Najlepsze Domy
Inteligentne rozwiązania w domu

Inteligentne rozwiązania w domu

Ile razy po wyjściu z domu sprawdzamy, czy na pewno zamknęliśmy drzwi? Komu zdarzyło się zawrócić w pół drogi z powodu przeczucia lub wrażenia, że drzwi wejściowe są otwarte? Osoby, którym się to przytrafia, wiedzą też, jak trudno jest aktywnie uczestniczyć w ważnym zebraniu, podczas gdy myśli wciąż krążą wokół drzwi wejściowych. Otwartych? Zamkniętych?

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom do drzwi wejściowych można to sprawdzić w smartfonie, nawet w czasie zebrania. Z pomocą przychodzą systemy nowoczesnej automatyki drzwiowej. Obecnie na tablecie lub smartfonie możemy przekonać się, czy drzwi są zamknięte (zaryglowane). Przy wykorzystaniu tych samych narzędzi możemy też drzwi otworzyć (odryglować), np. dziecku, które wcześniej wróciło ze szkoły bez klucza.

Zautomatyzowane drzwi są wyposażone w zamek z silnikiem i w moduł sterujący GU Controller IO, podłączone do centrali sterującej. Rodzic, dzięki aplikacji w telefonie, może zdalnie odryglować drzwi. Co ważne w przypadku otwierania drzwi dziecku, gdy pociecha zamknie za sobą drzwi, wejście ponownie automatycznie się zarygluje. Mamy więc pewność, że nikt obcy nie dostanie się do środka – mówi Tomasz Bartol, inżynier wsparcia technicznego i rozwoju w G-U Polska.

Czytaj także: Łazienka smart. 

To rozwiązanie pozwala nam pozbyć się innej natrętnej obawy – tej o zgubieniu klucza (który potencjalnie mógłby znaleźć lub ukraść złodziej). Na szczęście obecnie klucz w wielu przypadkach wcale nie jest potrzebny domownikom do tego, by mogli dostać się do domu. Wystarczy: pilot, czytnik RFID (kart/breloków) – choć te także można zgubić, lub – co o wiele bezpieczniejsze – klawiatura kodowa, a nawet biometryczna kontrola dostępu. To ostatnie rozwiązanie to czytnik linii papilarnych, który zapisuje w bazie danych punkty z linii papilarnych domowników i na ich podstawie autoryzuje dostęp, czyli otwiera drzwi.

Biometryczna kontrola dostępu do drzwi wejściowych jest możliwa dzięki zamontowaniu czytnika linii papilarnych i specjalnego zamka z silnikiem. Dzięki takiej automatyzacji połączonej z systemami wspierającymi inteligentne rozwiązania dla domu, jak np. TaHoma Premium czy Conexxon marki Somfy, mamy pełną kontrolę nad wejściem do domu – dodaje ekspert. – Nie musimy się też martwić, że my lub ktoś z domowników zgubi klucze.

Drzwi tarasowe – czy ktoś wyprowadził psa?

Ale czy drzwi tarasowe są zamknięte? Czy pies jest w domu, czy został w ogrodzie? Takie natrętne pytania skutecznie utrudniają skupienie się na pracy, zwłaszcza, jeśli uświadomimy sobie, że to od strony ogrodu najłatwiej jest dostać się do domu osobom niepowołanym. Inteligentne rozwiązania
z zakresu automatyki dla drzwi tarasowych pozwalają szybko sprawdzić stan drzwi balkonowych, a więc pozbyć się natarczywych myśli i skupić na bieżących zadaniach.

Ich funkcja jest oczywista – pozwalają nam w każdej chwili skontrolować, czy drzwi tarasowe są zamknięte, czy otwarte. Mają jednak także mniej oczywiste zastosowanie, przydatne osobom posiadającym psy. Dzięki odpowiedniemu doposażeniu drzwi tarasowych możemy… zdalnie wypuszczać czworonogi do ogrodu. I w każdej chwili ponownie sprawdzić, czy drzwi są zamknięte, czy pies wrócił do domu lub czy akurat nie domaga się wypuszczenia. Kilka kliknięć w smartfonie i wiele niepotrzebnych, natrętnych myśli z głowy.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!