Najlepsze Domy
Efektywny system grzewczy w energooszczędnym domu

Efektywny system grzewczy w energooszczędnym domu

Projektowanie systemu grzewczego powinniśmy zacząć od sprawdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Choć gmina nie może zakazać stosowania określonego rodzaju paliw do ogrzewania, w dokumencie znajdziemy wytyczne dotyczące budowy, które mogą wpłynąć na wybór systemu grzewczego, np. możliwość przyłączenia domu do sieci gazowej czy kwestie związane z kształtem budynku.

Moc odnawialnych źródeł energii jest jednak znacznie większa – dzięki nim możemy zredukować rachunki za ogrzewanie niemal do zera. Jak to możliwe? Odpowiedzią jest projekt domu z zerowym bilansem energii elektrycznej w skali roku.

Dom bez rachunków za ogrzewanie?

Tego typu dom charakteryzuje się zerowym w skali roku zużyciem energii końcowej (czyli tej, której zużycie jest wskazywane przez licznik). Do sieci energetycznej musi zostać zwrócona taka ilość energii, jaka została zużyta w budynku – wówczas bilans wyniesie zero.

Aby budynek mógł być uznany za dom o zerowym rocznym bilansie energii, należy spełnić kilka warunków. Musi posiadać izolację cieplną spełniającą Warunki Techniczne WT 2017 (warto jednak rozważyć podniesienie standardu do WT 2021, które będą obowiązywać od 2021 r.). Warunki techniczne to przepisy budowlane określane przez rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury.

Budynek powinien być też wyposażony w pompę ciepła oraz własne źródło energii, którym zazwyczaj jest instalacja fotowoltaiczna. Dzięki całkowitemu oparciu o energię elektryczną budynek będzie mógł traktować sieć energoelektryczną jako magazyn energii. Będą tam gromadzone nadwyżki energii oddawane stosownie do potrzeb budynku. Zgodnie z prawem obowiązującym od 2016 roku, po roku funkcjonowania instalacji, właściciel budynku może odebrać 80% energii, która została wprowadzona do sieci i nie musi za nią płacić operatorowi. Za korzystanie z sieci jako magazynu operator pobiera „prowizję” – za każdą oddaną 1 KWh będzie to 0,2 KWh, co należy uwzględnić w projekcie instalacji i nieco zwiększyć jej moc.

Jak działa dom o zerowym rocznym bilansie?

Firma Vaillant oferuje rozwiązania, które warto zastosować, chcąc stworzyć dom o zerowym rocznym bilansie energii. Za zasilanie systemu ogrzewania i chłodzenia oraz podgrzewanie wody użytkowej może odpowiadać pompa ciepła. Wentylacja budynku może być przeprowadzana przez centralę nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Energię elektryczną potrzebną do działania tych urządzeń można pozyskać z instalacji fotowoltaicznej lub odebrać z sieci, gdzie zostały zgromadzone wyprodukowane wcześniej nadwyżki. Z tego typu rozwiązaniami najefektywniej będzie współpracowało ogrzewanie podłogowe.

Czteroosobowa rodzina zużywa przeciętnie 2100 kWh rocznie (według kalkulatora online firmy Tauron). Z kolei do pracy tego typu systemu potrzebnych jest według ok. 2 805 kWh. Uwzględniając „prowizję” operatora sieci, warto zbudować instalację fotowoltaiczną o większej mocy, pokrywającej 120% potrzeb energetycznych – wówczas zostanie uzyskany zerowy bilans energetyczny. Jedyne opłaty związane z energią, jakie ponosi właściciel, to opłaty stałe związane z korzystaniem z sieci (ok. 200 zł/rok).

Dlaczego warto zainwestować w budowę domu o zerowym rocznym bilansie energii? Poza niskimi kosztami eksploatacji budynek cechuje się zerową emisyjnością i brakiem komina, a więc jest przyjazny dla środowiska. Przede wszystkim jednak właściciele zyskują niezależność od cen energii i komfort zapewniony przez efektywne i przyszłościowe technologie.

Czytaj także: Zalety kotłów kondensacyjnych. 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!