REKLAMA
Najlepsze Domy
Fundamentalna podstawa domu

Fundamentalna podstawa domu

Fundament jest jednym z najważniejszych elementów każdego budynku. Choć jest niewidoczny to właśnie on decyduje o trwałości i wytrzymałości całej konstrukcji domu. Aby mógł on prawidłowo przenosić obciążenia musi być nie tylko właściwie zaprojektowany, ale też i wykonany z odpowiedniego materiału.

Fundament to najniżej położna część konstrukcji domu, która bezpośrednio styka się z podłożem gruntowym. Tradycyjnym zadaniem takiego fundamentu jest przejęcie wszystkich obciążeń konstrukcji całego domu (ścian, dachu itd.) i bezpieczne ich przekazanie na podłoże. Jednak nowoczesne fundamenty mogą także chronić dolną konstrukcję domu przed działaniem wilgoci, a nawet współpracować z podłogowym systemem grzewczym, wodnym i powietrznym. Wszystko zależy od typu fundamentu oraz jak został zaprojektowany i wykonany.

Gruntowne sprawdzanie

Prace związane z wykonaniem fundamentów powinny być poprzedzone badaniem gruntu. Dzięki nim można określić rodzaj i nośność gruntów, a co więcej poziom wód gruntowych. Ma to ogromny wpływ na dalsze funkcjonowanie i żywotność fundamentów.

Zbyt wysoki, sezonowy poziom wód gruntowych niebezpiecznie przyspieszy erozję elementów fundamentu. W efekcie może dojść do zalania pomieszczeń piwnicznych lub występowanie wykwitów na ścianie i podłodze.

Co gorsze, wysoki poziom wód gruntowych  wpływa też pośrednio na  możliwości przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych przez fundament domu. Może ona doprowadzić do podmycia gruntu, na którym bezpośrednio posadowiony jest fundament, a nawet do jego częściowego osiadania. W tym wypadku nie należy się kierować opinią sąsiadów, którzy podkreślają, że ich dom został posadowiony na bezpiecznym miejscu. Dlaczego?

Otóż właściwości gruntu mogą się znacznie różnić nawet na niewielkim obszarze. Może się okazać, że twój dom wymaga wykonania fundamentów w innej technologii niż dom sąsiada stojący kilkaset metrów dalej.

Fundamentalne podejście

Dom jest inwestycją na lata. Dlatego też powinieneś zadbać, aby miała ona solidne podstawy. Warto więc zadbać, aby projekt wykonania fundamentów był przygotowany przez specjalistę posiadającego odpowiednie uprawnienia.

Projekt domu, w tym fundamentów powinien uwzględniać nośność gruntów, poziom wód gruntowych i głębokość strefy przemarzania. Jeśli wcześniej nie zleciłeś badania gruntu, pamiętaj że muszą one być przeprowadzone, gdyż pozwolą one dobrać optymalną technologię oraz materiały, niezbędne do wykonania fundamentów. A jest on najczęściej wykonany z betonu zbrojonego prętami stalowymi. Warto podkreślić, że stosowany obecnie beton to zaawansowany technologicznie materiał, znacznie różniący się od tego stosowanego kiedyś.

Różnica tkwi we właściwościach. Nowoczesny beton stosowany do wylewania fundamentów, zazwyczaj jest samozagęszczający się i nie wymaga wibrowania. Skraca to czas wykonania oraz zmniejsza koszty. Co więcej, nowoczesny beton gwarantuje wykonanie szczelnych fundamentów, gdyż jego mieszanka dokładnie wypełnia trudno dostępne miejsca ław fundamentowych i wykazuje lepszą przyczepność do zbrojenia.

W przypadku, gdy posadowienie naszego domu jest narażone na oddziaływanie wód gruntowych, trzeba sięgnąć po specjalistyczne rozwiązania, czyli po beton wodoszczelny. Charakteryzuje się on podwyższoną odpornością na korozyjne działanie wód gruntowych. Właściwy wybór mieszanki betonowej sprawi, że fundament naszego domu będzie wykonany solidnie. Jednak warto pamiętać, że dobór betonu jest zależny od warunków gruntowych oraz typu fundamentu. Najlepiej, aby ostatecznie wybór betonu zostawić specjalistom.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!