Najlepsze Domy
Drewno czy PVC? Z czego okna?

Drewno czy PVC? Z czego okna?

Wood Look+ to okna wykonane z tworzywa, ale ubrane w drewnopodobne okleiny okna, które do złudzenia przypominają naturalny surowiec. Fot. MS więcej niż OKNA
Wood Look+ to okna wykonane z tworzywa, ale ubrane w drewnopodobne okleiny okna, które do złudzenia przypominają naturalny surowiec. Fot. MS więcej niż OKNA
Budowa domu, lub jego generalny remont to ciąg dylematów, przed jakimi staje inwestor. Jedną z ważniejszych decyzji jest zakup stolarki otworowej. To jakie okna i drzwi wybierzemy będzie miało bowiem niebagatelny wpływ na ogólną termikę budynku, a co za tym idzie również na wysokość kosztów ogrzewania. Ale nie tylko. Równie ważne są kwestie estetyczne, a także komfort codziennego użytkowania okien.

Czym różnią się, w czym są podobne i co oferują najpopularniejsze rozwiązania – okna drewniane i plastikowe? Rozważmy ich największe wady i zalety…

Izolacja – dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań konstrukcyjnych, parametry izolacyjności okien drewnianych i PVC są obecnie bardzo zbliżone. I jedne, i drugie zapewnią skuteczną ochronę przed utratą ciepła, wiatrem i deszczem.

Cena – okna z tworzywa są na ogół znacznie tańsze niż te z drewna.

Ekologiczność – choć okna drewniane powszechnie uznawane są za bardziej przyjazne środowisku, to w rzeczywistości tak do końca nie jest. Po pierwsze dlatego, że aby pozyskać drewno trzeba wyciąć drzewo. Poza tym surowiec ten jest klejony warstwowo i lakierowany. A przecież większość rodzajów klejów i lakierów wcale nie jest eko. Z kolei stolarka PVC (w tym ta z oferty MS więcej niż OKNA) powstaje z tak zwanego regranulatu, czyli tworzywa pochodzącego z recyklingu (między innymi starych okien plastikowych).

Wytrzymałość i konserwacja – w kwestii trwałości, okna plastikowe przewyższają drewniane. Po pierwsze są odporne na działanie wilgoci. Po drugie – oprócz regularnego (raz na rok) sprawdzania i regulacji okuć, w zasadzie nie wymagają konserwacji. Z kolei okna drewniane co kilka lat należy zaimpregnować i pomalować.

Estetyka – choć o gustach się nie dyskutuje, powszechnie uważa się okna drewniane za bardziej prestiżowe. Zwłaszcza przez miłośników naturalnego wzornictwa.

Czytaj także: Jak kupować okna?

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!