×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ekologiczne źródło ciepła. Gazowy kocioł kondensacyjny

Ekologiczne źródło ciepła. Gazowy kocioł kondensacyjny

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 14 lis 2014 15:16

Gazowe kotły kondensacyjne należą do niskotemperaturowych źródeł ciepła, przez co są bardzo efektywne, ekonomiczne i ekologiczne.

Gazowe kotły kondensacyjne należą do niskotemperaturowych źródeł ciepła, przez co są bardzo efektywne, ekonomiczne i ekologiczne. Ich głównymi zaletami są niskie koszty eksploatacji i mniejsza, niż w tradycyjnych urządzeniach, emisja CO2. W dobie zmieniających się przepisów, dotyczących wpływu instalacji grzewczych na środowisko, kotły kondensacyjne są dobrą alternatywą dla urządzeń starego typu, które już za parę lat mają zniknąć z rynku.

Kotły kondensacyjne są efektywniejsze od tradycyjnych kotłów gazowych. Tym co je odróżnia jest wykorzystanie, w kotłach kondensacyjnych, ciepła (około 130 – 150ºC) pochodzącego ze spalin, wytwarzanych w procesie spalania.

W konwencjonalnych urządzeniach ciepło to jest oddawane na zewnątrz, przez komin, i pozostaje niewykorzystane. W kotłach kondensacyjnych, w trakcie procesu kondensacji, który polega na skropleniu pary wodnej ze spalin, odzyskana energia trafia do instalacji c.o., zwiększając wydajność urządzenia grzewczego. Dzięki temu rosną oszczędności przy opłatach za gaz.

Wśród zalet kondensacyjnych kotłów gazowych wymienia się także ich niewielkie rozmiary, brak nieczystości i nieprzyjemnego zapachu – w porównaniu z kotłami na paliwo stałe lub olej. W związku z tym nie ma potrzeby wydzielania osobnego pomieszczenia, ani na sam kocioł, ani na paliwo.

Czytaj także: Ciepło ze słońca. Kolektory słoneczne

Pełna automatyka pracy kondensacyjnych kotłów gazowych powoduje, że użytkownicy nie muszą się troszczyć o dostawy paliwa i jego zapasy. W znacznym stopniu zwiększa to komfort, zwłaszcza w niewielkich budynkach, w których trudno byłoby wygospodarować dodatkową powierzchnię.
Kotły kondensacyjne są również mniej awaryjne niż urządzenia na paliwo stałe i wymagają mniejszej ilości przeglądów.

Jednofunkcyjne czy dwufunkcyjne. Co wybrać?

Decydując się na zakup gazowego kotła kondensacyjnego należy dostosować urządzenie do potrzeb, czyli zużycia ciepłej wody.

W przypadku dużych budynków, z kilkoma łazienkami i rozległą instalacją ciepłej wody zaleca się instalację jednofunkcyjnego kotła, współpracującego z odpowiedniej wielkości zasobnikami. Pozwala to zgromadzić odpowiednią ilość ciepłej wody, a później dostarczyć ją jednocześnie do większej liczby punktów czerpalnych.

W przypadku urządzeń jednofunkcyjnych z zasobnikiem możliwa jest cyrkulacja c.w.u., dzięki której uzyskujemy ciepłą wodę zaraz po odkręceniu kranu w każdym punkcie poboru.

W przypadku mniejszego zapotrzebowania na ciepłą wodę najlepszym rozwiązaniem będą kondensacyjne kotły dwufunkcyjne. Służą one do zasilania centralnego ogrzewania i przepływowego podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

W kotłach dwufunkcyjnych woda jest podgrzewana w sposób przepływowy, wyłącznie w momencie poboru. Zapobiega to stratom wynikającym z magazynowania ciepłej wody.

Kotły dwufunkcyjne są polecane przede wszystkim do mieszkań lub domów z jedną łazienką, w których między urządzeniem grzewczym i najdalej wysuniętym punktem poboru ciepłej wody jest niewielka odległość – nie większa niż 6 m.

Intuicyjne sterowanie

Nowoczesne kondensacyjne kotły na gaz ziemny wyposażone są w odpowiednie regulatory, sterowniki i termostaty, które zapewniają zwiększenie oszczędności i komfort użytkowania. Ich zadaniem jest reagowanie na zmieniającą się temperaturę w pomieszczeniu i dostosowanie do warunków ilości wody wychodzącej z kotła.

Urządzenia te wyposażone są najczęściej w dotykowy panel umożliwiający prostą, intuicyjną i szybką obsługę i zmianę niezbędnych parametrów.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także