×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Fundamenty - etapy wykonania

Fundamenty - etapy wykonania

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 21 lip 2015 10:58
Zaktualizowano: 22 lip 2015 08:36

Rodzaj i jakość wykonanego fundamentu decyduje o trwałości i wytrzymałości całej konstrukcji domu. Jego uszkodzenie może być bardzo trudne do wykrycie i często niemożliwe do naprawienia. Dlatego bardzo ważne jest ich właściwe zaprojektowanie i wykonanie zgodnie z wymogami sztuki budowlanej.

Rodzaj i jakość wykonanego fundamentu decyduje o trwałości i wytrzymałości całej konstrukcji domu. Jego uszkodzenie może być bardzo trudne do wykrycia i często niemożliwe do naprawienia. Dlatego bardzo ważne jest jego właściwe zaprojektowanie i wykonanie zgodnie z wymogami sztuki budowlanej.

Fundamentem budynku jest ta część, która przekazuje obciążenia działające na budynek oraz całą masę budynku na grunt.

Rodzaje fundamentów

Wyróżnia się fundamenty bezpośrednie, czyli bezpośrednio przekazujące obciążenie na grunt oraz fundamenty przekazujące obciążenie na warstwy nośne gruntu. Fundamentami bezpośrednimi są zatem ławy fundamentowe, stopy fundamentowe, płyty fundamentowe, ruszt fundamentowy. Do tych drugich zalicza się pale fundamentowe.

W budownictwie jednorodzinnym stosuje się przeważnie posadowienie bezpośrednie. Najczęściej wykonywanymi fundamentami w Polsce są ławy fundamentowe (w Niemczech, np. płyty fundamentowe). Obecnie wykonywane fundamenty wykonywane są jako elementy żelbetowe. Stosuje się do tego beton klasy C16/20 i wyższych.

Zobacz także: Beton komórkowy. Dlaczego warto z niego murować?

Do mocno zazbrojonych i skomplikowanych fundamentów stosuje się beton samozagęszczalny, którego nie trzeba wibrować. Niekiedy stosuje się też beton wodoszczelny lub wodoodporny. W budownictwie ogólnym do wykonywania budynków jednorodzinnych najczęściej jest to zwykły beton zbrojony.

Etapy wykonania fundamentu

Głównymi etapami wykonania fundamentu są:
• wykonanie wykopu pod fundament;
• wykonanie szalunku (jeśli grunt jest zwięzły, to nie jest konieczne dodatkowe wykonywanie szalunku,  wtedy szalunek tworzy wykop);
• jeśli posadowienie stanowi płyta, to należy wykonać izolację termiczną płyty;
• wykonanie wylewki z chudego betonu pod fundament jeśli grunt nie jest zagęszczony;
• zazbrojenie fundamentu;
• sprawdzenie i odbiór zbrojenia przez kierownika budowy;
• zalanie fundamentów betonem;
• pielęgnacja zalanych fundamentów.

 

Co wpływa na koszty?

Największy wpływ na koszt wykonania fundamentów mają warunki gruntowe oraz wodne występujące w gruncie. Jeśli grunt nie jest gruntem nośnym, to należy wykonywać posadowienie w niższych warstwach nośnych na palach. Niesprzyjające warunki gruntowe lub wodne bardzo utrudniają wykonawstwo, co wpływa na ich całkowity koszt.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także