×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Fundament i ogrzewanie w jednym. Jak to działa

Fundament i ogrzewanie w jednym. Jak to działa

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 22 paź 2014 15:51
Zaktualizowano: 22 paź 2014 15:57

Pomysł na płytowy fundament grzewczy powstał w celu wyeliminowania fizycznych przyczyn przenikania wilgoci z gruntu – jest ona przyczyną wielu problemów w budynku (pleśń, grzyby, uszkodzenia konstrukcji nośnej).

Pomysł na płytowy fundament grzewczy powstał w celu wyeliminowania fizycznych przyczyn przenikania wilgoci z gruntu – jest ona przyczyną wielu problemów w budynku (pleśń, grzyby, uszkodzenia konstrukcji nośnej). W tym celu połączono konstrukcję płyty fundamentowej z podłogowym systemem grzewczym.

Poprzez własność akumulowania ciepła fundament grzewczy uniemożliwia przenikanie wilgoci do betonu, a co za tym idzie stabilizuje temperaturę domu. W pomieszczeniach zapewnia prawidłowy rozkład temperatury, gwarantując komfort cieplny użytkownikom, oraz niższe koszty eksploatacji – wyjaśnia Piotr Majewski z firmy Legalett.

Rozwiązanie takie można stosować we wszystkich rodzajach budynków – w domkach jednorodzinnych (jedno- i wielokondygnacyjnych) oraz obiektach użyteczności publicznej (przedszkola, szkoły, kościoły, pawilony handlowe, obiekty sportowe, hale przemysłowe).

Jako że jest to konstrukcja o zwiększonej powierzchni przenoszenia obciążenia z budynku możliwe jest budowanie na gruntach niestabilnych, o małej nośności lub podatnych na osiadanie. Płytowy fundament grzewczy, ze względu na niskie posadowienie płyty, może być także stosowany w terenie o wysokim poziomie wody gruntowej.

Rozwiązanie takie wykorzystuje się nawet na obszarach narażonych na trzęsienia ziemi – mówi Piotr Majewski.

Wśród zalet płytowego fundamentu grzewczego wymienia się także eliminację (niemal całkowitą) strat ciepła przez podłogę. Dlatego, rozwiązanie to wykorzystuje się przy budowie domów pasywnych lub energooszczędnych.

Projekt takiego fundamentu, oparty na dokumentacji budowlanej i badaniach gruntowych, wykonuje się indywidualnie dla każdego budynku, uwzględniając powierzchnię, ilość kondygnacji i pomieszczeń – wyjaśnia Piotr Majewski.

Płytowy fundament grzewczy oprócz hydroizolacji spełnia też funkcję ogrzewania budynku.

Na etapie wykonywania fundamentu rozkładane jest orurowanie systemu połączone z centralą grzewczą. Nośnikiem ciepła jest powietrze. Dzięki temu unika się awarii związanych z przeciekami wody lub zamarzaniem instalacji wodnej – tłumaczy Piotr Majewski.

System grzewczy, powietrzne ogrzewanie podłogowe, działa jako podstawowe ogrzewanie dla całego budynku i współpracuje z dowolnym źródłem ciepła. Powietrze można podgrzewać przy pomocy pieca gazowego, olejowego, pompy ciepła, kominka, elektrociepłowni czy też elektryki.

Działanie takiego ogrzewania polega na rozprowadzeniu ciepłego powietrza w kanałach zatopionych w płycie fundamentowej. Tworzą obiegi zamknięte pod całą powierzchnią budynku. Nagrzana płyta działa na zasadzie akumulatora ciepła, który oddaje tyle energii cieplnej, ile wynika z zapotrzebowania w danej chwili – mówi Piotr Majewski.

Rozkład temperatury w pomieszczeniach jest korzystny dla użytkowników – temperatura przy podłodze wynosi 22°, na wysokości głowy 20°, a przy suficie 19°.

Obsługa takiego systemu grzewczego ogranicza się jedynie do obsługi termostatu naściennego umieszczonego w ogrzewanym pomieszczeniu.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także