Najlepsze Domy
Ile możesz zaoszczędzić na wymianie starych urządzeń grzewczych?

Ile możesz zaoszczędzić na wymianie starych urządzeń grzewczych?

Prawie połowa Polaków uważa, że największą część zużywanej energii w gospodarstwie domowym stanowi energia elektryczna wykorzystywana do zasilenia urządzeń AGD i RTV oraz do oświetlenia. Co zaskakujące, według statystyk GUS energia elektryczna stanowi tylko około 6,6% całego rocznego zużycia w gospodarstwie domowym. Najwięcej, bo aż 84% przypada na ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie ciepłej wody.

Jakie ogrzewanie wybrać? Vaillant oblicza koszty eksploatacji poszczególnych systemów grzewczych
Aż 84% to udział energii przeznaczonej na ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie ciepłej wody w całym bilansie zużycia energii w gospodarstwie domowym. To ogromne wydatki, które dzięki odpowiednim zmianom można zmniejszyć o połowę lub nawet zminimalizować do zera. Aby to osiągnąć, należy wymienić dotychczasowy system grzewczy na system nowszej generacji. Jakie rozwiązanie grzewcze jest najbardziej opłacalne? Ekspert z firmy Vaillant Saunier Duval szacuje dla nas średnie koszty eksploatacyjne poszczególnych systemów grzewczych.

Na szczęście koszty ogrzewania domu można skutecznie obniżyć i to nawet o połowę. Wystarczy wymienić stary kocioł gazowy na nowy kocioł kondensacyjny (obniżka wydatków już o 20–30% w skali roku w porównaniu z kotłem konwencjonalnym) lub pompę ciepła, zastosować kolektory słoneczne lub system fotowoltaiczny zasilający urządzenie grzewcze, dokonać termomodernizacji elewacji budynku oraz wymienić stolarkę okienną, a także zastosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Kluczowym krokiem w obniżeniu rachunków za ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie ciepłej wody (po termomodernizacji) powinna być wymiana dotychczasowego urządzenia grzewczego. Jednak jakie ogrzewanie wybrać, aby koszty eksploatacyjne i właściwości urządzenia były dla właściciela domu najkorzystniejsze?

Najpopularniejsze rodzaje systemów grzewczych i źródeł energii cieplnej

Aby obniżyć koszty ogrzewania budynku i podgrzewania ciepłej wody, warto zamontować w swoim domu gazowy kocioł kondensacyjny albo pompę ciepła. Te rozwiązania pozwalają na największe oszczędności, a przy okazji są również przyjazne dla środowiska – nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery.

Kocioł gazowy kondensacyjny to stosunkowo niskie koszty inwestycyjne przy zachowaniu wysokiej sprawności. Spalanie gazu jest czyste (urządzenie ma najniższą emisję CO2 w porównaniu do innych paliw kopalnych), nie generuje sadzy czy popiołu, dlatego gaz uważany jest za najbardziej ekologiczne paliwo kopalne. Co ważne, urządzenia gazowe można z łatwością łączyć z technologiami wykorzystującymi OZE.

Aby zamontować w budynku gazowy kocioł kondensacyjny, wymagane jest przyłączenie do sieci gazowej oraz systemu odprowadzania spalin. W budynkach, w których nie ma podłączenia do sieci dystrybucji gazu ziemnego, można wykorzystać gaz płynny (LPG), jednak to rozwiązanie wymaga zakupienia lub wydzierżawienia specjalnego zbiornika na gaz płynny wytrzymałego na podwyższone ciśnienie.

Pompa ciepła z kolei w swojej pracy wykorzystuje Odnawialne Źródła Energii oraz energię elektryczną. Urządzenie tego typu pozyskuje energię cieplną z naturalnych źródeł tj. grunt lub wody gruntowe lub powietrze, co znacząco zmniejsza koszty ogrzewania. Do pracy pompa ciepła pozyskuje aż 75% potrzebnej energii z otoczenia, a tylko 25% należy zakupić w postaci energii elektrycznej (niezbędnej do działania pompy ciepła).

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!