Najlepsze Domy
Drewno i szkło w schodach wewnętrznych

Drewno i szkło w schodach wewnętrznych

Drewno i szkło to połączenie naturalne i eleganckie. Jest bardzo popularne. Przedstawiamy połączenie tych materiałów w konstrukcji schodów wewnętrznych.

Schody dywanowe przypominają dywan, który ułożono na niewidzialnych stopniach. Natomiast wspornikowe wyglądają jakby były zawieszone w powietrzu. Obydwa typy schodów, mimo swojej wytrzymałości, sprawiają wrażenie lekkich i delikatnych. Dla obydwu tych konstrukcji bardzo dobrym połączeniem jest szkło, jako materiał wykorzystywany do wykonania balustrad.

Schody dywanowe

Schody wewnętrzne zwykle posiadają belki nośne, czyli tzw. policzki, które przenoszą większość obciążeń. Stopnie są wsuwane w te belki lub nasadzane na nie. Mimo, iż schody dywanowe wyglądem przypominają policzkowe - różnią się od nich właśnie brakiem belek policzkowych. Można powiedzieć, że wyglądają jak dywan, który ułożono na niewidzialnych stopniach.

Stopnie zamiast belek

W przypadku tego typu schodów, belki nośne zastąpione są przez grubsze niż zazwyczaj stopnie i podstopnie, o tej samej grubości, które pełnią rolę konstrukcyjną. Schody te montowane są głównie do ścian, kotwione do posadzki i stropu, natomiast stopnie z podstopniami łączy się specjalnymi śrubowymi łącznikami, niewidocznymi po wykonaniu połączeń.

Czym różnią się od wspornikowych?

Oprócz schodów dywanowych, które wyglądają, jakby były stworzone z jednego kawałka drewna, w skład linii Techne, wchodzą także schody wspornikowe (zwane półkowymi). Ich cechą wspólną jest oparcie konstrukcji, na mocowaniu wprost do ściany nośnej. Jednak w przeciwieństwie do dywanowych, schody wspornikowe nie posiadają widocznych połączeń pomiędzy stopniami (powstaje między nimi prześwit). Ich konstrukcja, wykonana zazwyczaj ze stali, ukryta jest w ścianie.

Mocne ściany

Ściany, w których będą montowane schody wspornikowe, muszą być wykonane solidnie i z myślą o planowanych schodach, gdyż muszą udźwignąć całą konstrukcję, a także zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo i komfort korzystania. Każdy stopień schodów wspornikowych, przymocowany jest jednostronnie do, osadzonej w strukturze ściany, belki stalowej. Wbrew obiegowym opiniom nie muszą to być ściany żelbetowe, sprawdzą się również ściany murowane, jak również wykonane w technice szkieletowej, o ile będą odpowiednio zaprojektowane.

Solidne, ale wyglądają delikatnie

Zarówno schody dywanowe, jak i wspornikowe, tworzone są z warstwowo klejonych materiałów, które charakteryzują się dużą sztywnością i wytrzymałością oraz mają cechy kompozytowe. Gdy wykonamy je prawidłowo - potrafią wytrzymać bardzo duże obciążenia. Jednak, gdy na nie spojrzymy, wydają się delikatne. Lekkość ta spowodowana jest właśnie brakiem policzków czy połączeń między stopniami.

Możliwości aranżacyjne drewna

W nowoczesnych wnętrzach, pożądane są połączenia oszczędnych w formie, nietypowych rozwiązań i naturalnego materiału. Dlatego drewniane schody, dywanowe lub wspornikowe, są oryginalnym pomysłem na aranżację.

Stopnie schodów mogą być wykonane z tego samego gatunku drewna, co podłoga. Stworzy się wówczas harmonijna całość, która powiększy przestrzeń. Z kolei jeśli chcemy stopnie odpowiednio wyeksponować - należy skorzystać z ciemnych gatunków drewna, które skontrastują z jasnymi ścianami.

Balustrady

  • Alexa,

    Drewno i szkło to połączenie idealne, zamówiłam podobne schody w parkietlux i już się nie mogę doczekać montażu. Są takie jakie chciałam, z kilkoma stalowymi elementami. Lubię połączenie klasyki i nowoczesności we wnętrzach.