powietrza z pyłków, kurzu i innych drobnoustrojów ani prawidłowo go ochłodzić czy podgrzać.

Dodatkowo podczas pracy urządzeń w trybie chłodzenia wydziela się również sporo wilgoci, która sprzyja rozwojowi bakterii. Dotyczy to wszystkich typów klimatyzatorów – zarówno splitów, multisplitów, jak i jednostek przenośnych. Gromadzące się wewnątrz zanieczyszczenia z czasem przełożą się też na wydajność i ekonomię urządzeń.

Klimatyzatory będą pracować głośniej, pobiorą więcej prądu, zaczną wydzielać brzydkie zapachy i szybciej się zużywać. Aby temu zapobiec, serwisowanie powinno odbywać się minimum 2 razy w roku, przed i po sezonie, czyli najlepiej na przełomie marca/kwietnia i września/października.

Pod lupę trzeba wziąć: filtry, skraplacz, parownik, sterowniki, połączenia układów, przewody oraz izolacje. Samodzielnie możemy wyczyścić filtry i usunąć zabrudzenia z zewnętrznych części klimatyzatorów.

Wymiana filtrów co najmniej raz na 3 miesiące

Filtr, który znajduje się w klimatyzatorze, jest narażony na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i to on pochłania najwięcej zanieczyszczeń. Filtry jednorazowe wymienia się z reguły co 3 miesiące, ale częstotliwość ta zależy od ilości pyłków i kurzu, które gromadzą się w domu.

Większych trudności nie powinna nam sprawić wymiana filtrów na nowe, ponieważ dostęp do nich jest dosyć łatwy. Zwykle znajdują się tuż pod panelem czołowym, który wystarczy otworzyć, a następnie wymienić filtr. W przypadku filtrów wielokrotnego użycia najlepiej oczyszczać je za pomocą odkurzacza lub ciepłej wody. Taka procedura powinna być przeprowadzana raz w miesiącu, chyba że producent danego urządzenia zaleci inaczej. Niektóre z droższych i lepiej wyposażonych modeli same sygnalizują konieczność wymiany filtra poprzez komunikat na wyświetlaczu – mówi Dawid Kozyra, ekspert z firmy CentroClima, specjalizującej się w instalacjach klimatyzacji i wentylacji.

Nie używając detergentów, możemy też samodzielnie umyć zewnętrzny panel urządzenia. Naszej uwagi wymaga też taca skroplin (ociekowa). Do jej czyszczenia możemy użyć gorącej wody i środków bakteriobójczych.

W przypadku widocznych zabrudzeń, które znajdują się przy wlocie i wylocie powietrza, należy je usuwać tylko suchą ściereczką. Środki czyszczące mogłyby spowodować szkody dla zdrowia, a także problemy z działaniem klimatyzatora.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!