Najlepsze Domy
Inteligentny dom

Inteligentny dom

Jak podkreśla wielu specjalistów, systemy domowej automatyki mają szansę nie tylko podnieść komfort mieszkania, ale wręcz zrewolucjonizować myślenie o budynkach. Nowoczesne piece grzewcze, systemy oświetlenia czy wentylacji wyposażane są w sieć czujników i sterowniki, które wykrywając dany bodziec, jak np. obniżenie temperatury, zmierzch czy nadmierna ilość dwutlenku węgla w powietrzu, przekazują urządzeniu sygnał do uruchomienia się.

Pomimo rozwoju technologii automatyki domowej wielu osobom inteligentny budynek kojarzy się z przyszłością, która ma dopiero nadejść. Takie rozwiązania są już jednak osiągalne i oferują ich właścicielom szereg korzyści, jak zdrowy mikroklimat, komfort i bezpieczeństwo. Czego jeszcze można oczekiwać po takim rozwiązaniu?

Aby można było mówić o systemie „smart house”, działanie wszystkich elementów musi być skoordynowane przez jedną aplikację sterującą. Jednym z takich rozwiązań jest platforma Schüco Building Skin Control, która łączy wszystkie komponenty powłoki budynku w jeden inteligentny system zarządzania, dbający o oszczędność energii, bezpieczeństwo i komfortowy mikroklimat wnętrz.

Co daje system inteligentnego budynku?

Myśląc o inteligentnym domu, każdy z nas może mieć inne wyobrażenie na temat funkcji, jakie może spełniać. Urządzenia mogą nas wyręczyć w wielu codziennych czynnościach, na które nie mamy czasu lub których po prostu nie lubimy wykonywać. Istnieje jednak kilka warunków niezbędnych do tego, by budynek można było nazwać inteligentnym domem. Przede wszystkim zarządzanie wieloma procesami powinno być realizowane z jednego miejsca, jak np. centrala lub aplikacja w smartfonie. System inteligentnego budynku ma przede wszystkim zapewnić jego mieszkańcom bezpieczeństwo, ochronę przed niepożądanymi zdarzeniami, jak włamanie lub pożar, ale nie tylko. Budynek powinien również utrzymywać zdrowe i komfortowe warunki mieszkania na co dzień, poprzez ochronę przed złą jakością powietrza czy niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Warto też podkreślić, że to właśnie w inteligentnym budownictwie upatruje się szanse na zwiększenie oszczędności energii i dzięki temu ograniczenie negatywnego wpływu sektora komunalno-bytowego na środowisko. Szacuje się, że automatyka budynkowa może pozwolić na zmniejszenie zużycia energii o nawet 30%! Taki system może bowiem nie tylko czuwać nad optymalną temperaturą wewnętrzną, lecz również ograniczać straty ciepła przez wentylację. Wszystkie te korzyści oferuje inteligentna powłoka budynku sterowana systemem Schüco Building Skin Control. System zarządzania oparty na popularnych protokołach KNX lub BACnet łączy okna, drzwi i system wentylacji w jeden organizm, który samodzielnie dostosowuje się do zmiennych warunków, dbając przy tym o oszczędność energii. Rozwiązanie jest kompatybilne z wszystkimi standardowymi systemami zarządzania budynkiem i bardzo łatwe w obsłudze, dzięki intuicyjnej aplikacji Building Skin Control na smartfon.

Inteligentne drzwi i okna

Inteligentny system Building Skin Control marki Schüco tworzą energooszczędne rozwiązania stolarki, jak okna aluminiowe z serii AWS z mechatronicznymi okuciami TipTronic, drzwi zewnętrzne ADS z panelem dotykowym DCS Touch Display, a także system wymiany powietrza w wersjach z filtracją lub rekuperacją.

Sprzężone z centralnym systemem budynku i sensorami okna mogą realizować wietrzenie w momencie wykrycia podwyższonego stężenia CO2 w pomieszczeniu, a zamykać się po upływie określonego czasu lub w razie pogorszenia się warunków pogodowych, np. pod wpływem deszczu czy wiatru. System umożliwia ponadto ustawienie nocnego wietrzenia poprzez otwarcie jednego lub kilku okien.

4Buildings - nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce i cztery niezależne konferencje o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku - już 15-17 listopada w Katowicach. Zarejestruj się teraz!

  • Grzegorz R.,

    KNX ma ze 30 lat, teraz są fajniejsze systemy choćby polski smart home www.grenton.pl