Najlepsze Domy
Dziś Światowy Dzień Wody. Zobacz jak ją oszczędzać

Dziś Światowy Dzień Wody. Zobacz jak ją oszczędzać

Zastosowane w bateriach nowoczesnych technologii, takich jak mechaniczna regulacja wypływu czy blokada otwarcia gorącej wody, pozwala wspierać proekologiczne działania. Fot. Deante
Zastosowane w bateriach nowoczesnych technologii, takich jak mechaniczna regulacja wypływu czy blokada otwarcia gorącej wody, pozwala wspierać proekologiczne działania. Fot. Deante
Oszczędzanie wody to nie tylko ekologia. To także ekonomia. Racjonalne zarządzanie wodą pozwala sporo zaoszczędzić. I nie chodzi tu o zaniedbanie higieny, a o dobre nawyki i wyposażenie łazienki w wodooszczędne urządzenia. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić.

Oszczędzanie wody warto rozpocząć od zmiany złych nawyków. To nic nie kosztuje a może przynieść spore oszczędności, zwłaszcza gdy z wody korzysta wielu domowników. W następnej kolejności należy sprawdzić stan swoich urządzeń i na koniec zainstalować rozwiązania umożliwiające oszczędności

Po pierwsze, dobre nawyki

1. Podczas mycia zębów, twarzy, golenia i podobnych czynności wykonywanych przy umywalce warto zakręcać kran. Ze zwykłej baterii umywalkowej wypływa 9 l wody na minutę. Wystarczy zakręcić kran podczas tej czynności, aby 4-osobowa rodzina mogła zaoszczędzić prawie 100 litrów wody dziennie, czyli ponad 350 złotych rocznie.

2. Prysznic zamiast kąpieli w wannie. Pełna wanna to około 180 litrów wody, podczas gdy pięć minut kąpieli pod prysznicem to około 50 l wody. Daje to rocznie oszczędność na poziomie 180 złotych na osobę. Dodatkowe korzyści przynosi natrysk z małym strumieniem.
Gdy jednak zdecydujemy się na kąpiel w wannie nie wlewajmy wody do pełna. 1/3 pojemności lub maksymalnie połowa daje znaczące oszczędności. Ponadto warto od razu zatkać odpływ korkiem. Temperaturę wody łatwo skorygować (początkowo zimną wodę można ogrzać gorącą), a oszczędza się sporą ilość zimnej wody spływającej w początkowej fazie do kanalizacji.

3. Wodę marnuje się przez niepotrzebne spłukiwanie toalety. Chusteczki, owady i inne tego typu śmieci lepiej wynosić do kosza na odpadki, niż do toalety.

4. Wodę warto chłodzić w lodówce. W ten sposób zaoszczędzi się na oczekiwaniu aż woda z kranu ochłodzi się do żądanej temperatury.

5. Nie należy marnować wody na rozmrażanie mięsa lub mrożonek.

6. W pralkach i zmywarkach – zwłaszcza gdy nie są załadowane do pełna – warto korzystać z programów oszczędnościowych.

Po drugie, sprawdzenie i naprawa urządzeń

Aby sprawdzić stan urządzeń (pod kątem ich szczelności), przez które przepływa woda należy odczytać stal swojego wodomierza przed i po dwugodzinnym niekorzystaniu z wody. Jeżeli wynik się różni jest duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z przeciekiem.

Czytaj także: Okna z PVC przyjazne środowisku. 

Problemem są też cieknące spłuczki oraz nieszczelne baterie. Z nieszczelnej spłuczki może wyciekać dziennie nawet ponad 50 l wody, a z nieszczelnego kranu nawet 30 l. Możemy przyjąć, że kapiąca z kranu jedna kropla wody na sekundę potrafi spowodować straty około 100 zł rocznie.

Warto również sprawdzić, czy nie woda nie wycieka ze zbiornika toalety. W tym celu można do wody w zbiorniku dodać barwnik spożywczy. W razie przecieku pojawi się on po około 30 min. Zaraz po teście należy spuścić wodę, by barwnik nie zabarwił zbiornika.

Po trzecie urządzenia umożliwiające oszczędzanie wody

Aby skutecznie oszczędzać wodę warto również wymienić baterie starego typu na te wodooszczędne i zastosować rozwiązania, które ograniczą zużycie wody. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

4Buildings - nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce i cztery niezależne konferencje o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku - już 15-17 listopada w Katowicach. Zarejestruj się teraz!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!