Najlepsze Domy
Efektywny system grzewczy w energooszczędnym domu

Efektywny system grzewczy w energooszczędnym domu

Projektowanie systemu grzewczego powinniśmy zacząć od sprawdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Choć gmina nie może zakazać stosowania określonego rodzaju paliw do ogrzewania, w dokumencie znajdziemy wytyczne dotyczące budowy, które mogą wpłynąć na wybór systemu grzewczego, np. możliwość przyłączenia domu do sieci gazowej czy kwestie związane z kształtem budynku.

Wybór systemu grzewczego to jedna z najważniejszych decyzji związanych z budową domu. Powinna ona zapaść już na etapie projektu budynku, by od razu wdrożyć najbardziej optymalne rozwiązania, które obniżą koszty ogrzewania. Stanowią one największą część wydatków związanych z eksploatacją domu. Z pomocą przychodzą jednak nowoczesne technologie, które pozwalają ograniczyć je niemal do zera. Eksperci marki Vaillant radzą, o czym warto pamiętać podczas projektowania domu, by móc cieszyć się tanim i efektywnym ogrzewaniem.

Formalności i obliczenia

Kolejnym krokiem, po sprawdzeniu miejscowego planu,  jest obliczenie mocy, jaką będzie musiała mieć instalacja, by wydajnie ogrzać dom i wodę użytkową. Jej wartość wynika z powierzchni budynku i liczby mieszkańców. Podczas planowania instalacji warto założyć nieco większą wydajność niż wyliczone maksymalne obciążenie.

Aby oszacować moc potrzebną do ogrzania i podgrzewania wody użytkowej w nowym (dobrze izolowanym) domu, można skorzystać z poniższego wzoru:

moc ogrzewania w kW (powierzchnia domu w m2 x 50 W/m2 / 1000) + moc podgrzewania wody użytkowej w kW (około 30% powyższej wartości) = moc znamionowa instalacji grzewczej w kW

Moc znamionowa to maksymalna wartość, jaką może osiągnąć instalacja w trakcie ciągłej pracy. Dokładne zapotrzebowanie na ciepło wyznaczy projektant instalacji na podstawie wielu czynników związanych z konstrukcją domu. Obliczenia są potrzebne, by stworzyć projektowaną charakterystykę energetyczną (PCHE) – dokument, który zgodnie z prawem budowlanym należy dołączyć do projektu domu, gdy występujemy o pozwolenie na budowę.

Źródło energii dopasowane do potrzeb 

Znając wartość mocy, jaka będzie potrzebna do ogrzania domu i wody, należy zastanowić się nad wyborem źródła energii. Tę decyzję warto podjąć w oparciu o własne potrzeby, możliwości i przyzwyczajenia oraz wziąć przy tym pod uwagę kilka kwestii, takich jak:

- koszt urządzenia grzewczego,
- koszt paliwa,
- czas potrzebny na obsługę urządzenia
- ekologia.

Podczas projektowania systemu grzewczego warto myśleć przyszłościowo – choć część urządzeń łatwo wymienić i np. wymiana kotła z konwencjonalnego na kondensacyjny nie jest skomplikowana, inne zmiany mogą wiązać się z generalnym remontem np. podczas wymiany ogrzewania na podłogowe. Dlatego kluczowe decyzje dobrze podjąć już na etapie tworzenia projektu.

Połączone siły technologii i ekologii

Taką decyzją jest wybór źródła energii i uwzględnienie w projekcie domu warunków, które pozwolą jak najefektywniej wykorzystać dane źródło. Jeśli zdecydujemy się na konwencjonalne źródła energii, warto postawić na najnowsze technologie – bezpieczniejsze dla środowiska i efektywniej pozyskujące ciepło z paliwa jak np. kotły kondensacyjne.

Budowa nowego domu to jednak dobry moment na zainteresowanie się możliwościami, jakie dają odnawialne źródła energii. Mogą one stanowić wsparcie dla tradycyjnych źródeł i razem tworzyć hybrydowy system grzewczy. Najczęściej łączy się w ten sposób kotły grzewcze z pompami ciepła i to pompy stanowią trzon systemu, podczas gdy kotły wspomagają je podczas większych mrozów.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!