Najlepsze Domy
Instalacja grzewcza gotowa na sezon wiosenno-letni

Instalacja grzewcza gotowa na sezon wiosenno-letni

W okresie zimowym kominy pracują niemal całą dobę – przekłada się to wówczas na stan przewodu kominowego. Panujący klimat ma również bezpośredni wpływ na sam komin. Z jednej strony intensywny przepływ produktów spalania w przewodzie kominowym, a z drugiej niskie temperatury. Cała instalacja grzewcza po takim okresie wymaga zatem nie tylko gruntownego przeglądu, ale i nierzadko czyszczenia, by w sezonie wiosenno-letnim zapewnić bezawaryjną i bezpieczną pracę.

Wielkimi krokami zbliża się astronomiczna wiosna, a to z kolei oznacza, że okres grzewczy dobiega końca. Czy wiąże się to również z całkowitym zakończeniem eksploatacji instalacji grzewczej? Na pewno nie dla wszystkich użytkowników. Wiele urządzeń nadal będzie pracowało na potrzeby m.in. podgrzania wody (CWU). Z tego względu, w najbliższym czasie kluczowe będzie odpowiednie przygotowanie zarówno kotła, jak i komina, by oba w okresie wiosenno-letnim pracowały bezawaryjnie i bezpiecznie.

W przypadku kotłów gazowych proces nie jest skomplikowany. Wystarczy wprowadzić odpowiednie zmiany w sterowaniu m.in. włączyć funkcję lato. Należy jednak pamiętać o corocznym przeglądzie komina i kotła, które przeprowadzane są najczęściej na początku jesieni, jeszcze przed sezonem grzewczym. Zdecydowanie więcej czynności do przeprowadzenia czeka posiadaczy kotłów opalanych paliwami stałymi, z komorą zasypową czy z podajnikiem automatycznym paliwa. Jakie czynności muszą wykonać?

Zlecić czyszczenie komina

Po okresie wytężonej pracy w kotle i kominie zebrało się wiele zanieczyszczeń, które należy usunąć w celu zapewnienia efektywnej pracy obu elementów. W pierwszym etapie trzeba wykonać czyszczenie komina. Jest to istotne również ze względu na obowiązujące przepisy, informujące o czterech okresowych czyszczeniach kominiarskich w okresie grzewczym.

Intensywna eksploatacja kotła doprowadza do powstania sadzy. A ta z kolei może w bardzo szybki sposób zainicjować pożar w kominie, który stanowi ogromne zagrożenie. Nagromadzona duża ilość sadzy, w przypadku zapłonu będzie się palić wiele godzin, a temperatury temu towarzyszące mogą osiągnąć nawet 1200°C. Zjawisko to przebiega niezwykle gwałtownie. Niekiedy pożar sadzy porównywany jest do wybuchu i często powoduje trwałe oraz nieodwracalne uszkodzenia komina. Z tego względu konieczne jest regularne oczyszczenie komina z wszelkich zanieczyszczeń po zimie – tłumaczy Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar.

Czytaj także: Łazienka dobrze wentylowana. 

 

Do tych sytuacji dochodzi również wiosną, gdy czujność domowników się zmniejsza. Dzieje się tak m.in. w chłodniejsze dni, w momencie uruchomienia kominka lub instalacji grzewczej. Wysuszony opał po sezonie grzewczym zamienia się wówczas w intensywne, długie płomienie ognia, a wtedy do nieszczęścia może dojść w każdej chwili.

Przeprowadzić czyszczenie pieca

Kolejny punkt na liście prac przed okresem wiosenno-letnim to dokładne czyszczenie pieca, polegające na mechanicznym usunięciu zanieczyszczeń, nalegającej sadzy ze ścianek komory grzewczej i z innych części związanych z wymianą ciepła tzw. płomienic. Przeglądowi należy poddać również system podawania paliwa oraz ślimaka podającego paliwo, sprawdzając czy nie okleił się zanieczyszczeniami, a także czy kanały, którymi podawane jest powietrze są drożne. Należy pamiętać również o oczyszczeniu czopucha (elementu poziomego łączącego urządzenie grzewcze z kominem) z nagromadzonej sadzy. Te wszystkie czynności warto połączyć z wizytą mistrza kominiarskiego, który dokładnie zweryfikuje stan całej instalacji grzewczej.

Wykonać gruntowny przegląd

4Buildings - nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce i cztery niezależne konferencje o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku - już 15-17 listopada w Katowicach. Zarejestruj się teraz!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!