×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Energia z wiatru. Przydomowe elektrownie wiatrowe

Energia z wiatru. Przydomowe elektrownie wiatrowe

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 28 sty 2015 15:27
Zaktualizowano: 28 sty 2015 15:46

Przydomowe elektrownie wiatrowe cieszą się coraz większą popularnością. Przede wszystkim dlatego, że do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystują odnawialne źródła energii – w tym przypadku wiatr. Dzięki temu koszt pozyskiwania prądu jest praktycznie zerowy. Pozostaje jednak kwestia montażu instalacji, która nie należy do najtańszych.

Przydomowe elektrownie wiatrowe cieszą się coraz większą popularnością. Przede wszystkim dlatego, że do wytwarzania energii elektrycznej wykorzystują odnawialne źródła energii – w tym przypadku wiatr. Dzięki temu koszt pozyskiwania prądu jest praktycznie zerowy.

Pozostaje jednak kwestia montażu instalacji, która nie należy do najtańszych. Dlatego decyzję o instalacji przydomowej elektrowni wiatrowej powinna poprzedzić fachowa analiza, uwzględniająca m.in. wybór lokalizacji, rodzaj elektrowni, kwestie prawne (pozwolenie na budowę, koncesję), analizę kosztów (inwestycji i możliwość dofinansowania), ryzyko oraz eksploatację (przewidzianą średnią roczną produkcję energii i przewidywany czas działania turbiny).

Każdy z wymienionych czynników może być bardzo różny dlatego każdą taką inwestycję należy traktować indywidualnie. Warto również wziąć pod uwagę ceny energii elektrycznej pozyskiwanej z różnych źródeł.

Czytaj także: Najpopularniejsze pompy ciepła

W raporcie przygotowanym przez Ernst & Young dla Polski w 2012 roku oszacowano, że całkowite koszty energii wiatrowej wynoszą 466 zł/MWh, podczas gdy energii z węgla 282 zł/MWh, z gazu 314 zł/MWh, a z energii jądrowej 313 zł/MWh (źródło: PSEW – Raport Wpływ energetyki wiatrowej na wzrost gospodarczy w Polsce).

Rozwój technologiczny (budowanie coraz bardziej wydajnych turbin) umożliwia obniżenie kosztów inwestycyjnych – koszty wyprodukowania każdej kilowatogodziny (w ogólnym rozrachunku) stopniowo spadają.

Jak wszystkie instalacje wykorzystujące OZE, także przydomowe elektrownie wiatrowe najlepiej sprawdzają się w budynkach energooszczędnych, które nie wymagają dużej ilości energii.

Na wzrost zainteresowania przydomowymi elektrowniami wiatrowymi, jak i pozostałymi instalacjami wykorzystującymi OZE, wpływ będzie miało dostosowanie polskiego prawa do wymogów Unii Europejskiej, które nakazują zwiększanie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Trochę historii
Człowiek po raz pierwszy wykorzystywał energię wiatru jako napęd łodzi żaglowych, znanych już w Starożytnym Egipcie około 3200 lat p.n.e. W XVIII w. p.n.e. pojawiły się pierwsze wiatraki, które początkowo służyły do pompowania wody i melioracji pól.

Minęło wiele czasu, zanim wiatraki można było wykorzystać do wytwarzania energii elektrycznej – umożliwił to generator elektryczny. Pierwszą turbinę wiatrową skonstruował w 1887 roku i opatentował w 1891 roku szkocki wynalazca James Blyth. Używał jej do zasilania oświetlenia w swoim domu.

W czasie kryzysu naftowego, w latach siedemdziesiątych XX wieku usiłowano podjąć próby wykorzystania turbin wiatrowych na masową skalę. Jednak aż do końca XX wieku nie stały się one znaczącym źródłem energii – generowały mniej niż 0,1% całkowitej zużywanej przez ludzkość energii elektrycznej (źródło: BP Statistical World Energy Review 2014).

Znaczny wzrost zainteresowania elektrowniami wiatrowymi na świecie nastąpił na przełomie XX i XXI wieku. Doskonale pokazuje to raport „BP Statistical World Energy Review 2014”, w którym czytamy, że moc elektrowni wiatrowych wybudowanych do 2000 roku wynosiła 18 GW, a do 2013 wzrosła do 319 GW. W 2013 roku elektrownie wiatrowe dostarczyły ludzkości 628 TWh, czyli 2,7% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Ponadto w raporcie przedstawiono dane, z których wynika, że w 2013 roku krajami produkującymi najwięcej energii z elektrowni wiatrowych były USA (169 TWh), Chiny (132 TWh), Hiszpania (56 TWh) i Niemcy (54 TWh). Krajami w których energetyka wiatrowa dostarczała największy procent energii elektrycznej były Dania (32,5%), Portugalia (22,3%), Hiszpania (19,5%), Irlandia (18%) i Litwa (12,6%). W Polsce w 2013 roku energia wiatru dostarczyła 6 TWh, czyli 3,6% zapotrzebowania na energię elektryczną.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także