×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
FDD 2019: Tak możesz chronić swoją markę! Warsztaty dla przedsiębiorców za nami!

FDD 2019: Tak możesz chronić swoją markę! Warsztaty dla przedsiębiorców za nami!

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 05 gru 2019 15:14
Zaktualizowano: 05 gru 2019 15:15

O tym jak chronić swoją markę, znak towarowy, wzór czy patent mogliśmy się dowiedzieć podczas warsztatów, które odbyły się w tracie Forum Dobrego Designu. Marek Łazewski podzielił się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

Do tego, aby chronić swoją markę, znak towarowy, wzór czy patent potrzebna jest fachowa wiedza. I taką wiedzą oraz doświadczeniem w tej dziedzinie podzieli się z uczestnikami warsztatów "Niezwykła siła ochrony designu" ekspert z kancelarii prawnej LDS Łazewski Depo i Wspólnicy.

Wszytko co stworzymy będzie się nadawało do jakieś ochrony. Pytanie tylko raczej co się opłaca chronić. Bo ochrona swojej marki czy wzoru wiąże się z pewnymi kosztami rejestracji – powiedział Marek Łazewski. Pokreślił, że do każdego twórcy może przyjść komornik, ale i także każdy twórca może wysłać do kogoś komornika.

Ekspert przedstawił praktyczne przykłady związane z ochroną znaków towarowych. Pokazał też, jakie konsekwencje ma dla przedsiębiorcy otrzymanie pisma z sądu, w którym firma lub dane osoba, oskarża nas o naruszenie praw, patentu do danego produktu.

Ochronę designu w Polsce Marek Łazewski podzielił na:
1. Ochronę prawno-autorska
2. Ochronę przed kopiowaniem (nieuczciwa konkurencja)
3. Niezarejestrowany wzór wspólnotowy
4. Wzór przemysłowy

Kiedy warto zarejestrować swój projekt? Trzeba się zastanowić jakie ma się plany biznesowe względem tego produktu? Czy komuś pokazaliśmy ten projekt? Czy znamy coś podobnego do tego projektu? Na jaką formę ochrony się zdecydujemy? Jakie działania podejmiemy, jeśli konkurent wprowadzi identyczny / podobny projekt? – mówił Marek Łazewski.

Marek Łazewski to europejski rzecznik patentowy, wspólnik zarządzający w kancelarii LDS Łazewski Depo i Wspólnicy sp.k. Łączy wykształcenie w zakresie ekonomii (biznesu) z wykształceniem prawniczym. Jest magistrem prawa (Uniwersytet Warszawski) oraz ekonomii (Szkoła Główna Handlowa). Studiował także na Uniwersytecie Jagiellońskim (prawo własności przemysłowej) oraz na najlepszych światowych szkołach biznesu (INSEAD we Francji i IESE w Hiszpanii).

Jako rzecznik patentowy zajmuje się głównie sprawami spornymi dotyczącymi patentów, znaków towarowych oraz wzorów; prowadzi szereg skomplikowanych procesów związanych z ochroną patentową farmaceutyków, włącznie z problematyką ochrony zgodnie z doktryną ekwiwalentów. Jest bardzo aktywny w branżowych organizacjach międzynarodowych zajmujących się tworzeniem, harmonizacją i praktyką prawa własności przemysłowej. Występował wielokrotnie jako prelegent oraz brał aktywny udział w pracy tych organizacji. Od września 2018 pełni funkcję Sekretarza Generalnego w zarządzie The International Association for the Protection of Intellectual Property (AIPPI). Jest to wiodąca międzynarodowa organizacja zajmująca się harmonizacją i polityką w zakresie w szczególności prawa patentowego na całym świecie. Marek jest pierwszym Polakiem, który pełni najwyższą funkcję w tym wiodącym światowym stowarzyszeniu. Daje mu to niepowtarzalny wgląd w tworzenie polityki patentowej oraz w problemy harmonizacji prawa własności przemysłowej na najwyższych szczeblach. Marek Łazewski jest od lat rekomendowany przez wiodące międzynarodowe rankingi branżowe takie jak: Chambers & Partners, WTR 1000 – The World’s Leading Trademark Professionals, IAM Patent 1000 – The World’s Leading Patent Professionals.

Warsztaty "Niezwykła siła ochrony designu", prowadzone przez Marka Łazewskiego i Iwonę Waglowską odbyły się 5 grudnia 209 r. w trakcie Forum Dobrego Designu 2019 (Centrum Praskie Koneser).

Autor: Ewa Kozioł

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także