×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Energooszczędne oświetlenie. Dlaczego warto je zastosować

Energooszczędne oświetlenie. Dlaczego warto je zastosować

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 08 cze 2015 11:23
Zaktualizowano: 08 cze 2015 12:59

Wymiana tradycyjnych żarówek wolframowych na energooszczędne źródła światła pozwoli na znaczne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Dalsze oszczędności zapewni zmiana w aranżacji pomieszczeń i systemy sterujące oświetleniem.

Wymiana tradycyjnych żarówek wolframowych na energooszczędne źródła światła pozwoli na znaczne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Dalsze oszczędności zapewnią zmiana w aranżacji pomieszczeń i systemy sterujące oświetleniem.

Redukując zużycie energii elektrycznej, nie tylko oszczędzamy pieniądze, lecz również wpływamy na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery – w Polsce prąd wciąż w większości jest produkowany w elektrowniach węglowych. Tradycyjne żarówki są jednymi z najbardziej energochłonnych źródeł światła, gdyż ich sprawność wynosi zaledwie 5% – tyle pobieranej energii jest przetwarzane w światło widzialne. Pozostałe 95% jest zamieniane w energię cieplną.

Do nowoczesnych źródeł światła zaliczymy świetlówki kompaktowe, żarówki halogenowe i diody LED. Mają one sprawność na poziomie do 25% i potrzebują znacznie mniej energii do działania. Są również kilkukrotnie trwalsze od żarówek.

Zobacz także: Dom ze styropianu - czy to możliwe?

Za ich wadę można jednak uznać barwę światła. Emitują dość chłodny blask, zwłaszcza w porównaniu z ciepłym światłem żarówek tradycyjnych. Rynek oświetleniowy przechodzi jednak w ostatnich latach prawdziwą rewolucję. Najpierw pojawiły się żarówki energooszczędne, obecnie producenci coraz częściej prezentują energooszczędne źródła światła o temperaturach barwowych zbliżonych do blasku słonecznego.

Żarówki energooszczędne 

Energooszczędna świetlówka kompaktowa, popularnie nazywana żarówką energooszczędną, to obecnie najpopularniejsze energooszczędne źródło światła. Koszt zakupu świetlówki kompaktowej jest stosunkowo niski, co powoduje, że jest ona stosowana w większości pomieszczeń. Modele, których jasność świecenia odpowiada tradycyjnej 100-watowej żarówce, zużywają 20–30 watów energii elektrycznej. Jest to spora różnica pozwalająca na znaczne zredukowanie rachunku za energię elektryczną.

Philips Lighting (1).jpg
Philips Lighting (1).jpg

Fot. Philips Lighting

Zaletą świetlówek kompaktowych jest też ich duża trwałość. Funkcjonują od 6.000 do 15.000 godzin, czyli 6–15 razy dłużej niż standardowe źródła światła. Niestety technologia ta ma też swoje wady. Największa z nich to duży pobór prądu podczas włączania. W tym czasie żarówka pobiera energię odpowiadającą 5 minutom jej normalnego świecenia. Dlatego lepiej nie gasić jej, jeśli opuszczamy pokój tylko na chwilę. Ponadto przy częstym włączaniu i wyłączaniu skraca się znacznie ich żywotność, a wraz z upływem czasu zmianie ulega także barwa emitowanego światła.

Do pomieszczeń, w których światło jest włączane często (garderoba, toaleta, spiżarnia, itp.) przeznaczony jest specjalny rodzaj świetlówek z podgrzewaczami elektrod. Dzięki dodatkowemu układowi trwałość tych świetlówek wydłużono nawet do 15 tysięcy godzin (przeciętna trwałość zwykłej żarówki wynosi tysiąc godzin). Ze względu na konstrukcję są to jednak najdroższe świetlówki na rynku.

Halogeny

Żarówki halogenowe – występują w wersjach zasilanych normalnym napięciem sieciowym 220 V i niskonapięciowych, zasilanych prądem 6-, 12- lub 24-woltowym. Wadą wersji niskonapięciowych jest konieczność montażu transformatora dostosowującego zasilanie z sieci, zaletą dłuższa praca od halogenów wysokonapięciowych. Żarówki halogenowe zużywają podobna ilość energii jak zwykłe żarówki, jednak dają od nich więcej światła (przy tej samej mocy) i świecą około trzech razy dłużej.

Oświetlenie ledowe

Diody elektroluminescencyjne (LED) – to najnowszy wynalazek na rynku oświetleniowym, choć technologia nie jest „młoda”, bo jej początki sięgają lat 30. XX wieku. Rozwój technologii pozwolił obecnie na wyprodukowanie źródeł światła opartych na diodach o dużej mocy, mogących zastąpić tradycyjne żarówki, zarówno 12, jak i 230 V.

Porównanie zużycia energii żarówki wolframowej i energooszczędnych źródeł światła.

energy-consumption.jpg
energy-consumption.jpg

 

Fot. Osram

Produkowane są już nawet zamienniki LED dla popularnych opraw oświetleniowych. Niektórzy eksperci szacują, że w ciągu kilku lat żarówki diodowe wyprą tradycyjne i halogenowe źródła światła, a nawet świetlówki kompaktowe. W porównaniu ze zwykłymi żarówkami świecą bowiem kilkanaście razy dłużej i pozwalają zaoszczędzić 80% energii – żarówki diodowe o mocy 7 W są odpowiednikiem klasycznych żarówek o mocy 40 W.

 

O znaczącej roli oświetlenia LED i związanej z tym energooszczędności mówi dr inż. Andrzej Wiśniewski, ekspert techniczny firmy Osram

004985_300.jpg
004985_300.jpg

W gospodarstwach domowych najważniejszą zaletą lamp LED jest znacząco mniejsze zużycie energii (nawet do 90%) niż w tradycyjnych źródłach światła. Ponadto LED są bardzo trwałe, mogą świecić nawet przez 25 tys. godzin, czyli do 25 lat (przy założeniu ok. 2,5-3 godzin pracy dziennie). Są także znacznie bardziej odporne na częste włączania/wyłączania i wahania napięcia. Ze względu na różnorodność kształtów, a także typowe trzonki, można je stosować jako zamienniki klasycznych żarówek (np. popularnej „60”). Są także zamienniki LED żarówek reflektorowych i halogenowych. Wśród zalet lamp LED należy wymienić także ciepłobiałą, jednolitą barwę światła, odporność na wstrząsy, brak promieniowania UV i IR oraz rtęci czy niewielkie wydzielanie ciepła. Na rynku dostępny jest także szereg gotowych rozwiązań LED do oświetlenia ogólnego, dekoracyjnego czy punktowego.
Na rynku pojawiają się produkty tanie i niskiej jakości, często niebezpieczne dla zdrowia. Decydując się na zakup oświetlenia LED należy mieć na uwadze, że są to urządzenia skomplikowane. Aby funkcjonowały prawidłowo, powinny składać się z diod wysokiej jakości i odpowiedniego systemu zasilania. Nierzetelni producenci, szukając oszczędności, często używają komponentów słabej jakości, a czasem rezygnują z niektórych elementów, co może być niebezpieczne.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także