×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
ETICS - zalety ciepłego budynku

ETICS - zalety ciepłego budynku

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 26 kwi 2016 08:05

Spośród wielu metod ocieplania ścian zewnętrznych budynków, w Polsce największą popularność zyskał system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System), czyli złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku, zwany wcześniej bezspoinowym systemem ociepleń (BSO), a jeszcze wcześniej metodą lekką-mokrą.

Spośród wielu metod ocieplania ścian zewnętrznych budynków, w Polsce największą popularność zyskał system ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System), czyli złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku, zwany wcześniej bezspoinowym systemem ociepleń (BSO), a jeszcze wcześniej metodą lekką-mokrą. Polega on na mocowaniu specjalną zaprawą płyt termoizolacyjnych, szpachlowaniu ich powierzchni zaprawą zbrojoną siatką z włókna szklanego i pokryciu całości cienkowarstwowym tynkiem.

System ETICS określany jest jako bezspoinowy. Oznacza to, że na jego powierzchni tworzona jest ciągła warstwa ochronna, stanowiąca podłoże dla cienkowarstwowej wyprawy tynkarskiej. Ten sposób wykończenia pozwala na skuteczne zabezpieczenie warstwy izolacji termicznej przed procesami korozyjnymi, powodowanymi przez wnikanie wody i światła słonecznego (zwłaszcza ultrafioletu).

Do głównych zalet systemu ETICS należą łatwość wykonania i stosunkowo niski koszt pozwalający na powszechne stosowanie, możliwość znacznego poprawienia termoizolacyjności ścian budynku i związanego z tym zapotrzebowania na energię oraz znaczne ograniczenie lub wyeliminowanie mostków termicznych (pod warunkiem poprawnego zaprojektowania i wykonania systemu).

Dzięki ETICS następuje poprawa mikroklimatu pomieszczeń, a powstała elewacja jest trwała i estetyczna (także z detalami architektonicznymi, takimi jak gzymsy, pilastry itp.). Metodą tą możemy prowadzić renowację zniszczonych elewacji. Ochrania ona także konstrukcję przed szkodliwymi i agresywnymi czynnikami zewnętrznymi, przez co wydłuża jej żywotność.

Decydując się na izolację ścian systemem ETICS warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Ważnym ograniczeniem wpływającym na jakość prac z metodą ETICS są warunki atmosferyczne, które bardzo często nie są zgodne z zaleceniami producenta chemii budowlanej. Problemem, dość często spotykanym przy montażu systemu są, niewystarczająco wyedukowani wykonawcy, którzy mylą systemy i upraszczają rozwiązania psując rynek ETICS.

Warto pamiętać, że łączenie mechaniczne, jeśli jest konieczne, musi odbyć się odpowiednio dobranymi łącznikami z trzpieniem stalowym, ale dodatkowo, w słabych podłożach, często wkręcanymi. Do tynkowania układu opartego na wełnie mineralnej zawsze należy użyć materiału wysoko paroprzepuszczalnego – tynków mineralnych czy silikatowych. Niestety często paroprzepuszczalność tynków jest niewystarczająca. Ze względu na możliwość wystąpienia plam na skutek powstawania mostków punktowych, po łącznikach należy użyć zaślepek na te łączniki wykonanych z dokładnie tego samego materiału, co ten użyty do izolacji. Częstym błędem jest łączenie różnych materiałów, co po kilku latach eksploatacji elewacji może przyczynić się do powstania plam.

Dobór systemu zależy od kilku czynników. Najważniejsze to bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo użytkowania, ochrona akustyczna, ochrona termiczna i oszczędność energii oraz zagadnienia zdrowotne. Błędem jest zaprojektowanie izolacji, która ogranicza się tylko do określenia grubości warstwy termoizolacji, tak aby spełnione były wymagania ochrony cieplnej.

O zaletach ETICS mówi Wojciech Szczepański ze Stowarzyszenia Systemów Ociepleń

Ocieplenia ścian zewnętrznych budynków to sprawdzona technologia stosowana od ponad pół wieku, zarówno w przypadku nowych inwestycji, jak i obiektów istniejących, wymagających docieplenia. W Polsce metoda ta stała się popularna w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, a obecnie nasz kraj jest – obok Niemiec i Turcji – europejskim liderem w branży ociepleń.

Systemy ociepleń, zwane dziś z angielska ETICS, są wprost stworzone dla polskiego klimatu, charakteryzującego się dużą zmienności pogody, zależnie od pory roku. Przypomnijmy, że budynki przeznaczone do stałego pobytu ludzi powinny zapewniać odpowiednie odizolowanie pomieszczeń od wpływów klimatycznych, z temperaturą powietrza w granicach 18±2°C i wilgotnością powietrza rzędu 50-60 procent. W prawidłowo ocieplonym budynku uzyskanie takiego komfortu termicznego jest bardzo łatwe, nawet zimą, i to bez względu na dużą różnicę temperatur w pomieszczeniach i na zewnątrz.

Ściana ocieplona z zastosowaniem ETICS – ponieważ jest cała zaizolowana od zewnątrz – zimą akumuluje energię grzewczą dostarczaną do wnętrza i jest w stanie ją oddawać w okresie, kiedy energia grzewcza nie jest dostarczana, płynnie regulując w ten sposób pracę systemów grzewczych i zapewniając komfort cieplno-wilgotnościowy użytkowania pomieszczeń. Latem izolacja zewnętrza zapobiega nagrzewaniu się ścian od słońca, co istotnie ogranicza przegrzewanie się pomieszczeń, szczególnie w okresie upałów. Poza tym dzięki termoizolacji także konstrukcja budynku nie jest narażona na wahania temperatury, co jest korzystne dla jej trwałości i bezpieczeństwa.

Wspomnieć też warto, że jedną z zalet systemowego ocieplenia, jest zapewnienie estetycznej elewacji o dowolnym wyglądzie i formie, wykonanej w ramach prac ociepleniowych, podczas gdy w innych technologiach wykończenie elewacji jest oddzielnym etapem robót.

Mówiąc o ekokorzyściach, ocieplone budynki potrzebują mniej (nawet o połowę) energii grzewczej, co wprost przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W Polsce energia służąca do ogrzewania budynków pochodzi w przeważającej części ze spalania surowców energetycznych, a przecież zasoby kopalin są ograniczone. Poza tym mniej zużytej energii redukuje szkodliwą dla atmosfery emisję gazów cieplarnianych, przyczyniających się do niebezpiecznego wzrostu temperatury na Ziemi.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także