×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Grzejniki na miarę nowoczesnego domu

Grzejniki na miarę nowoczesnego domu

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 30 sie 2019 14:00

Wielofunkcyjne, ładne, estetyczne, ekologiczne, ekonomiczne, dekoracyjne, intuicyjne. Tak w kilku słowach można opisać nowoczesne grzejniki. Aby dobrze wybrać warto wiedzieć co oferują producenci.

Czasy, kiedy grzejnik był elementem wyposażenia wnętrza wstydliwie ukrywanym pod oknem, na szczęście odeszły już do lamusa. Dziś grzejnik, zwłaszcza w wersji dekoracyjnej, doskonale odnajduje się nie tylko w holu, przedpokoju czy korytarzu. Znakomicie sprawdza się czy wręcz bryluje także „na salonach”. Nie tylko dopełnia wnętrze. Równie dobrze może stanowić punkt wyjścia do aranżacji całego pomieszczenia, określając jego charakter.

Nowoczesne grzejniki

Współczesne grzejniki wykonywane są z przeróżnych materiałów – od tradycyjnej stali i aluminium, przez kamień, beton, szkło aż po materiały kompozytowe. Jako odzwierciedlenie wizjonerskich idei projektanta przybierać mogą najróżniejsze formy. Najtrudniejsze w pracy designera wydaje się odpowiednie wyważenie proporcji między sztuką a użytecznością lub – innymi słowy – między formą a funkcją przedmiotu.

Istnieje kilka podstawowych rodzajów grzejników. Wśród nich dużą popularnością cieszą się grzejniki ścienne i kanałowe. Pierwsze z nich to nieograniczona wprost pod względem designu, kształtów, kolorów czy materiałów paleta możliwości, która pozwala dopasować grzejnik do potrzeb mieszkańców. Aby nieco ułatwić poruszanie się w niezwykle bogatej ofercie producentów podzielmy je na dwie kategorie: płytowe i dekoracyjne. Grzejniki płytowe to najpopularniejsze i najbardziej przystępne cenowo rozwiązanie. Ale i tu nie brakuje nowinek, które sprawiają, że tradycyjne rozwiązania znajdują zastosowanie w nowoczesnych wnętrzach.

Powszechnie spotykamy modele stalowe wykonane z głęboko tłocznej blachy, standardowo w białym wykończeniu, oferowane z bocznym lub dolnym podłączeniem do instalacji. Wśród nowości natomiast warto wyróżnić te z gładkim wykończeniem płyty czołowej, przeciętej lekkimi poziomymi przetłoczeniami czy modele z gładką płytą czołową, nakładaną na bazową, co sprawia, że grzejnik zyskuje estetyczne wykończenie i minimalistyczny wygląd.

Grzejniki płytowe sprawdzą się niemal w każdym pomieszczeniu: pokoju dziennym, kuchni, pokoju dziecięcym, sypialni czy gabinecie. Grzejniki płytowe poza standardowym kształtem pozwalającym na montaż pod oknem dostępne są także w wersji pionowej – o niewielkiej szerokości (już od 30 cm) i znacznej wysokości (od 150 do nawet 230 cm), co umożliwia montaż w nietypowych miejscach, a przy tym pozwala zaoszczędzić przestrzeń w małych pomieszczeniach.

Grzejniki dekoracyjne to najbogatsza i najbardziej różnorodna kategoria w omawianej grupie produktowej. Możemy wybrać modele z pełnym panelem przednim lub grzejniki zbudowane z kolektorów zbiorczych i profili. Te ostatnie mogą składać się z płaskich lub okrągłych profili, prostych lub wygiętych w łuk, ułożonych pionowo lub poziomo. Szeroki wybór i mnogość rozwiązań wśród tego typu modeli wynika z niezliczonych możliwości operowania elementami tworzącymi konstrukcję grzejnika.

Przykładowo, profile mogą mieć postać rurek o przekroju okrągłym, ustawione pionowo i mocowane w górnej i dolnej części za pomocą poziomych kolektorów. Takie model polecane są do pokojów dziennych. Jeżeli zaś to profile ustawione są poziomo i połączone w sekcje po kilka za pomocą zbiorczych, poziomych kolektorów, mamy do czynienia z popularną drabinką łazienkową.
Producenci zaskakują pomysłami na oryginalne i niezwykle dekoracyjne ułożenie profili, co daje efekt na przykład w postaci np. grzejników asymetrycznych, z jednym kolektorem po lewej lub prawej stronie profili, czy grzejników w formie prostokątnej ramy ze skośnie rozmieszczonymi profilami, które mogą z powodzeniem pełnić rolę nowoczesnej dekoracji.

Co ciekawe wśród modeli składających się z profili i kolektorów znajdziemy nie tylko takie do montażu na ścianie, ale także prostopadle do niej. Wówczas pełnią one dodatkowo rolę ścianki działowej we wnętrzu. Dekoracyjny charakter tego typu modeli podkreślają wykończenia: metaliczne (chrom, mosiądz) lub w dowolnym kolorze palety RAL.

Na miano nowoczesnej dekoracji z całą pewnością zasługują grzejniki z pełnym ekranem. Zarówno ze względu na zaskakujący design, za którym niejednokrotnie stoją uznani designerzy, jak i materiał, z którego są wykonywane. A może to być – poza stalą i aluminium malowanymi proszkowo – także drewno egzotyczne, kamień naturalny czy kompozyt. Grzejniki dekoracyjne z pełnym ekranem zaskakują również najbardziej wyszukanymi kształtami.

Grzejniki kanałowe to modele polecane do pomieszczeń z dużą ilością przeszkleń. Nowoczesnych apartamentów z wysokimi oknami czy wnętrz z oknami tarasowymi, a także do mieszkań w budynkach zabytkowych. Zapewniają wydajne i energooszczędne ogrzewanie, a przy tym są dyskretne. Poza kratką wykonaną z drewna, aluminium lub stali nierdzewnej, dopasowaną do okładziny podłogowej grzejnik pozostaje niemal praktycznie niezauważalny, dlatego nie ingeruje w estetykę pomieszczenia i architekturę wnętrza. Jak działają grzejniki kanałowe?

Umieszczone przy przeszkleniach tworzą kurtynę powietrzną separującą ciepłe i zimne powietrze. Nie dopuszczają przy tym do „wlewania się” chłodu przy podłodze i minimalizują straty ciepła. Ponieważ montuje się je w podłodze, do zainstalowania grzejników kanałowych konieczne jest wykonanie w posadzce otworów o odpowiednich wymiarach. Ich głębokość uzależniona jest od wysokości grzejnika, która standardowo wynosi od 90 do 140 mm, ale różni się zależności od wybranego rozwiązania i marki i może wynieść 25, 35 a nawet 54 cm. Ale należy uwzględnić przy tym również grubość planowanej okładziny podłogowej.

Czytaj także: Smart home – czyli zdalna ochrona domu

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Zobacz także