×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Dziś Światowy Dzień Wody. Zobacz jak ją oszczędzać

Dziś Światowy Dzień Wody. Zobacz jak ją oszczędzać

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 22 marz 2019 08:00

Oszczędzanie wody to nie tylko ekologia. To także ekonomia. Racjonalne zarządzanie wodą pozwala sporo zaoszczędzić. I nie chodzi tu o zaniedbanie higieny, a o dobre nawyki i wyposażenie łazienki w wodooszczędne urządzenia. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić.

Oszczędzanie wody warto rozpocząć od zmiany złych nawyków. To nic nie kosztuje a może przynieść spore oszczędności, zwłaszcza gdy z wody korzysta wielu domowników. W następnej kolejności należy sprawdzić stan swoich urządzeń i na koniec zainstalować rozwiązania umożliwiające oszczędności

Po pierwsze, dobre nawyki

1. Podczas mycia zębów, twarzy, golenia i podobnych czynności wykonywanych przy umywalce warto zakręcać kran. Ze zwykłej baterii umywalkowej wypływa 9 l wody na minutę. Wystarczy zakręcić kran podczas tej czynności, aby 4-osobowa rodzina mogła zaoszczędzić prawie 100 litrów wody dziennie, czyli ponad 350 złotych rocznie.

2. Prysznic zamiast kąpieli w wannie. Pełna wanna to około 180 litrów wody, podczas gdy pięć minut kąpieli pod prysznicem to około 50 l wody. Daje to rocznie oszczędność na poziomie 180 złotych na osobę. Dodatkowe korzyści przynosi natrysk z małym strumieniem.
Gdy jednak zdecydujemy się na kąpiel w wannie nie wlewajmy wody do pełna. 1/3 pojemności lub maksymalnie połowa daje znaczące oszczędności. Ponadto warto od razu zatkać odpływ korkiem. Temperaturę wody łatwo skorygować (początkowo zimną wodę można ogrzać gorącą), a oszczędza się sporą ilość zimnej wody spływającej w początkowej fazie do kanalizacji.

3. Wodę marnuje się przez niepotrzebne spłukiwanie toalety. Chusteczki, owady i inne tego typu śmieci lepiej wynosić do kosza na odpadki, niż do toalety.

4. Wodę warto chłodzić w lodówce. W ten sposób zaoszczędzi się na oczekiwaniu aż woda z kranu ochłodzi się do żądanej temperatury.

5. Nie należy marnować wody na rozmrażanie mięsa lub mrożonek.

6. W pralkach i zmywarkach – zwłaszcza gdy nie są załadowane do pełna – warto korzystać z programów oszczędnościowych.

Po drugie, sprawdzenie i naprawa urządzeń

Aby sprawdzić stan urządzeń (pod kątem ich szczelności), przez które przepływa woda należy odczytać stal swojego wodomierza przed i po dwugodzinnym niekorzystaniu z wody. Jeżeli wynik się różni jest duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z przeciekiem.

Czytaj także: Okna z PVC przyjazne środowisku. 

Problemem są też cieknące spłuczki oraz nieszczelne baterie. Z nieszczelnej spłuczki może wyciekać dziennie nawet ponad 50 l wody, a z nieszczelnego kranu nawet 30 l. Możemy przyjąć, że kapiąca z kranu jedna kropla wody na sekundę potrafi spowodować straty około 100 zł rocznie.

Warto również sprawdzić, czy nie woda nie wycieka ze zbiornika toalety. W tym celu można do wody w zbiorniku dodać barwnik spożywczy. W razie przecieku pojawi się on po około 30 min. Zaraz po teście należy spuścić wodę, by barwnik nie zabarwił zbiornika.

Po trzecie urządzenia umożliwiające oszczędzanie wody

Aby skutecznie oszczędzać wodę warto również wymienić baterie starego typu na te wodooszczędne i zastosować rozwiązania, które ograniczą zużycie wody. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

1. Perlator, czyli sitko napowietrzające strumień wody i rozdzielający go, jest prostym sposobem na oszczędność wody. Zainstalowanie takich nasadek na wylewkach baterii umywalkowych i zlewozmywakowych pozwala uzyskać nawet do 50% oszczędności wody, przy znacznie lepszym efekcie myjącym i płuczącym. Działanie takiej nasadki polega na wytworzeniu mieszaniny wody i powietrza, która zmniejsza udział wody w całkowitym strumieniu wypływającym z baterii.
Z baterii umywalkowej bez perlatora wypływa 10-12 l wody na minutę, z perlatorem 7-8 l. Korzystając ze zwykłej baterii zlewozmywakowej, zużywamy 12-15 l wody na minutę, perlator pozwala zmniejszyć jej ilość do 7 l.
Istnieje możliwość kupienia samej nasadki na baterię, która nie jest wyposażona w perlator.

2. W toalecie warto zamontować, o ile jej jeszcze nie ma, spłuczkę z funkcją „stop” lub z podziałem na spłukiwanie oszczędnościowe 3 l / 6 l. Zaczynając od spłukiwania mniejszej ilości znacznie redukujemy zużycie wody. Warto też od początku uczyć dzieci, jak używać tych funkcji w spłuczkach.

3. Baterie termostatyczne najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie woda o określonej temperaturze ma płynąć przez dłuższy czas np. przy natryskach lub wannach. Poza zmniejszeniem niebezpieczeństwa poparzenia w kąpieli, baterie termostatyczne pomagają też oszczędzać wodę. Głowica termostatyczna, która jest sercem baterii, miesza wodę gorącą z zimną. Dzięki temu woda, która zaczyna płynąć z kranu, jest od razu o takiej temperaturze, jaką zaprogramowaliśmy. Oprócz funkcji utrzymywania stałej temperatury wypływającej wody mają one wbudowany przycisk, który zmniejsza jej strumień. Dzięki takiej baterii można szybko ustawić temperaturę wody i zamknąć jej dopływ.

4. Baterie jednouchwytowe. Mieszają wodę ciepłą i zimną, dzięki czemu można zmniejszyć jej zużycie nawet o 30%.

5. Dobrym rozwiązaniem jest także zainstalowanie na umywalkach baterii bezdotykowych. Mogą one ograniczyć zużycie wody od 50% do 80%. Dzięki zastosowanym czujnikom na podczerwień woda płynie tylko w momencie, gdy podsuniemy pod nie ręce i przestaje, gdy je odsuniemy. Nie wylewamy też niepotrzebnie wody odkręcając i zakręcając kran, aby ustawić odpowiednią temperaturę wody. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko na kosztach wody, ale również na kosztach odprowadzania ścieków. Baterie bezdotykowe są dobrym pomysłem w domu z małymi dziećmi, gdyż dzięki nim mamy pewność, że pociechy nie zostawią odkręconych kranów, ani nie poparzą się gorącą wodą.

Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992, obchodzone corocznie 22 marca.
Powołane zostało w czasie konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii, w ramach Agendy 21. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Ideą obchodów jest uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.
Źródło: Wikipedia

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Zobacz także