×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Drewno rodzime czy egzotyczne? Ekspert radzi

Drewno rodzime czy egzotyczne? Ekspert radzi

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 01 lut 2017 07:48
Zaktualizowano: 01 lut 2017 08:23

Nie jest tajemnicą, że parametry techniczne i walory estetyczne desek drewnianych znacznie różnią się między sobą. Warto pamiętać więc, że to od gatunku surowca, sposobu jego późniejszej obróbki oraz formy wykończenia zależy, jak drewno będzie się zachowywać, wyglądać oraz jakiej wymagało będzie pielęgnacji.

Decydując się na drewnianą podłogę, stajemy przed niełatwym wyborem gatunku drewna, z jakiego chcielibyśmy wykonać parkiet. Nie jest to jednak kwestia tylko estetyczna, a poszczególne gatunki nie różnią się jedynie barwą. Sprawdźmy, na jakie inne czynniki należy zwracać uwagę przy wyborze drewnianej podłogi, a ekspert firmy Kaczkan podpowie, czy lepiej mierzyć w drewno krajowe, czy egzotyczne. Wyjaśni też, dlaczego to właśnie dębowe podłogi bardzo często okazują się strzałem w dziesiątkę zarówno dla osób kochających klasykę i tych, którzy lubią eksperymentować z kolorami.

Czy klasyka może zaskakiwać?

Aranżując nasze wnętrza, często skupiamy się na docelowym wyglądzie podłogi. I to właśnie niestandardowa prezencja desek egzotycznych często skłania do ich zakupu. Na pierwszy rzut oka, gatunki spoza kontynentu europejskiego charakteryzują się dosyć ciekawą paletą kolorystyczną, czasem zaskakują barwami, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. Głęboko bordowy odcień drewna merbau czy rdzawo-czerwone deski teak kuszą fantazyjnymi odcieniami i niecodzienną estetyką.

Jednak przy wyborze drewna egzotycznego należy pamiętać o tym, że niestety nie jest to produkt najłatwiejszy w pielęgnacji, a jego kolor może się z czasem dość znacząco zmienić, co nierzadko wpływa na zmianę charakteru całej aranżacji. Co więcej, drewna egzotyczne mogą źle reagować na niektóre lakiery, najlepiej więc traktować je olejem. Kolejną kwestią są słoje – dla wielu podstawowy element estetyki drewnianej podłogi.

Tych zazwyczaj brakuje w przypadku gatunków egzotycznych, dlatego miłośnicy okazałego, naturalnego usłojenia, częściej skłaniają się ku wyborze jednego z rodzimych gatunków, które charakteryzują się bardzo bogatym rysunkiem.

Jeśli chodzi o kolor, drewno krajowe nie musi ustępować drewnu egzotycznemu. Dębowa podłoga kojarzy nam się często z naturalnym żółtobrązowym odcieniem z ewentualnymi domieszkami bieli i ciemniejszych tonów, ale okazuje się, że i dąb może wielu zaskoczyć. W zależności od podgatunku, dębina wyróżnia się bogatym zróżnicowaniem kolorystycznym, a ostateczny wygląd podłogi zależy również od obróbki powierzchniowej oraz wykończenia krawędzi desek. Możemy modyfikować barwę, układ słojów, obecność i kondycję sęków, przebarwień i bieli.

Ostateczny efekt zależy również od metody wykończenia jaką wybierzemy. Szczotkowanie lub cięcie stykowe nadaje powierzchni podłogi surowego charakteru, fazowanie – wizualnie oddziela klepki od siebie, olejowanie eksponuje naturalny rysunek drewna, a lakierowanie pogłębia jego kolor. Co więcej, istnieją niemal nieograniczone możliwości wybarwień dębiny, pozwalające cieszyć się wyjątkowymi parametrami technicznymi tego gatunku, przy jednoczesnym uzyskaniu pożądanego, nawet najbardziej fantazyjnego odcienia desek.

Kolekcja Colours of the World firmy Kaczkan obejmuje podłogi dębowe w wielu różnych kolorystycznych wydaniach, od bardzo ciemnych brązów, przez szarości, aż po biel.

Pewny grunt pod stopami

Podłogi drewniane, w zależności od gatunku, z jakiego zostały wykonane, różnią się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, ciężar i wpływ warunków atmosferycznych. Wśród odmian krajowych bezsprzecznie króluje dębina.

Drewno rodzime, takie jak np. nasz dąb szypułkowy, bardzo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach, dlatego tak chętnie proponujemy je na domowe parkiety. Jeśli chodzi o właściwości techniczne, niektóre drewna egzotyczne mimo wysokich parametrów naturalnych, różnie reagują na nasze polskie warunki klimatyczne. W nienaturalnym dla siebie otoczeniu po prostu tracą na stabilności. W polskim klimacie bez wątpienia najlepiej sprawdza się dąb. Jest on bardzo cenionym materiałem wykorzystywanym do produkcji parkietów w pomieszczeniach wysoko eksploatowanych, ponieważ wykazuje dużą odporność na ścieranie i wgniecenia. Dzięki temu, że ma doskonałe parametry izolacyjne, jest doceniany także w domach rodzinnych i mieszkaniach, bo zapewnia ciepło i tłumi hałasy. Pod względem technicznym dąb ma także wiele zalet: jest podatny na obróbkę cieplną, dobrze wchłania oleje i farby, dzięki czemu możemy nadać deskom nawet najbardziej fantazyjne kolory. Dąb polski sam w sobie stał się uznaną i prestiżową marką – wyjaśnia główny technolog firmy Kaczkan – Krzysztof Sasin.

Przy wyborze drewna powinniśmy także zwrócić uwagę na źródło jego pozyskiwania. Niestety w dalszym ciągu zdarza się, że gatunki egzotyczne wycinane są nieodpowiedzialnie, bez dbałości o poszanowanie leśnych zasobów naturalnych. Dlatego tak istotne jest, aby przy zakupie podłogi sprawdzić najpierw jej certyfikację. Wszystkie podłogi Kaczkan pozyskiwane są z racjonalnie zarządzanych źródeł, o czym świadczy certyfikat FSC oraz pełna dokumentacja zgodna z wymogami Unii Europejskiej.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także